• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya çiftçisi dört gözle yağış bekliyor
10 Aralık 2010 Cuma 12:41

Konya çiftçisi dört gözle yağış bekliyor

Türkiye'nin Tahıl Ambarı Olarak Bilinen Konya Ovası'nda Çiftçi, Kar Yağmasını Bekliyor
Türkiye'nin Tahıl Ambarı Olarak Bilinen Konya Ovası'nda Çiftçi, Kar Yağmasını Bekliyor. Kar Yağmadığı Takdirde Hububatta Don Riskinin Olabileceğini Belirten Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Çiftçinin Hububatını Ektiği Ekim Ayında Yağışların İyi Gittiğini Belirtti
 
TÜRKİYE'nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası'nda çiftçi, kar yağmasını bekliyor. Kar yağmadığı takdirde hububatta don riskinin olabileceğini belirten Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, çiftçinin hububatını ektiği ekim ayında yağışların iyi gittiğini belirtti.

Ali Ataiyibiner, "Ekim ayı yağışları son yılların ortalamasının iki katı olarak gerçekleşti. Bu da ekilen ürünün çimlenmesine neden oldu. Fakat, kasım ve aralık ayında hiç yağış olmadı. Bu da çimlenen tohumların gelişmesini etkiledi." dedi.

Çiftçilerin endişe içinde olduğunu ifade eden Ali Ataiyibiner, "Konya Ovası, aralık ayının 15'inden sonra daha soğuk ve kuru iklim şartlarının hüküm sürdüğü bir bölge. Bu nedenle çiftçilerimiz kar yağmamasının endişesini yaşıyor. Çünkü kar, yeni filizlenen hububatın üzerinde bir yorgan vazifesi görüyor. Bitkilerin üzerini örtüyor ve soğuktan etkilenmemesini sağlıyor. Ayrıca ürünün ihtiyaç duyduğu suyu da veriyor. Ama kar yağarsa bir sıkıntı olmaz." diye konuştu.

Yağış olmamasının diğer bir etkisinin de baraj ve göllerdeki su seviyelerinin düşmesi olduğuna dikkat çeken Ali Ataiyibiner, şunları söyledi:

"Beklenen yağışın olmayışı barajlar ve göllerdeki su seviyesini de düşürüyor. Sonucunda çiftçilerimiz elektrik ve mazot enerjisini kullanarak yer altı sularını kullanmak zorunda kalıyor. Bunun için de harcayacağı girdilerin, artacağı endişesini yaşıyor. Önümüzde uzun bir kış süreci var. Temennimiz bu süreç gerek ürünlerin gelişmesi açısından gerekse sulama suyu olarak kullandığımız baraj ve göldeki suların yükselmesi açısından yağışların olması ve özellikle kar'ın yağmasıdır
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA