• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Büyükşehir Çinde
04 Ekim 2011 Salı 14:39

Konya Büyükşehir Çin'de

Konya Büyükşehir Belediyesi, Çinde düzenlenen Dünya Kanal Şehirleri Toplantısı ile Dünya Kentsel Tasarım Şehirleri Birliği Toplantısına katıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Çin’de düzenlenen Dünya Kanal Şehirleri Toplantısı ile Dünya Kentsel Tasarım Şehirleri Birliği Toplantısı’na katıldı.

Çin’in 5 milyon nüfuslu Yangzhou şehrinde 24-26 Eylül 2011 tarihleri arasında düzenlenen toplantılarda Konya Büyükşehir Belediyesi’ni Başkan Vekili Memiş Kütükcü ile Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı temsil etti.

Toplantıda tüm üye şehirlere ve katılımcılara geleneksel Çin kıyafeti “Gi pao” giyerek bir konuşma yapan Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Memiş Kütükcü, Türkiye ile Çin’in tarihte yan yana anılmış, asırlar boyu aynı coğrafyayı paylaşmış iki büyük millet olduklarını dile getirdi.

Değişen dünyanın ve gelişen teknolojinin sunduğu imkânlar sayesinde iki milletin şimdi çok daha yakın ve bir arada olduğunu kaydeden Kütükcü, “Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan, bambaşka kültürlere sahip, ayrı ihtiyaçları aynı ruhla, hemşerilik duygusuyla karşılamaya gayret gösteren şehir yöneticileri olarak birbirimizden öğreneceğimiz çok şey olduğu inancındayım” dedi.

Sürdürülebilir şehirlerin ekonomik, ekolojik ve sosyal temelli hizmetlerle var olacağını vurgulayan Kütükcü, şehirlerde yaşayanlara sevgiyle yaklaşmanın başarılması halinde alınamayacak mesafe kalmayacağını ifade etti.

Kütükcü, ziyaretleri kapsamında yetkilileri Şeb-i Arus’a davet ederek Çince Mesnevi hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA