• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya bir su medeniyeti şehri
26 Haziran 2009 Cuma 14:31

'Konya bir su medeniyeti şehri'

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ile Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından organize edilen Su Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ile Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından organize edilen “Su Medeniyeti Sempozyumu” başladı.
 
Bera Otel’de düzenlenen sempozyuma; Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Memiş Kütükcü, Selçuk Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Şefik Bilir, KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Onursal Başkanı Mehmet Doğan, TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, akademisyenler ve yazarlar katıldı.
 
Sempozyum öncesi konuşan TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, ilk insandan bu yana suyun önemini hiç kaybetmediğini belirterek, bir medeniyet merkezi olan Konya’da yapılan sempozyumla suyun tarihine kayıt düşüleceğini söyledi.
 
Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, dünyanın ve insanın 4’te 3’ünün su olduğunu vurgulayarak, tarihte tüm medeniyetlerin suyun etrafına kurulduğunu ifade etti. Küresel ısınma ile birlikte suyun önemini anlatan çok sayıda toplantı yapıldığını, ancak suyun medeniyet yönünün hiç ele alınmadığını kaydeden Sorgun, “Böyle bir toplantıyı Konya’da yapmaktan mutluyuz. Çünkü Konya bir su medeniyeti şehridir. Konya’da öyle bir bilinç vardır ki, 330 bin su abonesi varken 330 tane kaçak bağlantı bulamazsınız. Öyle bir medeniyet vardır ki, insanlarımız su hayratı yapmakta yarışır. Eğer kaynaklar yeterli olsa, hayırseverlerimiz 800 olan tatlı su çeşmesini 8 binlere taşıyacaklar” dedi.
Sorgun, konuşmasının sonunda, yapımını gerçekleştirecekleri Su Medeniyetleri Parkı ile DSİ tarafından Mavi Tünel’den Konya’ya içme suyu getirecek projenin ihalelerine çıkıldığı müjdesini verdi.
 
Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Memiş Kütükcü de, sempozyumun geçmişi günümüze taşıyan su medeniyetinin önemli izlerini taşıyan Konya’da yapılmasının önemine değindi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin hızla gelişen teknolojiye ayak uydurarak yeni yatırımlar yaptığını anımsatan Kütükcü, Konya’da su ile teknolojinin buluşturulduğunu söyledi. Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin suya olan ihtiyacın giderek arttığına işaret eden Kütükcü, mazisindeki su medeniyetinden güç alan KOSKİ’nin su ve altyapı yatırımlarını sürdüreceğini vurguladı.
 
Konuşmaların ardından sempozyuma geçildi. İki gün sürecek sempozyumun “Evrenin ve Medeniyetlerin Temeli Olarak Su” konulu ilk oturumunun başkanlığını TYB Onursal Başkanı Mehmet Doğan yaptı. Oturuma konuşmacı olarak; Prof. Dr. Hasan Bahar, Prof. Dr. Ahmet Tırpan, Prof. Dr. Mikail Bayram ve Yard. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Bircan katıldı. Suyun edebiyattaki yerini anlatarak örnekler veren TYB Onursal Başkanı Mehmet Doğan, Konya’nın Selçuklu mirası ve Mevlana irfanıyla bir su güzeli olduğunu söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA