• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Konya Ekonomi Ödülleri sahiplerini buldu
26 Mart 2014 Çarşamba 08:53

“Konya Ekonomi Ödülleri'' sahiplerini buldu

Davutoğlu, “Dünya alem bilsin ki, bu milleti bir daha dış borca mahkum etmeyiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Dünya alem bilsin ki, bu milleti bir daha dış borca mahkum etmeyiz” dedi.
Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, SGK Konya İl Müdürlüğü ve Konya Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen “Konya Ekonomi Ödülleri” Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle sahiplerine verildi. Konya Ticaret Odası konferans salonunda düzenlenen törende konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçen yıl Mayıs ayında tarihi bir olaya şahit olduklarını, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) olan borcun kapatıldığını ve bir daha Türk milletinin dış borca mahkum edilmeyeceğini söyledi. Bakan Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:
“2001-2002 yılında hatırlar mısınız ekonomik krizden sonra Türkiye’ye sıradan bir IMF memuru gelirdi, millet dönemin başbakanın ağzına bakmaz, IMF memuru ne diyecek onun ağzına bakardı. Piyasalar onun söylediğiyle güven duyar ya da güven bozulurdu. Bu ülkeye bağımsız ülke diyebilir misiniz. Siyasi iktidarın milli iradeden aldığı güçle ülkeyi yönettiğini söylemek mümkün olabilir mi? Borç alan bir müddet sonra talimat almaya başlar. Acı gerçek, Osmanlıdan sonra biz borç almaya başladık. O zaman bütün gücümüzü ve kapasitemizi kullanacağız. Şimdi tarih bize bir sorumluluk vermişse dünya alem bilsin ki, bu milleti bir daha dış borca da mahkum etmeyiz, bu milleti bir daha bu zilletle yaşatmayız. Bu devlet adamlarımız içinde bir asli görevdir, iş adamlarımız içinde asli bir görevdir. Bugün iş adamlarımız pasaportlarımızın kıymeti, paramızın kıymeti hepimizin onurudur. Pasaportumuz kıymetli değilse onurumuz zedelenir. Atarlar pasaportunuzu bir kenara. Paranız kıymetsiz ise bu da milli onurun bir parçasıdır. Elhamdülillah bütün bunlar kıymetin parçasıyla bu milletten alınan güçle, işadamlarımızla, insan unsurlarımızın harekete geçmesiyle sağlandı” dedi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, yeni yerel yönetimler yasası ile yıllık yatırımlarının 10 katına çıkacağını söyledi. Başkan Akyürek, “Konya artık belki 60 ülkeden daha büyük bir toprak alanında, büyük bir imar ve yatırım hamlesine girişecek. 584 köyümüz, 168 belde ve 31 ilçemizde birçok alt yapı süt yapı yatırımlarında imza atmamız gerekiyor. Yılda yerel yönetimlerin 100-150 milyon liralık yatırım gücü 1 milyar lirayı bulacak” diye konuştu.
Töreni düzenleyen kuruluşlar adına konuşan Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, Türkiye ekonomisindeki büyümenin tesadüf olmadığını kaydetti. Kaleli, “Türkiye son on yılda ekonomi başta olmak üzere her alanda büyük mesafe aldı. Büyük başarılara imza atıldı. Küresel ekonomik ve siyasal kırılganlıkların şiddetle yaşandığı bu dönemde Türkiye’nin yüzde 5,1 büyüme göstermesi elbette tesadüf değildir. Bu başarı tesadüflerle açıklanamaz. Bu başarı ancak bilgiyle, öngörüyle, kararlılıkla, inançla, demokrasiyle, istikrarla ve güvenle açıklanabilir” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2013 yılı Kurumlar Vergisi şampiyonu Konya Şeker A.Ş. adına Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a ödülünü verdi.
Törende, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, İhracat, İSO İlk 500, İSO ikinci 500, en çok tescil yapan firmalar, en çok istihdam oluşturan firmalar, Konya Ticaret Odası 40. yılını dolduran firmalar, Konya Ticaret Borsası 40. yılını dolduran firmalar ve Konya Sanayi Odası 35. yılını dolduran firmalara ödülleri verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA