• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya da tiyatro festivali
15 Mart 2010 Pazartesi 17:26

Konya' da tiyatro festivali

Devlet Tiyatroları (DT), bahar aylarında Adana, Konya, Ankara, Van, Trabzon ve Antalya Devlet Tiyatroları'nın ev sahipliğinde düzenleyeceği festivallerde sanatseverleri ağırlayacak.
    Devlet Tiyatroları (DT), bahar aylarında Adana, Konya, Ankara, Van, Trabzon ve Antalya Devlet Tiyatroları'nın ev sahipliğinde düzenleyeceği festivallerde sanatseverleri ağırlayacak. 

     Devlet Tiyatrolarından yapılan yazılı açıklamaya göre, 6 bölgede 6 festival düzenleyecek olan DT, yerleşik sahnelerindeki temsilleriyle turnelerini de aralıksız sürdürüyor.

     Festival programı, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde ''Adana 12. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali'' ile başlayacak. DT Genel Müdürlüğü ve Sabancı Vakfı işbirliğiyle 1998 yılında ulusal düzeyde başlayıp kısa sürede uluslararası nitelik kazanan festivalin ikinci ayağı 2005 yılından itibaren İstanbul'da gerçekleştiriliyor. Festival 27 Mart-29 Nisan tarihlerinde pek çok yerli ve yabancı grubu tiyatroseverlerle buluşturacak.

     Adana'daki festival sona ermeden, 14 Nisanda ''Konya 3. Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali'' başlayacak.

     Gelişen ve değişen Konya'nın kültürel anlamda da gelişmesine katkı sağlamak, değişime ön ayak olmak, hoşgörüyü farklı medeniyetlere tanıtmak ve Türk dilinin onurlandırılması, zenginleştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlarıyla düzenlenen festivale Azerbaycan Cumhuriyeti, Başkurdistan Cumhuriyeti, Bulgaristan, Dağıstan Cumhuriyeti Rusya Federasyonu, Moldova Yeri Gagavuz Bölgesi, Kazakistan Cumhuriyeti, KKTC ve Makedonya Cumhuriyeti'nden gruplar katılacak. Festival 24 Nisanda sona erecek.
    
     -''HAYDİ ÇOCUKLAR TİYATROYA''
    
     Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği ''23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı''na tiyatro sanatı ile katkıda bulunmak, Türk tiyatrosunun dünya çocukları yoluyla yurt dışına açılımını sağlamak, tanıtmak ve yurt dışında bu daldaki gelişmeleri takip ederek, kurumsal dinamizmi sağlayarak kültürlerarası alışverişe ve değişime hizmet etmek amacıyla Başkent'te düzenlenen festival 24-30 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

     Bu yıl 6. düzenlenen festivalde, Fransa, İspanya, İsrail, İsviçre, İtalya, Polonya, Rusya, Sırbistan, Tataristan, Kosova'dan gelen yabancı, farklı yerli gruplar ve Devlet Tiyatrosu oyunları sahnelenecek.

     Van Devlet Tiyatrosunun ev sahipliği ve öncülüğünde 2001 yılından bu yana gerçekleştirilen ''Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği'' farklı okullardan tiyatro gruplarının hazırladığı oyunları seyirciyle paylaşıyor. Amatör gençlik tiyatrolarının da katıldığı etkinliğin dokuzuncusu bu yıl 24 Nisan?11 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.
    
     -AKDENİZ VE KARADENİZ'DE FESTİVAL HEYECANI-
    
     Trabzon Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde bu yıl onbirincisi 1?15 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan ''Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali'' Almanya, ABD, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, İran, İrlanda, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Litvanya, Rusya, Tayland, Tataristan'dan olmak üzere 17 yabancı topluluğu ağırlayacak.

     İlki 16?25 Mayıs 2000'de ''Karadeniz'e Kıyısı Olan Ülkeler Festivali'' adı altında Gürcistan, Moldova, Rusya, Romanya ve Ukrayna'nın katılımıyla gerçekleştirilen festival, 2006'da sınırlarını genişleterek, ''Karadeniz Tiyatro Festivali'' adını aldı ve Karadeniz'e kıyısı bulunmayan ülkeler de davet edilmeye başlandı.

     Bu arada, birincisi bu yıl 10-26 Mayıs tarihleri arasında Antalya Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan ''1. Uluslararası Antalya Tiyatro Festivali''ne de yurt içi ve yurt dışından değişik gruplar katılacak. Program, katılımcı gruplar netleştiğinde açıklanacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA