• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya da Comenius Eğitim projeleri yaygınlaşıyor
27 Şubat 2010 Cumartesi 13:44

Konya' da Comenius Eğitim projeleri yaygınlaşıyor

Avrupa Birliği (AB) Comenius Eğitim Projesi kapsamında Konya'ya gelen İtalyan kadın eğitmen, Konya'da bir ilköğretim okulunda, velilere ve öğrencilere hafta sonları ücretsiz İtalyanca kursu veriyor.
    Avrupa Birliği (AB) Comenius Eğitim Projesi kapsamında Konya'ya gelen İtalyan kadın eğitmen, Konya'da bir ilköğretim okulunda, velilere ve öğrencilere hafta sonları ücretsiz İtalyanca kursu veriyor. 

     Konya Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, hafta sonları öğrencilere, velilere ve vatandaşlara ücretsiz İtalyanca dersinin verildiği Vali Necati Çetinkaya İlköğretim Okulunu ziyaret etti.

     AB Comenius Eğitim Projesi kapsamında gerçekleştirilen öğretmen mübadelesiyle Vali Necati Çetinkaya İlköğretim Okulunda görevlendirilen İtalyan Dil Asistanı Paula De-Ambrosio'nun dersine giren Şahin, ''De-Ambrosio 6 ay süreyle ilimizde kalacak. 6 ay süreyle öğrencilerimiz pratik noktasında kendisinden istifade edecek. Öğrenci, öğretmen ve velilerimiz ilgi duydular, 'ana dili o dilden olandan dil öğrenelim' dediler, cumartesi ve pazar okula geldiler'' dedi.

     De-Ambrosio'nun da bu vesileyle Türk kültürünü tanığını ifade eden Şahin, İtalyan eğitmenin hafta içi de okulda İngilizce derslerine girdiğini söyledi.

     Şahin, Comenius Eğitim Projesi'nin Türk kültürünü tanıtma noktasında önemli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

     ''Resmi anlamda elçilerin yetiştirilmesi, ülkelere gönderilmesi, yaptıkları faaliyetler son derece önemli. Ama onları destekleyecek ülkemiz adına farklı faaliyetler yapılması gerekiyordu. Bu da onlardan en önemlisi. Öğretmen değişim programı sayesinde Türkiye'ye gelen eğitmenlerimiz 6 ay aramızda kalıyor, aile yapımızı, kültürümüzü, hayat yapımızı, dünyaya bakışımızı çok iyi öğreniyorlar. Birbirimizle bütünleşiyoruz. Artık gittikleri yerde gönül elçimiz oluyorlar.''

     İtalyan eğitmen Paula De-Ambrosio ise Türkiye'de olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, ''Bu, Türkiye'ye ikinci gelişim. Ben bildiklerimi öğretmeye çalışıyorum. Böylece sizi de daha yakından tanıyorum. Belki ileride Türkiye'ye tekrar gelirim'' dedi.

     Ders alan toplam 20 öğrenci ve veli, İtalyan öğretmenleriyle kısa süre içinde arkadaş olduklarını, ders dışında birlikte vakit geçirdiklerini bildirdiler.
     Şahin, programın sonunda, Vali Necati Çetinkaya İlköğretim Okulunca düzenlenen kitap okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilerine çeşitli armağanlar verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA