• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya, ciddi yatırımların geleceği bir bölgede
13 Haziran 2009 Cumartesi 23:25

'Konya, ciddi yatırımların geleceği bir bölgede'

Bir dizi ziyarette bulunmak üzere Konya'ya gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi'nde konuştu.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, yeni teşvik paketinin krizden kurtulma ve kriz sonrası fırsatları yakalamak için çıkarıldığını söyledi.
 
 Bir dizi ziyarette bulunmak üzere Konya'ya gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi tarafından düzenlenen "Yeni Teşvik Yasası" konulu konferansa katıldı. MÜSİAD Konya Şubesi'nde düzenlenen konferansta konuşan Bakan Ergün, AK Parti hükümetinin ortaya koyduğu politikaların Türkiye'nin 2023 vizyonunu ortaya koyan politikalar olduğunu belirterek, "2023'ün Türkiye'si, nüfusu 100 milyon olan bir Türkiye olacak. Bu vizyonlardan birisi, ekonomik anlamda dünyadaki ilk 10 büyük ekonomi arasına giren, bölgesinde önemli bir güç merkezi ve dünyadaki ekonomik gelişmeleri yönlendiren karar mekanizmaları içinde bulunan küresel aktörlerden birisi olmasıdır. Hükümet olarak çalışmalarımızı bu istikamette yürütüyoruz. Bu bağlamda önem verdiğimiz birkaç konu var. Bunlardan birisi su güvenliğidir. Türkiye'nin boşa harcayacak bir gram suyu yoktur. Ülkemizdeki bütün su kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak, tarım arazilerimizi sulanabilir tarıma açabilmek için ciddi çalışmalar yürütüyoruz. İkinci önemli olan gıda güvenliğidir. Türkiye, hem kendisine yeten hem de bölgesinde gıda konusunda merkez haline gelebilecek potansiyele sahip bir ülkedir" dedi.
 
 Teşvik konusunda muhalefet partilerinin yanlış bilgiler verdiğini kaydeden Bakan Ergün, "Teşvikle ilgili muhalefet partilerinin önemli simaları eleştiriler yöneltiyor. Geç kalınmış bir hamledir deniliyor. Öncelikle şunu söyleyeyim, bu teşvik kriz nedeniyle uygulanan bir teşvik değildir. Bu program, krizden kurtulma ve kriz sonrası fırsatları yakalama ekseninde oluşturulmuş bir programdır. Biz, krizin başlangıcından beri üretim, istihdam ve ihracat kaybını durduracak bazı tedbirleri hayata geçirdik. Vergi indirimi konusunda yarın akşam toplanacak Bakanlar Kurulu'nda vergi indiriminin devam edip etmeyeceği, hangi alanlarda yeni indirimler getirileceği gibi konular konuşulacak ve pazartesi günü kamuoyuna açıklanacak" şeklinde konuştu.
 
 Konya’nın da teşvik kapsamında 3. bölgede bulunduğunu hatırlatan Nihat Ergün, bu bölgede bulunan şehirlerin ciddi şekilde yatırım alacağını ve bunların başında da Konya’nın geldiğini söyledi.  
 
 Krizde olan tekstil sektörü için yeni teşvikler getireceklerini de dile getiren Bakan Ergün, "Türkiye'den yurt dışına çıkan ve üretimini orda devam ettiren tekstil firmaları için yeni bir teşvik getirdik. 1. ve 2. bölgede yer alan ve yurt dışına gitmeyi düşünen firmalara gelin fabrikanızı 3. ve 4. bölgelere taşıyın, 50 kişilik bir istihdam sağlayın, biz sizden alınan Kurumlar Vergisi'ni 5 yıl boyunca yüzde 20'den yüzde 5'e indirelim. Bu firmalar ayrıca 3. ve 4. bölgeye taşındıkları için bu bölgelerde uygulanan SSK çalışan ve işveren prim desteğinden yararlanma fırsatı bulacak. Ayrıca nakliye giderlerinizi de hazine olarak biz karşılıyoruz. Bu teşvikle birlikte Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden birisi olan tekstil konusunda önemli bir adım atmış olacağız" diye konuştu.
 
 Konuşmaların ardından MÜSİAD Konya Şube Başkanı Arslan Korkmaz, Bakan Ergün'e çini işlemeli tabak hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA