• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya artık bakanını bekliyor

07 Temmuz 2007 01:42
Seçim için artık geriye sayım başladı. Bundan sonra kararsız seçmeni etkileme, kendi seçmenine de güven verme süreci başlıyor. Ak Parti
Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya mitingini son haftaya bırakmasına da kararsız seçmeni etkileme yerine kendi seçmenine büyük bir motivasyon ve güven verme olarak yaklaşabiliriz.

Son iki seçim ve yakın zamanda yapılan anketler Konya’nın bu seçimde de Ak Parti’ye Türkiye sıralamasının ilk üçünde yer alacak düzeyde oy oranı ile katkı sağlayacağını gösteriyor. Partililer ise oy oranı sıralamasında birinci olacaklarını, böylece 15 vekili Ankara’ya taşıyacaklarını ifade ediyorlar. Belki de Başbakan Erdoğan Konya’dan alacağı morale güveniyor onun içinde kritik haftayı böyle değerlendirmeyi uygun görüyor.

Ak Parti Konya il başkanı Faruk Dügen ise 17 Temmuz Konya mitingini, şimdiye kadar görülmemiş bir katılımla gerçekleştireceklerini söylüyor. Hükümet meydanına en az 100 bin kişi toplayacaklarını söyleyen partililerin argümanları da merkez ve taşrada partilerine karşı gördükleri teveccühün tezahürü olarak yorumlanabilir.

Konya, Ak Parti hükümetine miting alanında 100 bin kişi, sandıkta da en az 14 vekille selam verirken, bazı beklentileri de tekrar etme gereği duyuyor.

Bunların başında; Konya’nın 60. hükümetten ilk beklentisi kabinede temsil edilmek. Türkiye’de her şehre bir bakanlık mümkün olmadığını bilerek bunu talep ediyor Konya. Bunu talep ederken de Türkiye’nin ortasında, bir tarım şehri, bir KOBİ başkenti, bir Kültür merkezi olmasının gereği olarak bunu dillendiriyor.

Hükümetin bu dönemde, Mavi Tünel gibi bir işi nasıl başardığını biliyor Konya. Hızlı Trenin şehrine neler sağlayacağının farkında Konya. Bunlar için teşekkür ederken, bu çok önemli projelerle yeni dönemim parlayan yıldızı olmayı planlıyor. Bu planın Ankara’da bakanlar kurulu boyutunu düşünüyor Konya. Daha hızla hareket etmek, daha hızlı çözüm üretmek için bu talebi.

Konya, 2013’te 5 milyar dolar ihracatı, 5 milyon turisti ve tarımsal gelirle ülke ekonomisine katkıyı zirveye çıkarmayı hedeflerken bu beklentiyi söylüyor. Kuru bir bakanlık beklentisi değil bu. Şehrinin adeta gözü, kulağı, hatta nefesi olacak birileri için bu çaba. Amaç güçlü ve üretken Türkiye’ye giden yolda, Konya’nın maksimum katkı sağlaması.

İşin toplumsal baskı tarafını da göz ardı etmemek lazım. Nerdeyse tüm tartışma programlarında, tüm seçim konuşmalarında, tüm siyasi kulislerde bu konu gündemin ilk sırasında. Demek ki Konya, kendisinin Ankara’da en üst düzeyde temsil edilmesini çok istiyor. Bunu başka yollarla değil de, kendine yakışan vakurlukta, nezakette dile getiriyor.
Başbakan Erdoğan’ın bir hoşgörü şehri olan Konya’ya ilgisi biliniyor. Konya, şimdi bu ilginin taçlandırılmasını bekliyor.

Evet, 22 Temmuz’a sayılı günler kaldı. Türkiye için oldukça önemli bir seçime artık çok az süre kaldı.

Seçim sonuçları şüphesiz birilerini mutlu edecek birilerini üzecek. Ancak bu ülkenin genel menfaatini düşünenler, demokrasiye sahip çıkıp sonucu olgunlukla karşılamayı bilmeliler. Bunu hepimiz inanarak başardığımızda, Türkiye’nin pek çok eski alışkanlığını da artık çöpe atmış olacağız. En azından bunun için sandığa gitmeli ve Türkiye için iyi bir şeyler yapmalıyız.

Mevlana diyor ki; Aynı dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA