• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya dan Selva Gıda kârını en çok artıranlar arasında
19 Kasım 2009 Perşembe 12:44

Konya' dan Selva Gıda kârını en çok artıranlar arasında

Fortis Bank Türkiye'nin Ekonomist dergisi ile birlikte bu yıl 6.'sını gerçekleştirdiği Anadolu 250 araştırmasının sonucunda, Anadolu'nun en dinamik ve en büyük şirketlerine ödülleri verildi.
Fortis Bank Türkiye'nin Ekonomist dergisi ile birlikte bu yıl 6.'sını gerçekleştirdiği Anadolu 250 araştırmasının sonucunda, Anadolu'nun en dinamik ve en büyük şirketlerine ödülleri verildi. İlk kez İstanbul'da düzenlenen ödül töreninde yine 4 farklı kategoride Türkiye'nin dört bir yanından gelen 20 firma ödüllendirildi. Ödül törenine katılan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise, "2010'a Girerken Ekonomi ve İş Dünyası" başlıklı konuşmasıyla katılımcılara ekonominin
geleceğiyle ilgili ipuçları verdi.
Fortis Bank Türkiye ve Ekonomist dergisinin Anadolu'nun en başarılı ve en dinamik şirketlerini belirlemek amacıyla her yıl gerçekleştirdiği Anadolu 250 araştırması tamamlandı.
Bu yıl 6. kez gerçekleştirilen araştırmanın ödül töreni ise, 18 Kasım Çarşamba akşamı İstanbul Swissotel the Bosphorus'ta düzenlendi. Ödül törenine, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın yanı sıra, Fortis Bank Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yvan De Cock, Ekonomist ve Capital Dergileri Yayın Direktörü Rauf Ateş ile iş dünyasından birçok isim katıldı.
Fortis Bank Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yvan De Cock yaptığı konuşmada, dünya ekonomisinde ihtiyatlı bir iyimserlik dönemine girildiğini dile getirdi ve "Türkiye, bu süreçte krizin etkilerinden en hızlı kurtulacak ve büyümesini sürdürecek ülkeler arasında gösteriliyor" dedi. Bu durumun, Türk ekonomisinin krize direncinin ve sahip olduğu büyük potansiyelin bir göstergesi olduğunun altını çizen De Cock, "Anadolu şirketlerinin başarılı performansı, ekonominin sahip olduğu bu gücün temel direkleri ve
büyümeyi ateşleyen temel faktörleri arasında yer alıyor. Anadolu 250 araştırmasının ruhu da, bu performansı ödüllendirmek ve büyümeyi desteklemekten geliyor. Türk ekonomisine ve Anadolu kaplanlarına büyük bir güven besliyor; onların başarılarına alkış tutmaktan onur duyuyoruz" dedi.
Ekonomist ve Capital Dergileri Yayın Direktörü Rauf Ateş ise konuşmasında, "Anadolu 250 araştırmasını, büyük iller dışında gelişen müthiş girişim ruhunu ortaya koymak, ödüllendirmek için geliştirmiştik. Aradan geçen kısa süre, Anadolu 250'nin bütün Türkiye çapında ilgi gördüğünü, desteklendiğini bize gösterdi. Bunlar olurken, bir yandan Anadolu'daki şirketlerin gelişimi devam etti; başlangıçta hedef olarak koyduğumuz 250 büyük listesinin yakın zamanda 500 ile değiştirilebileceğini düşündürmeye başladı.
Bu, gerçekten müthiş bir gelişmedir. Şöyle düşünelim, 1968 yılında ilk 100 şirket içinde birkaç sanayi şirketi vardı; bu sayı 2008'de 20'ye yükseldi. İlk 100'e girmeyi küçümsemeyin... Milyar TL'lik cirolardan söz ediyoruz. Bu gerçek bile Anadolu'daki etkileyici gelişimi ortaya koyuyor; Anadolu 250 çalışmasına giren şirketlerin öneminin altını bir daha çiziyor" dedi.
Anadolu 250 araştırması kapsamında, her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul, Ankara ve İzmir dışından araştırmaya katılan firmalar 4 farklı kategoride değerlendirildi ve her kategorinin ilk 5'ine, toplamda 20 firmaya, ödülleri verildi.
Firmalar araştırmaya, ciro, net satışlar, vergi öncesi kar, ihracat tutarı ve öz sermayeye dair beş soruyu verdikleri yanıtlarla katıldılar. Bu kriterlerin değerlendirilmesi sonucunda ödüller "Anadolu'nun En Büyük 5 Şirketi", "Karını En Çok Artıran 5 Şirket", "İhracatını En Çok Artıran 5 Şirket" ve "İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirket" olmak üzere 4 kategoride dağıtıldı.
250 şirketin ciro toplamlarının, GSYİH içindeki pay artışının da takip edildiği araştırma sonucunda ödül alan şirketler şöyle sıralanıyor: "Anadolu'nun En Büyük 5 Şirketi"; Kroman Çelik Sanayi (KOCAELİ), Nursan Çelik Sanayi (HATAY), Er-Bakır Elektrolitik Bakır (DENİZLİ), Kardemir Karabük Demir Çelik (KARABÜK), Yıldız Entegre Ağaç Sanayi (KOCAELİ), "Anadolu'nun Karını En Çok Artıran 5 Şirketi"; Selva Gıda Sanayi (KONYA), Güney Çelik (ADANA), Sunteks Dokuma (BURSA), Sanko Pazarlama (GAZİANTEP), Kardemir
Haddecilik (DENİZLİ), "Anadolu'nun İhracatını En Çok Artıran 5 Şirketi"; Çimko Çimento (GAZİANTEP), Form Sünger Ve Yatak (KAYSERİ), Şenpiliç Gıda Sanayi (SAKARYA),Yörükoğlu Süt (ANTALYA), Gemlik Gübre Sanayi (BURSA), "Anadolu'nun İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirketi"; Şimşek Bisküvi (KARAMAN), Doğuş Çay (ORDU), Turyağ Gıda Sanayi (BALIKESİR), Özlem Tarım Ürünleri (MANİSA), Arbel Bakliyat (MERSİN)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • LUNA Ağını Kurtarmak için Çözüm Planı Oluşturuldu
  • Konya’ya değer katacak şirket kuruldu
  • Konya İtfaiyesi’nden Filistinli itfaiyecilere eğitim
  • İstanbul’da Elektrikçi En Yakın
  • Firmana Özel Plakalık Tasarlat
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA