• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya artık dünyadaki konumunu gözden geçiriyor
26 Aralık 2009 Cumartesi 14:22

Konya artık dünyadaki konumunu gözden geçiriyor

Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir, çeşitli toplantılara katılmak üzere geldiği Konyada Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyüreki ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Tahir Akyürek, hükümetin Konya’ya gösterdiği ilgiden son derece memnun olduklarını belirterek, Konya’ya sık sık gerçekleştirilen ziyaretler ile sorunların yakından takip edildiğini söyledi.

 
Konya’da son 10 günde ev sahibi olup anahtar teslimi yapılan kişi sayısının 3 bine yaklaştığını kaydeden Başkan Akyürek, bunda TOKİ’nin ve hükümetin öncülüğünde yapılan inşaat faaliyetlerinin artmasının ciddi rolü olduğunu ifade etti. Belediye olarak son 5 yılda 500’ün üzerinde hizmete imza atarak şehrin standardını yükselttiklerini vurgulayan Başkan Akyürek, “Bugüne kadar çözülemeyen sorunları çözüyoruz. Yapılamayanları yapmaya, yapılanlarla ilgili kalitenin artırılması ve iyileşmesinin sağlanmasına çalışıyoruz. Konya sorunları ve çözüm yolları konulu raporlarda adı geçen 10 önemli başlığın hepsine hükümetimiz ve belediyelerimiz el attı. Sorunların önemli bir kısmı çözüldü” dedi.

 

KOP ve hızlı trende gelinen aşamadan mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Akyürek, bu önemli projelerin gerçekleşmesi ile Konya’nın tarımda Türkiye toplam tahıl üretiminden yüzde 40 pay sahibi olacağını ve gelen ziyaretçi sayısının kısa vadede 5 katına çıkacağını kaydetti. Konya’nın gecekondusuz, imarlı bir şehir olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, İmar Kanunu’nda yapılan değişiklikler nedeniyle de Bakan Demir’e teşekkür etti.

Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir de, Konya’nın, ticarette, sanayide, kültürde, birçok alanda önemli bir merkez olduğunu belirterek, merkezi hükümetimin milyarlarca liralık yatırım yaptığı Konya’da belediyelerin de projelere büyük katkı sağladığını, yerel kaynakları verimli kullanarak kentte büyük bir kalkınma ve gelişmenin gerçekleştiğini ifade etti.

Bakanlık olarak 2010 yılını bir önceki yıldan çok daha verimli geçirmek için gayret gösterdiklerini kaydeden Bakan Demir, şunları söyledi: “Dünya artık hızla gelişiyor. Ülkemizin önemli şehirlerinden biri olan Konya, artık Türkiye içindeki konumunu değil, dünya içindeki konumunu gözden geçirir hale geldi. Buna göre gelecek vizyonunu ortaya koyuyor ve yatırımlarını yapıyor. Bize bağlı İller Bankası ile verimli projelerde çalışan ender büyükşehirlerden birisiniz. Çok verimli, çok önemli projelere imza atılıyor. İller Bankası’ndan 2010 yılında İl Özel İdareleri ile belediyelere finans ve proje desteğini daha fazla sağlayacağız. 2009 yılında 1 milyar lira kaynak aktarılmıştı. 2010’da bunu 1,3 milyar lira olarak belirledik ama 2 milyara kadar çıkarabileceğiz. Bununla tüm illerimizde önemli projelere katkı sağlayacağız. İller Bankası’nın faiz oranları yüzde 9’dan 6’ya düştü. 2002 yılında kapatılması gündeme gelen İller Bankası, 2010 yılında daha güçlü bir şekilde Türkiye’deki yerel yönetimlere hizmet vermeye devam edecek.”

 
Son yapılan düzenlemelerle artık Türkiye’de ruhsata aykırı yapı kavramını gündemlerinden çıkardıklarını vurgulayan Bakan Demir, bu konuda en hassas davranan belediyelerden biri olan Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Ziyaretin sonunda Başkan Akyürek Bakan Demir’e ebru tablo ve Mesnevi hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA