• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya enerjide çok güçlü olacak
07 Şubat 2013 Perşembe 10:05

'Konya enerjide çok güçlü olacak'

Konya Aydınlar Ocağında konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Konya ekonomisinin enerji açısından avantajlı, limanlara ulaşımda ise dezavantajlı durumda olduğunu belirterek...

Konya Aydınlar Ocağı’nda konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Konya ekonomisinin enerji açısından avantajlı, limanlara ulaşımda ise dezavantajlı durumda olduğunu belirterek “Konya enerjide çok güçlü olacak” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbetleri’nde  “Konya Sanayisinin Stratejisi Nasıl Olmalıdır?” konusunu gündeme getiren Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Konya ekonomisinin nasıl geliştiği konusunu masaya yatırdı.
Konya’nın 40-50 yıl önce bir tarım şehri ve tarım toplumu olduğunu ve ilk sanayicilerini tarım makineleri üretimi ile ortaya çıkardığını, daha sonra un fabrikalarıyla değirmen sektörünü oluşturarak sanayileşmeye başladığını kaydeden Selçuk Öztürk, zaman içerisinde döküm dökmeyi, metal işlemeyi ve otomotiv yedek parça gibi bugün Türkiye’de en iddialı olduğu sektörlerden bir tanesine geçtiğini söyledi. Gıda üzerinde güç oluşturan Konya’nın 1990’lara geldiğinde üretmeyi öğrendiğini ve  yurtiçi pazarına mal satmaya başladığını belirten Öztürk, yurtdışı pazarını da merak eden Konya’nın zaman içerisinde ihracat yapmaya başladığını kaydederek “Konya’nın 1995 yılı ihracatı sadece 30 milyon dolardır. Hatta 1993’de MÜSİAD kurulduğunda 1994-95’li yıllarda ilk yurtdışı seyahatini organize ederek bir fuara gidilmişti. Hac ve Umre hariç yurt dışına çıkan kişi sayısı iki idi. 2001 yılında 100 milyon dolar ihracat yapan Konya, 11 yıl içerisinde kendi ihracatını 13 misli artırarak 2012’de 1,3 milyar dolara çıkardı. Konya sanayisi bugün markalaşmayı ve Ar-Ge’yi tartışıyor. Bu tartışma Konya’nın gelecekte çok marka çıkaracığına delalettir. Konya önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde özellikle gıda sektöründe çok fazla marka göreceğiz. Yine Konya, önümüzdeki yıllarda patentli ürünlerin üretildiği bir il olacak. Tabii gelişimi içerisinde hormonlu bir büyüme göstermeyen Konya, nitelikli ihracat yapacak iller arasında 4. sırada yer alıyor. Bu da Konya’nın gelecekte ekonomik anlamda önemli bir merkez olacağını gösteriyor” dedi.

KONYA ENERJİDE GÜÇLÜ OLACAK
Karapınar’da günümüzde iki önemli enerji potansiyelinin ortaya çıktığını ve bunun kömür ile güneş enerjisinden elektrik elde etmeyle ilgili en uygun bölge olduğunu ifade eden Öztürk, “Karapınar’da 30 yıl süreyle 5 bin megavatlık bir elektrik santralını çalıştırabilecek termik santral kurulabilecek kömür rezervi bulundu. Diğeri de güneş ışığı ve ışınından elektrik enerjisi elde etmede en uygun bölge olarak belirlendi. Karapınar’da Endüstri Bölgesi kurulması da Bakanlar Kurulu’ndan çıktı” dedi.

KONYA’NIN AVANTAJLARI NELER?
Türkiye’nin yılda 55 milyar dolarlık enerji ithal ettiğini ve 2012’de bu oranda cari açık vereceğini kaydeden Öztürk, kişi başına 800 dolar enerji açığı veren bir ülke haline gelen Türkiye’nin, ithal ettiği doğalgazın yüzde 50’sini elektrik enerjisi üretmek için kullandığını belirtti.
Konya’nın gelecekte enerji merkezi haline gelerek yan sanayinin de hızlı bir şekilde gelişeceğini ifade eden Öztürk, zayıf olduğu hizmetler sektörünün de gelecekte çok iddialı bir duruma geleceğini belirtti. Öztürk, “Konya’nın avantajları neler? Kıymeti nereden geliyor? Konya gerçekte potansiyeli ve kabiliyeti çok güçlü bir il olmasına rağmen ekonomik anlamda bunu yeterince kullanamamış. Yeni yeni kullanmaya başlıyor. Coğrafyası ve Türkiye içersindeki konumu çok müsait. İnsan gücü gayet iyi. Üniversite sayısını 4’e yükseltti ve bunu 6’ya çıkartmak niyetinde. İklimi sanayi için çok uygun. Bundan dolayı Algida dondurma fabrikası kuruyor” dedi.
Konya’nın tek dezavantajının ulaşım olduğuna işaret eden Öztürk, limanlara ulaşımda Konya’nın dezavantajının devam ettiğini, bu ploblemi halletme açısından en uygun çözümün karayolu taşımacılığından demiryolu taşımacılığına geçişte Konya-Karaman-Taşucu Limanı Projesi’nin hayata geçirilmesinin önemine vurgu yaptı. Öztürk, limanlara ulaşımı halletmesi durumunda Konya’nın ihracatının 3 misline çıkaracağına inandığını belirterek şunları dile getirdi: “KTO’nun ortak olduğu Batı Anadolu Lojistik Projesi’yle 2-3 ay içerisinde Konya’dan direk Avrupa’ya yük taşımacılığı başlayacak. Konya ekonomisinin sağlıklı bir yapıya kavuşabilmesi için en kısa zamanda limanlara ulaşabilmesi şart.”

KTO’NUN FAALİYETLERİ
Türkiye’de yüzde 9, Konya’da ise yüzde 7 oranında işsizlik olduğunu ifade eden KTO Başkanı Öztürk, nitelikli eleman sıkıntısının 28 Şubat sürecinin Türkiye’ye ağır bir faturası olduğunu belirterek “Türkiye yüzde 4 civarındaki bir insanı eğer çok ciddi bir eğitimden geçirip nitelik kazandıramazsa, ömrünün sonuna kadar taşıma gibi bir mükellefiyetle karşı karşıya” dedi.
Bu sorunu çözme noktasında KTO’nun, MEVKA işbirliği ile Türkiye’nin en modern Mesleki Eğitim Merkezi’ni 2013’ün başında hayata geçireceklerini ve bunun 20 trilyonluk bir yatırımı ön gördüğüne dikkati çeken Öztürk, sanayi ve hizmetler sektörüne yönelik iki ihtiyaç anketi yapıldığını ve bunun sonucunda Konya’da, sanayide CNC operatörlüğü ihtiyacının ilk sırada, hizmetler sektöründe ise; “satış temsilciliği” ihtiyacının üçüncü sırada çıktığını belirtti. MEM’de Alman modeli uygulanacağını belirten Öztürk, 2014’de KTO bünyesinde İhracatı Geliştirme Merkezi oluşturacaklarını, üç dalda yapılan Konya Ekonomik Endeksi’nin de 6-8 katagoriye çıkartılacağını söyledi.
Öztürk, Sille Kültür Evi’nde yapılan sohbetin sonlarına doğru KTO’nun yaptığı bir diğer uygulamanın da ekonomik kuruluşlarla birlikte kanun ve yönetmeliklere yönelik raporlar hazırladıklarını, bunun yeni Türk Ticaret Kanunu’nda etkisinin görüldüğünü sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA