• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Etiyopyaya Ticaret İçin Gitti
18 Şubat 2009 Çarşamba 15:33

Konya Etiyopya'ya Ticaret İçin Gitti

Konya, Etiyopyaya tarım aletleri ihraç etmek için Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Üzülmez öncülüğünde firma yetkilileri bu ülkeye gitti.

Tarımın yanında, tarıma dayalı sanayisiyle de öne çıkan şehirlerin başında gelen Konya, Etiyopya’ya tarım aletleri ihraç etmek için Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Üzülmez öncülüğünde firma yetkilileri bu ülkeye gitti.

Etiyopya Tarım Bakanlığı, Etiyopya Kalkınma Bankası ve Etiyopya Tarım Kooperatifler Birliği ile görüşmeler yapacak olan heyet, Etiyopya Başbakanı ile de görüşecek.

Etiyopya’nın tarım makineleri konusunda çok önemli bir Pazar olduğunu söyleyen Başkan Üzülmez, “Etiyopya Başbakanının yanı sıra, Etiyopya tarımına yön veren önemli isimlerle görüşmeler yapacağız. Ayrıca Etiyopya Tarım Bakanlığı’nın organizasyonuyla burada kullanılan tarım aletlerini yerinde görme imkanı bulacağız” dedi. 

 

Etiyopya’da tarım makineleri konusunda çok ciddi bir Pazar olduğunu ifade eden Üzülmez, “Tarım Makineleri ihracatında çok önemli Pazar olarak gördüğümüz Etiyopya ile firmalarımızın çalışması için oda olarak her türlü öncülüğü yapıyoruz. Bu ülkeye tarım makineleri ihracatında Dünya Bankası da katkı sağlıyor. Etiyopya toprak olarak Türkiye'nin üç katı büyüklüğünde bir tarım ülkesidir. Fakat teknolojileri yeterli değil. Bu çalışmamızla birlikte Konya tarım makineleri sanayisi sektörüne 10 milyar dolarlık bir iş alanı açmış olacağız. Konya Ticaret Odası projenin her aşamasında Tarım makineleri üreten firmalara destek verecektir” şeklinde konuştu.

 

Etiyopya’ya ihraç edilecek tarım makinelerinin yüzde 50’lik kısmının peşin ödeneceğini, geriye kalan yüzde 50’lik kısmının da iki yıl taksitlendirileceğini anlatan Üzülmez, KTO olarak üyelerine yol göstermeye devam edeceklerini söyledi.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA