• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya cömert şehirdir
10 Ağustos 2011 Çarşamba 17:54

'Konya cömert şehirdir'

KTO, KSO, ve KTB oda başkanları Somaliye acil yardım talebinde bulundu.
Konya Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, KTB üyelerine ve sivil toplum kuruluşlarına, TOBB-Afrika Açlık Hesabı'na destek vermeleri çağrısında bulundu.
    
Kaleli, yaptığı yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler rakamlarına göre Afrika'da son 3 ay içinde 23 bin çocuğun açlıktan öldüğünü, 40 milyona yakın kişinin de açlıkla mücadele ettiğini belirtti.
    
Tarihi, kültürel ve dini bağları olan bölge halkının, Türk insanını bir dost, arkadaş ve abi gibi gördüğünü vurgulayan Kaleli, şunları kaydetti:
    
 ''Konya, tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptı. Binlerce yıllık bu süreçte, Konya'da pek çok şey değişti. Ancak Konya'nın hayırsever ruhu asla değişmedi. Konya'nın en büyük özelliği, cömertliği ve hayırseverliğidir. Yardımlaşma ve dayanışmanın çok daha fazla yaşandığı ve hissedildiği mübarek Ramazan ayında, hemşehrilerimizin, Somalili kardeşlerimize yardım elini en kuvvetli şekilde uzatacağına inanıyorum. Afrika halkının yanında yer almak, acılarını paylaşmak ve destek olmanın tam zamanı.''
    
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in, yapılacak yardımların fitre yerine geçeceğini açıkladığını hatırlatan Kaleli, yardımda bulunmak isteyenlerin, Türkiye İş Bankası TOBB Şubesi TOBB?Afrika Açlık Felaketi Yardım hesabına paralarını yatırabileceğini bildirdi.
 
Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, açlık felaketi yaşayan Somali’ye yardım çağrısında bulundu.
Son yılların en büyük kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olan Somali için KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk’ten yardım çağrısı geldi. Tarihten gelen emanet olan İslam coğrafyasında yaşanılan felaketlerin toplum olarak derin üzüntüsünü hissettiklerini ifade eden Öztürk, Ramazan ayında yapılacak yardımların Somali’ye gönderilmesini istedi.
KTO Başkanı Öztürk, “Halkının tamamı Müslüman olan dost ve kardeş ülke Somali kuraklık sebebiyle açlık tehditliyle boğuşmaktadır. Dünya üzerinde bugüne kadar hiçbir Müslüman ülkenin yaşadığı sıkıntılara sessiz kalamayan halkımız, Somali için de aynı duyguları yaşamaktadır. Toplum olarak yardımlaşma ve dayanışmaya büyük önem vermekteyiz. Afrika’nın İslam coğrafyası da bizlere Osmanlı’dan kalan bir emanettir. Derin üzüntüsünü hissettiğimiz bu topraklarda yaşanılan felaketlere sessiz kalamayız. Yardımlaşma ve dayanışma duygusunun yoğun olarak yaşandığı mübarek Ramazan ayında tüm işadamlarımızı ve Konyalı hemşerilerimizi yardım kampanyalarına katılmalarını bekliyoruz” dedi.Öztürk, KTO Meclis üyelerinin TOBB tarafından açılan banka hesap numarasına yardımda bulunabileceklerini sözlerine ekledi.
Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Somali'ye yardım çağrısında bulundu.
    
Somali'de bir insanlık dramı yaşandığını ifade eden Büyükhelvacıgil, yaptığı yazılı açıklamada, ''Somali'de Müslüman kardeşlerimiz açlıkla mücadele ediyor. Dünyanın neresinde olursa olsun, daima yardımseverlikte cömert davranan insanımız Somali'deki drama da sessiz kalmayacaktır'' ifadelerini kullandı.
     Büyükhelvacıgil, herkese kendi imkanları ölçüsünde, kuraklık nedeniyle açlık ve sefaletle mücadele eden Somali halkına yardım çağrısında bulundu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA