• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya, bu yöntemle su cenneti olur
22 Mart 2010 Pazartesi 15:01

Konya, bu yöntemle su cenneti olur

Jeoloji Mühendisleri Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fetullah Arık, kaçak kuyuların önüne geçilmesiyle Konya Ovası Projesi'nden (KOP) elde edilecek suyun 3 katı suyun tasarruf edilebileceğini söyledi

Jeoloji Mühendisleri Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fetullah Arık, tarımsal sulamada kullanılan kaçak kuyuların kapatılması ve kapalı devre sulama sistemine geçilmesiyle yılda Konya Ovası Projesi'nden (KOP) elde edilecek suyun 3 katı suyun tasarruf edilebileceğini söyledi.

Dünya Su Günü ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Fetullah Arık, dünyadaki suların yüzde 98'inin tuzlu su olduğunu, tatlı suların da büyük çoğunluğunun kutuplarda bulunduğunu belirterek, "Yani bizim içmeye kullanacağımız dünyadaki suyun yüzde 1'inin bile altında. Türkiye'de ise yağışlarla yılda 501 milyar metreküp su kaynağımız oluşuyor. Bunun 274 milyar metreküpü buharlaşırken, 69 milyar metreküpü yer altı sularına karışmakta, 158 milyar metreküpü ise deniz ve göllere boşalmaktadır. Dünyaca ünlü Fortune dergisinin Mayıs 2000 sayısında 20. yüzyılda petrol, devletler ve büyük şirketler için ne ifade ediyorsa, 21. yüzyılda ulusların varlık düzeyini belirleyecek en değerli meta su olacaktır' deniliyor" dedi.

Türkiye'nin sanılanın aksine su zengini bir ülke olmadığını dile getiren Fetullah Arık, "Kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı bin6000 metreküp civarında olup, kişi başına düşen su miktarıyla ülkemiz su azlığı yaşayan ülkeler arasında yer almaktadır. Nüfusun artışı ve sanayinin ilerlemesiyle birlikte 10 yıl içinde su fakiri bir ülke olma yolunda hızla ilerliyoruz" şeklinde konuştu.

KONYA HAVZASINDA YASAL AÇILANIN 3 KATI KAÇAK KUYU VAR
Konya Kapalı Havzası'nda Devlet Su İşleri'nin verilerine göre 94 bine yakın su kuyusu bulunduğunu ifade eden Arık, "Bunların 27 bin 140'ını ruhsatlı kuyular oluştururken, 66 bin 808'ini ise kaçak kuyular oluşturmaktadır. Yani yasal kuyuların 3 katı kadar kaçak kuyu vardır. Bu kuyular jeoloji mühendisliği teknik desteğinden yoksun açıldığı için havzanın önemli bir bölümünde ciddi tehlike olarak tuzlu ve niteliksiz su seviyeleri, temiz ve kullanılabilir sular ile karışabilmekte ve kullanılamaz hale gelebilmektedir. Konya Ovası'nda şu an yıllık 8 milyar metreküplük su açığı bulunmaktadır ve Türkiye'nin önemli projelerinden birisi olan KOP'la yılda ovaya akacak su bu açığı kapatamamaktadır" şeklinde konuştu.

TASARRUFLA KOP'UN 3 KATI SU KAZANILABİLİR
Konya Ovası'nda gerekli envanter çalışmalarının yapılması ve çiftçilerin eğitilmesiyle büyük oranda su tasarrufu yapılabileceğini dile getiren Arık, "Özellikle tarımsal sulamada gerekli çalışmalar yapılırsa yüzde 60'lara varan su tasarrufu sağlanabilir. Yani, işletmede olan yer altı suyu kooperatiflerine ait sulama şebekelerinin kapalı sisteme dönüştürülmesi ve sistem içerisinde kuyuların kapatılmasıyla yılda 400 milyon metreküp, yer üstü suyu sulama şebekelerinin kapalı sisteme dönüştürülmesi ve şebeke içinde bulunan ruhsatlı ruhsatsız şahıs kuyularının kapatılmasıyla 472 milyon metreküp, ruhsatlı şahıs kuyularının ortalama 40 bin metreküp olan fiili çekimlerinin 23 bin 500 metreküpe düşürülmesiyle de yılda 263 milyon metreküp su tasarrufu sağlanabiliyor. Yani KOP'la yılda Konya Ovası'na aktarılacak suyun 2.5-3 katı suyu tasarrufla ovaya kazandırmamız mümkün" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA