• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya demokratik açılıma destek veriyor
05 Aralık 2009 Cumartesi 10:58

Konya demokratik açılıma destek veriyor

Güçlü ''Bu şehir Türkiye'nin bu temel sorununa çözüm konusunda çok istekli. Çok büyük destek veriyor. Kamuoyunu oluşturan kesimlerin tamamında bu duygu var.
AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, ''Türkiye, geçmişte çoğunluğunu devlet vatandaş ilişkisi çerçevesinde devletin yaptığı belli bir anlayışa ulaşmak konusundaki yanlışlıklarını düzeltmek istiyor. Bunun adı Demokratik Açılımdır'' dedi.
     Güçlü, MÜSİAD Konya Şubesince düzenlenen programda, Demokratik Açılım konusunda şehirler içinde Konya kadar bu konuda kamuoyu oluşturan unsurlarla hazırlık yapan başka bir şehir olmadığını ifade ederek, ''Bu şehir Türkiye'nin bu temel sorununa çözüm konusunda çok istekli. Çok büyük destek veriyor. Kamuoyunu oluşturan kesimlerin tamamında bu duygu var. Hassasiyetleri daha çok olan milliyetçi arkadaşlarımız da bu istek doğrultusunda karar belirtiyorlar, ama tabii kaygılarını da belirtiyorlar'' diye konuştu.
     Türkiye'nin potansiyeli çok yüksek, yönetilmesi çok zor bir ülke olduğunu vurgulayan Güçlü, Türkiye'nin kültürel, siyasi, ekonomik ve insanlarının kabiliyetleri yönünden, kendilerine özgüven ve geleceklerine bakma yönünden yüksek bir potansiyeli bulunduğunu söyledi.
     Türkiye'nin aynı zamanda çok sorunlu bir ülke olduğunu dile getiren Güçlü, şunları kaydetti:
     ''O kadar çok keskin iniş ve çıkışları vardır ki yükselirken hızına dayanılmaz, düşerken de aynı şekilde hızlı düşer. Bütün bunlara rağmen kalkınan, gelişen bir ülkedir. Demokrasisini güçlendiren bir ülkedir. Hukuku her şeye rağmen, bütün olumsuzluklara ve eleştirilere rağmen işleyen bir ülkedir. Bölgesinde ve dünyada da etkinliği artan bir ülkedir. Sorunlu alanları sıralayacak olursak, ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel bütün alanları kapsar, ama özellikle sosyal dokuyu, hukuk sistemini, yani rejimi ve sistemle ilgili konudaki sorunlar tartışılamayan, fikir beyan edilemeyen sorunlardır.''
     ''Kürt sorunu, Alevi sorunu, azınlıklar sorunu, Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerinin'' bu sorunlardan olduğunu ifade eden Güçlü, Türkiye ekonomisinin bölgede bir güç olması açısından kendisine verdiği avantajlar ve dünya konjonktürünün, Türkiye'ye artan bir rol vermeye başladığını anlattı.
     Türkiye'nin Türk ve İslam coğrafyasında bir model ülke, kendi kültür coğrafyasında da sorumlulukları olduğuna inanan bir tavır sergilemeye başladığına dikkati çeken Güçlü, şöyle devam etti:
     ''Türkiye, geçmişte çoğunluğunu devlet vatandaş ilişkisi çerçevesinde devletin yaptığı belli bir anlayışa ulaşmak konusundaki yanlışlıklarını düzeltmek istiyor. Bunun adı Demokratik Açılımdır. Geçmişte toplumun farklı kesimleriyle, Güneydoğuda, Alevilerle muhafazakarlarla azınlıklarla yaşanan olaylarla ilgili gelinen demokratik anlayış, hukukun getirdiği esneklik, dünyadaki genel gelişme, Türk aydınının daha geniş ve evrensel bakışı sonucu 'Ben ülkemde vatandaşlarımla geçmişte kurduğum ilişkimi ve buradan doğan bir kısım hataları düzeltme yönünde bir irade ortaya koyuyorum'' demenin adıdır Demokratik Açılım. Bunun ilk ayağı da daha çok Güneydoğu'da yaşayan insanlarımızın sorunlarını öne çekerek, 'çünkü sorunun bir terörle de bağlantılı olması dolayısıyla' adını koymasıdır. Beraberinde de zaten diğerleri de kamuoyunun gündemine gelmiştir. Türkiye, adeta bir ruh temizliği diye ifade edebileceğimiz kendi yakın tarihinde yaşadığı bir takım olumsuzlukları düzeltme noktasında bir adım atıyor. Bugüne kadar yaşadığımız, devlet insan ilişkilerine baktığımızda inanılamayacak, kaygı duyulacak, tereddüt edilebilecek birçok unsuru bünyesinde barındırıyor, ama Türkiye, bölgesinde bir güç olacaksa, bir model olacaksa, kendi kültür coğrafyasındaki insanların haklarını savunacaksa, inandırıcı olacaksa geçmişte ortaya konulan bir kısım yanlışlıkları düzeltmesi gerektiği konusunda bir noktaya gelmiştir. Türk Devleti, Cumhuriyet tarihinde başaramadığı bir önemli adımı atmıştır.''
     AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olduğunu belirterek, Azerbaycan izlenimlerini aktardı.
     Toplantıya, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya İl Başkanı Mustafa Çevik de katıldı.
YORUMLAR
Ben Değil!
Mehmet PASTUTMAZ
Ben içi boş ne olacağı belli olmayan açılıma destek vermiyorum.Görüyorsunuz,açılım İmralı meselesi oldu!
78.164.183.218
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA