• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya, BM Dünya Kentsel Forumu Toplantısında
04 Eylül 2012 Salı 12:52

Konya, BM Dünya Kentsel Forumu Toplantısında

Dünya Kentsel Forumu Yerel Yönetimler Danışma Komitesi Toplantısı İtalyanın Napoli şehrinde başladı. Aralarında İstanbulun da bulunduğu Barcelona, Stuttgart, Mexico City gibi dünyanın sayılı...

Dünya Kentsel Forumu Yerel Yönetimler Danışma Komitesi Toplantısı İtalya’nın Napoli şehrinde başladı. Aralarında İstanbul’un da bulunduğu Barcelona, Stuttgart, Mexico City gibi dünyanın sayılı metropol şehirlerin belediye başkanlarının katıldığı toplantıda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye’nin bisiklet kenti olan Konya’da şu ana kadar 170 km bisiklet yolu yapıldığını, bu rakamın 500 kilometreye çıkması için çalışma içerisinde olduklarını söyledi. Başkan Akyürek Sürdürülebilir Kentsel Mobilite için bütün şehirlere “Bisiklet Yolu Master Planı” önerisinde bulundu.

Dünya Kentsel Forumu Yerel Yönetimler Danışma Komitesi (UNACLA) Toplantısı İtalya’nın Napoli şehrinde başladı.

Napoli Belediye binasında gerçekleşen ve oturum başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yaptığı toplantıya Napoli (İtalya), Mexico City (Meksika), Vancouver (Kanada), Stuttgart (Almanya), Barselona (İspanya) gibi dünya metropollerinin belediye başkanları ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hangi kurumdan hangi hizmeti alacağını bilemeyen vatandaşların ulaşılması daha kolay olduğu için belediyelere geldiğini, belediyelerin de böylece yarı STK gibi çalıştığını söyledi. Topbaş, bu toplantılarda anılan kararları doğrudan BM’e aktarması açısından UNACLA’yı oldukça önemli bir kanal olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Kentsel Mobilite ile ilgili bir sunum yapan Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster, mobilitenin engelsiz, çevreye duyarlı, ekonomiyi güçlendirici ve sürdürülebilir olması gerektiğini kaydetti. Schuster, UNACLA’nın merkezileştirilerek BM’deki etkinliğinin artırılmasını arzu ettiklerini de ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek konuşmasına bir örnek vererek başladı. Bir evin oturma odasındaki eşyaların kapladığı yerin, evde yaşayan insanların kapladığı yerden fazla olması durumunda eşyanın esiri haline gelineceğini kaydeden Başkan Akyürek, şehirlerin de apartmanlar, otobüsler ve diğer taşıma araçlarıyla insanları adeta esir haline getirdiğini belirtti. Türkiye’nin bisiklet kenti olan Konya’da son yıllarda 170 kilometre bisiklet yolları yapıldığını, bu rakamın önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 280 kilometreye ulaşacağını ve 500 kilometreye ulaşan bir çalışma içerisinde olduklarını açıkladı.

Konya’daki bisiklet yollarını örnek göstererek bütün şehirlere Bisiklet Yolu Master Planı yapılmasını öneren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, plan yapıldığı taktirde bisikletle ulaşımın da sürdürülebilir olduğunun görüleceğini kaydetti.

Mexico City, Barselona ve Vancouer Belediye Başkanlarının da konuşma yaptığı Dünya Kentsel Forumu Yerel Yönetimler Danışma Komitesi (UNACLA) Toplantısı 6 Eylül’e kadar devam edecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA