• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya emniyeti uyardı!
12 Mayıs 2010 Çarşamba 12:40

Konya emniyeti uyardı!

Türkiye'de en fazla bisiklet ve motosikletin bulunduğu il olan Konya'da polis, yaz mevsimiyle birlikte trafikte artan ehliyetsiz sürücüleri daha sıkı denetleyecek.
Türkiye'de en fazla bisiklet ve motosikletin bulunduğu il olan Konya'da polis, yaz mevsimiyle birlikte trafikte artan ehliyetsiz sürücüleri daha sıkı denetleyecek.
 
Kontrollerini artıran polis ekipleri, geçen yıl 2 bin 400 mobilet, motosiklet kullanıcısına cezai işlem yaparken, bin 800'ünü trafikten men etti.
 
Yazın gelmesiyle birlikte Konya'da bisiklet ve motosiklet sayısında artış yaşanıyor. Trafikte motosiklet ve mobilet kullanıcılarının karıştığı kazalar polisi harekete geçirdi. Son dönemlerde meydana gelen kazalarda hayatını kaybedenlerin bisiklet ve motosiklet kullanıcısı olması, polisi, daha radikal önlemler almaya yöneltti.
 
Resmi olmayan rakamlara göre, yaklaşık 800 bin bisikletin bulunduğu Konya'da trafik kurallarına uymayan, kask takmayan ve ehliyetsiz motosiklet kullananlara polis izin vermeyecek. Günün her saati bisiklet ve motosiklet denetimi yapan polis, 2010 yılının ilk 4 ayında yaklaşık 975 kişiye cezai işlem uyguladı.
 
Konya Trafik Denetleme Şube Müdürü Adem Başarır, il merkezinde Türkiye ortalamasının çok üzerinde bisiklet ve motosiklet kullanıcısının bulunduğunu açıkladı. Meydana gelen ölümlü bisiklet ve motosiklet kazalarında küçük yaşta ve hiçbir önlem almadan trafiğe çıkan sürücülerin önemli rol oynadığına dikkat çeken Müdür Adem Başarır, şunları ifade etti:
"Konya, ülkemizde en fazla bisikletin ve motosikletin olduğu şehirdir. Coğrafi konumunun müsait olması nedeniyle her ailede en az iki bisiklet bulunuyor. Hal böyle olunca trafikte meydana gelen kazalarda bisiklet ve motosiklet kullanıcılarının ihlalleri önemli yer tutuyor. Trafik Şubesi olarak denetimlerimizi artırdık. Kask takmayan, ehliyeti olmayan motosiklet kullanıcılarına fırsat vermeyeceğiz. 2009 yılında 2 bin 400 mobilet ve motosiklet sürücüsüne ceza kestik. Bu sürücülerin bin 800'ünün motorlarına el konuldu. Aileleri uyarıyoruz. Kesinlikle küçük yaşta çocuklarının motosikletle trafiğe çıkmasına müsaade etmesinler. Yaşanan acı olaylar sadece aileleri değil hepimizi üzüyor."
 
Konya Emniyeti, bisiklet ve motosiklet kullanıcılarının eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi için eğitim seferberliği başlattı. İl genelinde 8 bin sürücü ve 15 bin 500 yayayı eğitimden geçirdiklerini açıklayan Trafik Şube Müdürü Başarır, birçok broşür ve materyal hazırladıklarını anlattı.
 
Müdür Başarır, "Yayaların ve bisiklet sürücülerinin güvenli geçişi için Büyükşehir Belediyemiz ile işbirliği içersindeyiz. Konya'da107 kilometrebisiklet yolu var. Hedef bu yolu 400 kilometreye çıkarmak. Yine eğitim amaçlı 2 yaya güvenliği, 2 bisiklet güvenliği ve 1 adet motosiklet güvenliği ile ilgili eğitim cd'si hazırlayarak televizyon kanallarında yayınlattık. Biz ceza kesmek istemiyoruz. Bu konuda vatandaşımıza düşen görevler var. Bizim tüm ikazlarımıza rağmen kurallara uymayanlara da ceza kesmek durumundayız." dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA