• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya basınında 2009 Başarı Ödülleri
27 Mart 2010 Cumartesi 23:45

Konya basınında '2009 Başarı Ödülleri'

Konya Gazeteciler Cemiyeti (KGC) tarafından düzenlenen "2009 Başarı Ödülleri" Dedeman Otel'de düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Konya Gazeteciler Cemiyeti (KGC) tarafından düzenlenen "2009 Başarı Ödülleri" Dedeman Otel'de düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
 
Törene Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü  Mehmet Atalay, Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkan Vekili İlhan Yerlikaya, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Hilmi Bengi, Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, Konya Milletvekilleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
 
İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Konya basınının Türkiye'de bir model olduğunu belirterek, demokrasi gücünün yerel basının gücü ile paralel olduğunu söyledi.
 
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, dürüstlük, çalışkanlık ve sevgi ile yapılan her işin başarı getireceğine vurgu yaparak, ödüle layık görülen basın mensuplarını tebrik etti.
 
Daha sonra kürsüye gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de, dünyanın içinden geçtiği dönemin şeffaflık ve hesap verilebilirlik dönemi olduğuna vurgu yaparak "Medya gerçekler ile kamuoyu arasında perde olmamaya özen göstermelidir. Medya toplumsal algının oluşmasında önemli rol oynuyor. Kamuoyunun şekillenmesinde çok büyük bir paya sahiptir. Basın objektiflerini nereye yönlendirirse kamuoyuda oraya yöneliyor. Toplum güzel haberleri, başarı haberlerini duymak istiyor. Diğer haberlerinde olması gerek ama, güzel haberlerin ön planda olması gerek.Hayatta iyi ve kötü bir arada yaşanmaktadır. Sadece kötü haberin iyi haber olarak değerlendirilmesi zihniyetinin terk edilmesi gerekiyor. Polise taş atan çocukların yanı sıra yeni bir ürün keşfeden çocuklarında haber yapılması gerek. Örneğin geçen gün katıldığım ve binlerce gencimizin hayata olumlu katkılar sağlayacak buluşlar sağladığı bir programda işe yarar bin adam yerine işe yaramayan 10 adamın yaptığı protesto ön plana çıktı. Ertesi gün basına bin tane işe yarar adamın haberi yerine 10 tane işe yaramaz adamın haberi yansıdı. Bence bölye bir haber öbür haberin üzerini örtmemelidir. 8 tane TKP''li kadrolu göstericinin protestosu Türkiye''nin bir numaralı gündemi haline gelebiliyor. Tabii ki o haberde basında yer alacak ama öbürünü geri planda bırakacak şekilde değil" diye konuştu.
 
Sevgi, bilgi, hakikat ve hoşgörü gibi kavramları insanların içinde büyütmede medyaya büyük görev düştüğünün altını çizen Bakan Ergün, "Hükümet olarak birçok demokratik reformu hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Ülkemizde ifade ve basın özgürlüğü konusunda bir zamanlar son derece olumsuz bir tablo sergiliyordu. Basın mensupları yaptıkları haberler nedeniyle gözaltına alınıyor, insanlar düşünceleri nedeniyle hapse atılıyordu. Kitaplar ve dergiler toplatılıyordu. Biz imajımızı bozan ve insanımızın temel hak ve özgürlüklerini etkileyen uygulamaları tek tek ortadan kaldırdık. Örneğin 1950 yılında çıkan Basın Kanunu''nda 2004''te yaptığımız değişiklerle AB standartlarına getirdik. Bunları AB''nin dayatması olarak değil, gelişmiş ülkelerde ne uygulanıyorsa halkımıza o standartları getirmeye çalıştık. Eğer Türkiye dünyada önemli bir aktör haline geliyorsa demokratik ve sosyal standartlarımızı yukarıya taşımamız gerekiyor. Hükümet olarak basınımıza desteğimiz sürecek.  Resmi ilanlar son zamanlarda basınımıza önemli destek haline dönüştü. İki yıl önce aldığımız karar ile yerel basının da KOBİ'lere verdiğimiz desteklerden yararlanmalarına olanak sağladık" şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından KGC 2009 Başarı Ödülleri''nde ödüle layık görülenlere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA