• Konya33 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya Ak Parti'de son durum ve 2010 beklentileri

12 Ocak 2010 19:36

Ak Parti Konya İl Başkanlığı için üçüncü haftaya girildi, ne olacak bu il başkanlığı diye soranlar çoğunlukta olabilir. Evet, doğru bu kadar bir gecikme beklenmiyordu bu süreç ile ilgili, ancak bu kez gerçekten sona gelinmiş olmalı. Bu konuyu sona bırakarak, bu kadar merakla beklenmese de 2010 yılı ekonomik öngörülerini paylaşalım.

Cuma akşamı Beykent Üniversitesi hocalarından ekonomist Yaşar Erdinç’in MÜSİAD’daki konferansını dinleyenler 2010 yılı için ciddi heyecanlandılar. Gerçekten etkileyici bir sunum yaptı Yaşar Hoca. Zaten program sonunda salondan çıkan herkesin mutlu bir şekilde oradan ayrılıyor olması da bir göstergeydi.

 
En son söylenecek olanı başta söyleyelim de detaylarını nasıl olsa anlatacağız. 2010 yılı “Türkiye’de yatırım için en uygun dönem, bu dönemde yatırım yapan gerçekten ciddi kazançlar elde edecek.”

Neden 2010 yatırım için uygun bir dönem? Çünkü, Başbakan’da söyledi IMF ile ilgili anlaşma da sona gelindi, hatrı sayılır bir paranın gireceği açık. Bunun yanında özellikle Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da söylediği gibi, bu yıl Türkiye’ye önemli miktarda yabancı yatırımcı girecek. Haliyle Türkiye tahminlerin üzerinde bir büyüme yaşayacak.

2010 için söylenecek en öz cümle bu. Türkiye tahminlerin üzerinde büyüyecek. İşler daha iyi olacak. Herkesten önce yola çıkanlar en çok kazananlar olacak!

 
2011’in ikinci yarısı için aynı kanaati söyleyemiyor Yaşar Erdinç. Hatta ciddi temkinli. Bazı Avrupa ülkelerinin borçlarını ödeyemeyeceğini beklediğini, bu sebeple buna şimdiden tedbir alınmazsa, 2011 için yeni ve daha büyük bir krizi öngörüyor. Bununla ilgili daha iyi tahlil yapmak için 2011’in ilk aylarını görmek gerekir.

Herkesin duymak istediği dolar altın ne olur sorusunun cevabını da veriyor Yaşar Hoca. IMF anlaşması ve yabancı sermayenin girişiyle dolar bollaşması yaşanacak. Eğer Merkez bankası dolar alıp rezervleri artırırsa, dolar 1.50 bandında kalır. Ancak Merkez bankası böyle bir müdahale yapmayacağının işaretini verdiği için, doları 1.30-1.40 bandında bekleyebilirsiniz.

 
Altında ise aşağı yönlü hareket sürecek onsu bin doların altı yakın zamanda inmez. Ancak 2011 sonrası borçlarını ödeyemeyen Avrupa ülkeleri başta Yunanistan default olursa bilin ki altın 3 bin doları görür.

Bunlar ekonomi ile ilgili olanları. Tabi çok daha önemli olan Türkiye ile ilgili olanları. Özellikle Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olmasından sonra Türkiye’nin büyük bir kazanım yaşadığı ortada, bu artarak devam edecek ve bölge ülkeleriyle ekonomik ilişkiler zirve yapacak.

 
Başka en önemli bir tespiti Yaşar Erdinç’in Türk insanının kendini geleceğin süper gücü olarak görmeye inanmaması. Dünyaca ünlü stratejist Dr. George Friedman Türkiye’de verdiği konferansta “önümüzdeki yılların süper gücü olarak Türkiye’yi gördüğünü” anlatırken buna salondakilerin gülmesine tepki göstererek, “4 önemli gücü; askeri, ekonomik, nüfus ve bölgesel gücü. Bu başka hiçbir ülkede bir arada yok. Bu verilerin anlatıldığı her ülke vatandaşı Türkiye’nin önümüzdeki yılların süper gücü olacağına inanıyor, ancak sadece Türkler buna bir türlü inanmıyor.” demiş. Gerçekten birde süper güç olacağımıza biz inanıp işimize bu hırsla sarılsak neler olur acaba?

Demokratik Açılım ile Türkiye’nin büyük kazanımlar elde edeceğine vurgu yapan Yaşar Hoca, yeni yılda yapılan vergilerin şahlanacak ekonomiye en büyük darbe olduğunu da söylüyor.

İşte böyle, son vergiler ve zamlar dışında anlattıkları, ümit verici bir konferanstı Yaşar Erdinç’in.

 
Gelelim kendi yerel gündemimize. Konya’ya kim il başkanı olacak sorusuna. Perşembe günü Ak Parti Genel Merkezinde, Konya’da başkanlık için ismi geçen adaylarla bir görüşme yapıldı. Bu görüşme sonucunda, Abdullah Ağralı, Suat Altınsoy, Ziya Özboyacı, Selçuk Öztürk, Ahmet Sorgun ve Ercan Uslu isimleri öne çıktı. Benim kanaatimde bu isimlerden birinin başkan olacağı. Ama hangisi? sorusunun cevabı birkaç güne netleşir.
 
Bu hafta sonuçlanmasını beklediğimiz bu atamanın, Başbakan Erdoğan’ın Rusya dönüşü gerçekleşmesi büyük ihtimal.Artık bu, tahmin içeren son yazımız olsun.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA