• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya da Turizmde kümelenme masaya yatırıldı
07 Ekim 2009 Çarşamba 14:57

Konya' da 'Turizmde kümelenme' masaya yatırıldı

Konya Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından "Konya'da Kümelenmenin Ekonomik Boyutları ve
Konya Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından "Konya'da Kümelenmenin Ekonomik Boyutları ve Sultanahmet Kümelenmesi Örneği" konulu istişare toplantısı düzenlendi.
Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda düzenlenen toplantıya Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, vali yardımcıları, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Memiş Kütükçü, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, daire amirleri, kamu kurum temsilcileri ile akademisyenler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Aydın Nezih Doğan, küreselleşen dünyayla beraber rekabetçiliğin de arttığını belirterek, "Hükümetimiz tarafından uygulamaya konulan yeni kalkınma politikası çerçevesinde teşvikten çok, bölgeler ve iller arasındaki rekabetin artırılması hedeflenmiştir. Bu uygulamadan turizmin de etkilenmemesi söz konusu olamazdı. Konya sanayisi ve turizm kapasitesiyle Türkiye'de önemli bir merkez haline gelebilecek bir il ancak önemli olan imkanların iyi değerlendirilmesi ve uygun bir yönetim sistemi uygulanmasıdır. Bugün burada yapacağımız toplantıda kümeleşmenin bizim için uygun olup olmadığı masaya yatırılacak ve Konya'nın turizm potansiyelini artırma yönünde bir yol haritası çizilebilecek" dedi.
Konuşmaların ardından toplantıya geçildi. Toplantıya konuşmacı olarak Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu Derneği uzmanları Dr. İsmail Hakkı Eraslan ile Ömer Turhan katıldı. Küreselleşmeyle birlikte rekabetçiliğin uluslararası boyutta önem kazandığına dikkat çeken Dr. İsmail Hakkı Eraslan, "Rekabet, artık sadece ülkeler arasında değil, bölgeler hatta iller arasında bile giderek artan bir ivmeyle yükseliyor. Bunda, dünya pazarlarında mal satmanın giderek zorlaşması ve kalitenin ve fiyatın daha önemli bir hale gelmesi yatıyor. Bazılarının düşündüğü gibi zayıf para ve zengin doğal kaynaklar, bir ülkenin gelişmesini sağlamıyor. Bugün Avrupa'da parası güçlü ya da yer altı zenginliği bulunmayan ancak dünya ekonomisine yön veren ve yaşam standardı yüksek ülkeler var. Ucuz iş gücü artık getiri sağlamıyor. Artık kalifiye ve üretken eleman, kaliteyi ve rekabeti belirleyen unsur haline geldi. Bugün bu konuda en önde olan ülke Almanya'dır. Almanya'da işçilere sağlanan haklar ve işçilerin eğitim düzeyleri oldukça yüksektir. Buna paralel olarak da şu an Almanya'nın ihracatı yılda 1 trilyon dolarlarla ifade ediliyor" dedi.
Rekabet konusunda kümeleşmenin de önemli bir unsur olduğunu ve yıllardır Avrupa'nın bu uygulamayı başarıyla sürdürdüğünü ifade eden İsmail Hakkı Eraslan, "Örneğin belli ülkeler, dünyada lider oldukları endüstri kollarında tam bir kümeleşme ve bütünlük içinde çalışıyorlar. İtalya'da KOBİ tarzı bir kümeleşme varken, Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde dev şirketler etrafından kümeleşme görülüyor. Türkiye ise maalesef rekabet konusunda dünyada 53., verimlilikte ise 81. sırada yer alıyor. Bunun nedeni ise Türkiye'de sanayi, ticaret ve turizm konusunda kümeleşme ve bütünlüğün sağlanamamasıdır. Bu kümeleşmeyi biz İstanbul'un en çok turist çeken bölgelerinden Sultanahmet'te denedik. 2000 yılında başlattığımız uygulama sonucunda 6 yıl sonra buradaki esnafın kümeleşme bağlantıları 8 kat arttı. Bin yeni iş pozisyonu doğdu ve buradaki otellerdeki oda fiyatları yüzde 150 oranında arttı. Turistlerin burada konaklama günleri 2 günden 4 güne çıktı ve doluluk oranı yüzde 85 olarak gerçekleşmeye başladı. Bu uygulamayı Konya'da uyguladığımız zaman ben çok olumlu neticeler alacağımızı umuyorum" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA