• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya fuarlarını 300 bin kişi ziyaret etti
25 Kasım 2011 Cuma 11:30

Konya fuarlarını 300 bin kişi ziyaret etti

Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde 2011 yılında açılan 13 fuarı, 44 ülkeden 300 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi
Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde 2011 yılında açılan 13 fuarı, 44 ülkeden 300 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi.
     TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü,  2011 yılı fuarlarının 17-20 Kasım tarihleri arasında düzenlenen ''Kondöküm 2011'' ve ''Konya 4. Yan Sanayi'' fuarları ile sona erdiğini anımsattı.
     Fuarların başarılı geçtiğini, 2011 yılının beklentilerini karşıladığını ifade eden Ersözlü, ''2011 yılında açtığımız 13 fuara, 40 ülkeden bin 742 firma temsilcisi katıldı. Ağırlıklı olarak Avrupa Birliği ülkelerinden firma temsilcilerini ağırladık'' dedi.
     Ersözlü, yurt içinden hemen hemen tüm bölgelerden Konya'ya ziyaretçi geldiğini dile getirerek, şunları kaydetti:
     ''Fuarlar vasıtasıyla yaklaşık 300 bin kişiyi Konya'da ağırladık. 44 ayrı ülkeden Konya'ya ziyaretçi geldi. Fuarlara katılım ve ziyaretçi sayısında geçen yıla göre yüzde 30'luk büyüme sağlandı. Bu ziyaretçiler otellerde konakladı, alışveriş yaptı, Mevlana'yı gezdi. Konya ekonomisine önemli katkı sağladılar. Fuarlara, Konyalı firmaların ihracat yaptığı ülkelerden daha çok ziyaretçi geldiğini gözlemledik. Yine fuarlar vasıtasıyla yeni ülkelere ulaşıldı, Konya ihracatına yeni ülkeler kazandırıldı. Bu çok önemli ve doğru hizmet verildiğini gösteriyor. Afrika, Ortadoğu, Kafkasya, Rusya, Uzakdoğu ve Balkanlar'dan yeni müşteriler kazandırdık.''
     Her yıl önemli oranda ziyaretçi çeken tarım ve makine fuarlarının dışında bu yıl döküm ve tohum fuarlarının ön plana çıktığını belirten Ersözlü, ''İkisi de Konya'nın etkili olduğu alanlar. Tohum çok stratejik bir konu. Konya, pazarın büyük bölümüne hakim. Fuar her yıl daha fazla ilgi görüyor. Gelecek yıl çok ciddi bir büyüme bekliyoruz. Yine Türkiye'deki dökümhanelerin 4'te biri Konya'da. Bu yıl döküm fuarından da oldukça iyi sonuçlar aldık'' diye konuştu.
     Konya'da TÜYAP olarak 2011 yılını iyi kapattıklarını ve hedeflerine ulaştıklarını anlatan Ersözlü, 2012 yılından da umutlu olduklarını söyledi.
    
     -Tarım fuarına ilgi-
    
     Ersözlü, Konya'nın fuarcılık alanında hedef büyüttüğünü ve geleceğinin parlak olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
     ''2012'de 14 fuar düzenleyeceğiz. Ziyaretçi ve katılımcı firma sayısında yüzde 20-25 civarında büyüme öngörüyoruz. Almanya'da devam eden tarım fuarında, Konya tarım fuarının tanıtımları yapıldı. Yurt dışından Konya'daki tarım fuarına müthiş ilgi var. Ziyaretçi ve katılımcı açısından iyi gelişmeler olacak. Fuara çok sayıda yabancı iş adamı daha şimdiden geleceğini teyit etti. Şu anda 12 ülkenin katılımı söz konusu. Fransa, Almanya, Hindistan, Pakistan, İtalya, Ukrayna ve Rusya gibi ülkelerden katılım olacak. Mevcut alan yetmediği için Almanya'dan 22 bin metrekarelik bir çadır getireceğiz ve dış alanda kuracağız. Tarım fuarını 55 bin metrekarelik kapalı alanda gerçekleştireceğiz.''
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA