• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya, Filistine her zaman sahip çıkar
30 Ocak 2010 Cumartesi 23:54

Konya, Filistin'e her zaman sahip çıkar

Başta başörtüsü olmak üzere inanç özgürlüklerinin önündeki engellerin kaldırılması için Konya İnanç Özgürlükleri Platformu tarafından Kayalıparkta gerçekleştirilen basın açıklamalı eylemde 125. hafta
Çok sayıda vatandaşın katıldığı eyleme, Gazeteci-Yazar Nurettin Şirin de destek verdi. Filistin davasıyla ilgili yazılarıyla tanınan Nurettin Şirin, 6 Eylül 1980’de Konya’da gerçekleştirilen Büyük Kudüs Mitingi’ne atıfta bulunarak, Konya için Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın ayrı bir anlamı olduğunu vurguladı. Mitingi, Konya tarihi açısından büyük şeref olarak değerlendiren Nurettin Şirin, 30 yıl önce kaldırılan bu bayrağın Siyonizmin duvarlarını yıktığını söyledi. Siyonistlerin Filistin’e saldırması durumunda Anadolu Müslümanlarının Filistin’i savunacağını dile getiren Nurettin Şirin, “Anadolu, Kudüs için can atıyor” dedi.
TÜRKİYE’DE YAŞANANLAR MİZAH KONUSU
Nurettin Şirin’in konuşmasının ardından platform üyesi Nedime Türkkan, darbe planlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de yaşananların mizah konusu olduğuna dikkat çeken Nedime Türkkan, şöyle devam etti: “İyilerin yasak, kötülerin serbest olduğu bir ülke burası. Faydalıya pranga vurup, zararlıyı teşvik etmişler. Zalime ödül verip, mazlumu cezalandırmışlar. Üç yanlış, her zaman bir doğruyu götürür olmuş.”
‘DARBE YAPMAK GELENEK HALİNE GELDİ’
Darbe yapmanın gelenek haline geldiğini, yapılmazsa beklenir olduğunu vurgulayan Nedime Türkkan, “Sarıkız, Ayışığı, Kafes, Balyoz… Nice darbe planları yapılmış, senaryolar tatbikatlar haline dönüştürülmüş. Darbe planlamak, senaryo yazmak serbest, bunları deşifre etmek suç sayılmış. Darbe planlayanlar değil, bu planları kamuoyuna sızdıranlar araştırılmış. Askerin maneviyatı yükselsin diye tatbikatlarda ve savaşta ‘Allah, Allah’ diye bağırtılmış, evlerinde Allah’ı anmak için biraraya toplanan insanlar Allah dedikleri için, ayin yapıyorlar diye gözaltına alınmış. Allah’ın emirlerinin gereği olarak örtünenler askeri birliklere dahi alınmamış” diye konuştu. Darbelere destek veren medya ve sivil toplum kuruluşlarına da atıfta bulunan Türkkan, darbeyi destekleyenlerin ödüllendirildiğini, rantlar elde ettiğini söyledi.
‘BALE SERBEST, KUR’AN’I YASAKLAMIŞLAR’
Dinin gereği olan uygulamalara getirilen yasaklara da dikkat çeken Nedime Türkkan, ibadetlere karışıldığını, nasıl ibadet edileceğinin belirlenmeye çalışıldığını, kesilen kurbanların deri ve bağırsaklarına dahi el konulduğunu belirtti. Türkkan, çocukların dahi nasıl yetiştirilmesi gerektiğine müdahale edildiğinin altını çizerek, “Küçücük yaşlarda bale eğitimine, şan derslerine göndermişler, onları eğlence dünyasının küçük figürleri haline getirmişler. Aynı yaşlarda insanların kendi çocuklarına, kendi dinlerini kitabını öğretmeyi yasaklamışlar. Bale serbest, Kur’an’ı yasaklamışlar” dedi.
‘HAK VE ADALET ÜZERİNE OLMAYAN HER YASAĞIN KARŞISINDAYIZ’
Yasakları koyup uygulamanın serbest, onları deşifre etmenin yasak olduğunu da dile getiren Nedime Türkkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz, hakkın yanında olanlar, hakikate sevdalılar, yürekleri mazlumun yanında, zalimin karşısında duranlar, Allah’tan başkasına boyun eğmeyip, sadece O’nun kulu olduğunu haykıranlar, hak ve adalet üzerine olmayan her yasağın karşısındayız ve yine hak ve adalet üzerine olmayan hiçbir özgürlüğü de kabul etmeyeceğiz.”
 
Merhaba
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA