• Konya31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya diplomasi turizmine öncülük edecek
16 Mayıs 2009 Cumartesi 16:33

'Konya diplomasi turizmine öncülük edecek'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Diplomasi artık halklar arasında yapılıyor. Konya diplomasi turizmine öncülük edecektir." dedi.
Ülkeler arası diplomasinin sadece toplantı salonlarında gerçekleşmediğini ifade eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Diplomasi artık halklar arasında yapılıyor. Konya diplomasi turizmine öncülük edecektir." dedi.

Bazı ziyaret ve incelemeler için Konya'ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, burada yerel yöneticilerle görüşmeler yaptı.

İlk olarak ablasını ziyaret eden Davutoğlu, daha sonra Konya Valisi Osman Aydın'la görüştü. Daha sonra Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret eden Dışişleri Bakanı, burada belediye bahçesinde mehteran takımıyla karşılandı. Bir süre mehtaranların gösterisini izleyen Bakan, bahçeye toplanmış vatandaşlarla tokalaştı. Burada yaşlı bir vatandaşın elini öpen Bakan Davutoğlu, daha sonra Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in makamına geçti.

Konya'nın Türkiye'nin herhangi bir şehri gibi olmadığını söyleyen Davutoğlu, kentin hem manevi yönüyle hem de ekonomik yönüyle Türkiye'de çok önemli bir yeri olduğunu aktardı. Konya'daki değişimleri sakından takip ettiğini ifade eden Ahmet Davutoğlu, "Öyle şehirler vardır ki sadece tarihi yönünü muhafaza etmiş ve bu güne kadar gelmiştir. Bazı şehirler vardır ekonomik ve iktisadi anlamda çok ileri seviyelere ulaşmıştır. Fakat ikisini bir arada yürüten şehir çok az sayıdadır. İşte Konya hem tarihini bunca yıl korumuş hem de ekonomik anlamda gelişmiş bir şehirdir. Konya'ya her yıl gelirim ve ekonomik anlamda gelişmesini yakından takip etmişimdir. Çocukken fayton sesleriyle büyüdüğüm bu şehir bugün sanayi alanında çok büyük bir gelişme kaydetti." dedi.

Ülkeler arasında diplomasinin artık toplantı salonlarında gerçekleşmediğine işaret eden Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Gelecekte halklar arasında diplomasi yaygınlaşacak. İnsanlar gelip diğer ülkelerdeki insanlarla kaynaşacak. Diplomasi halklar arasında yürüyor. Eskiden Ortadoğu'da nereye giderseniz gidin Mevlana'yı herkes bilirdi. Şimdi dünyanın her yerinde Mevlana biliniyor. Bu anlamda Türkiye'de diplomasi turizmine en fazla hizmet edeceği şehir Konya'dır. Diplomasi turizmini bu kentte yaygınlaştırmalıyız. Konya bir diplomasi haline gelecek. Hızlı trenle Konya-Ankara arası 1,5 saat olunca Başkent'e gelen herkes Konya'ya da uğramak isteyecektir."

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve ilçe belediye başkanları Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na çeşitli hediyeler verdi. (CİHAN) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA