• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya, eğitim sistemine hazır
27 Haziran 2012 Çarşamba 13:49

Konya, eğitim sistemine hazır

Konyanın yeni eğitim sistemine hazır olduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Konyada şu an 1514 okulun yeni dönemde eğitim vereceğini açıkladı.
Konya’nın yeni eğitim sistemine hazır olduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Konya’da şu an 1514 okulun yeni dönemde eğitim vereceğini açıkladı. Konya’ya Kız olgunlaştırma Merkezinin de kazandırılacağını ifade eden Turan, ‘‘Olgunlaştırma Merkezi Konya’nın Sanat Merkezi olacak’’ dedi.

4+4+4 le ilgili yaklaşık 2 aydır çalıştıklarını belirten Konya İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, ‘‘Bakanlık 4+4+4’ü kanun haline dönüştürünce biz burdan bir ekip oluşturduk, bu ekibimiz ilçelerde oluşturulan komisyonlarla beraber bütün arazideki okullarımızı dersliklerimizi ziyaret ettiler, okulların fiziki altyapısı, öğrenci sayısı ve bu sistemde hangi anlamda neler kullanılabilir şeklinde altyapı çalışıldı. Merkezde web tabanlı program hazırladık. O programla bütün okullarla ilgili farklı bilgilere, verilere ulaştık. Ay sonu genelgeler ve Bakanlık çalışmaları netleşince, bizde elimizdeki hazır veriler üzerinden ilkokul, ortaokul, lise ve İmam Hatip Ortaokulu şeklinde sayılarla eğitim düzenini netleştirmeye çalıştık ve listeleri ilan ettik. 4+4+4’le ilgili okullar ve dağılımı sitemizde mevcut. Bu çalışma sonucunda 796 tane İlkokul, 450 tane Ortaokul, 49 tane İmam Hatip Ortaokulu, 232 tane lise toplam 1514 tane okulumuz oldu. Bu sayı geçen sene 1300 taneydi. 214 tane daha okul kazandırılmış oldu.  Atıl mekânlarda veya köylerde bulunan kapanmış okulları tekrar tadilattan geçirerek faaliyete aldık.’’ Şeklinde konuştu.

Kuran-ı Kerim, Siyer ve Arapça Derslerine İlahiyatçılar girecek

İmam Hatip Orta Okullarında bulunan Kuran-ı Kerim, Siyer ve Arapça dersleri hakkında da bilgi veren Turan, ‘‘Seçmeli dersler ve İmam Hatip okullarıyla ilgili, Kuran-ı Kerim, Siyer ve Arapça derslerine yönelik İlahiyat Mezunlarından Öğretmen açığının kapanacağını düşünüyorum. Şu an din Kültürü öğretmenleri var onlara ek olarak İlahiyat mezunlarından da açık kapanacaktır’’ dedi.
4+4+4 ile ilgili ailelerin ve öğretmenlerin bazı tedirginliklerinin olduğunu söyleyen Turan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
4+4+4 ile ilgili ailelerin ve öğretmenlerin bazı tedirginlikleri var.Kimsenin tedirgin olmaması lazım çünkü biz kimsenin okulunu değiştirmiyoruz, hiçbir öğrencinin başka bir okula taşıma konusu söz konusu değildir. Mesela öğrenci şu an 2. Sınıfta ise 4. Sınıfa kadar aynı okulda okuyabiliyor. 4. Sınıf bittikten sonra isteyenler İmam Hatip ortaokuluna gidebilir, isteyen aynı şekilde normal öğrenimine devam edebilir. Mareşal Mustafa Kemal İ.Ö.Okulunun İmam- Hatip’e çevrilmesi de söz konusu değildir. Aynı şekilde eğitimine devam etmektedir.

KIZ OLGUNLAŞTIRMA MERKEZİ AÇILIYOR
 
Türkiye’nin birçok ilinde Kız olgunlaştırma Merkezi’nin bulunduğunu dile getiren Konya İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Konya’da olgunlaştırma merkezinin tamamlanmasıyla ‘‘Konya geleneksel el sanatlarının icra edildiği sanat merkezi olacak’’ dedi.

İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok ilde bulunan Kız olgunlaştırma Merkezi Konya’da da yapılıyor. Zafer Meydanında bulunan eski kız ortaokulu yapılacak tadilatın ardından Kız olgunlaştırma merkezi olarak faaliyet sürdürecek. Geleneksel el sanatları ağırlıklı olarak diğer Olgunlaşma merkezlerinde bulunan sanat faaliyetlerinin tümünün Konya’da da olacağını dile getiren Turan, ‘‘Bu merkezi, kız meslek liselerinin üzerinde ve güzel sanatlar fakülteleriyle de çok ciddi diyaloglar içerisinde hareket eden, belki geleneksel el sanatlarımızın da tanıtıldığı gösterildiği, Konya’nın sanat merkezi haline geldiği bir mekân olarak düşünüyoruz.’’ Şeklinde konuştu.

Türkiye’de faaliyet gösteren olgunlaştırma merkezlerinde bulunan bütün aktivitelerin Konya’da da olacağını söyleyen Turan Konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
 Konya Selçukluların merkezi. Konya’da geleneksel el sanatlarının birçoğu yapılmış ve Dünya’ya tanıtılmış, Konya yeniden o sanatların icra edilmesinde bir üs olacak. Bu merkezde hem eğitim, hem de bu sanat dallarına yön verilen bir yer olacak. Bütün çalışmaların fikir alışverişiyle yapıldığı bir merkez olacak. Branşlı öğretmenler ve üniversitedeki akademisyenlerden faydalanılacak. Ayrıca Çini’de hat sanatında ve Tezhipte faydalanabileceğimiz kendilerini yetiştirmiş ustalarımızda bulunuyor. İşine gönül vermiş, sanatçı ruhlu herkesle işbirliği içinde olacağız. Bilgi ve birikimlerinden yararlanacağız.
SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA