• Konya15 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya, Ahmet Sorgun'dan ne bekliyor?

26 Ocak 2010 16:14

Ak Parti Konya İl Başkanlığı için uzun zamandır merakla beklenen sorunun cevabı geçtiğimiz cuma günü alındı. Konya’da KOSKİ Genel Müdürü olan Ahmet Sorgun’a AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan tarafından bu görev verildi.

Ak Parti Konya İl Başkanlığı’nın ne anlama geldiğini, nasıl bir sorumluluk gerektiğine uzun uzun değinmek gerekir. Ancak bundan önce Ahmet Sorgun isminin Konya’da ne çağrıştırdığına bir bakalım.

Kendisi avukat olan Ahmet Sorgun’un adalet anlayışı ve hakkaniyetli bakışı gerçekten herkesten tam not alır. Bu manada olabildiğince dürüst bir kişiliktir ve herkese gerçekten eşit bakabilecek bir portre sunar Ahmet Sorgun. Bu bağlamda Konya teşkilatını yeniden kurma sürecinde ve kamuoyundan gelecek tepkileri göğüsleme anlamında kabul etmek lazım ki en az eleştiri alabilecek kişidir.

Konya’da pek çok sivil toplumla aktif ilişkisinin bulunması ve bir “ağabey” lik pozisyonunda olması da kendisine bu dönemde büyük bir katkı sağlayacağı kesindir.

Ahmet Sorgun’la ilgili en önemli beklenti bu hafta içinde şekillenmeye başlayacak olan yönetim kurulu üyelerinin seçimidir.

Konya’nın siyasi yapısı malumdur. Ak Parti’ye en çok oy veren şehir olmakla birlikte, Konya’nın bu siyasi gücünü Ankara merkezli kullandığı söylenemez. Bu, hem devlet yatırımlarını Konya’ya getirmek anlamında gücünü kullanmak, hem de hükümete güç vermek, akıl paylaşmak, yol göstermek anlamındadır.

İşte burada Konya’nın dinamik yüzlerle beyaz bir sayfa açmasının öncü beklentisi Ahmet Sorgun ismidir.

Hafta sonu Başbakan Erdoğan’ın Kırıkkale’de bir gecekonduyu ziyaret edip, ev halkını ziyaret haberlerini görünce öyle düşündüm. Aslında Ak Parti il başkanları her hangi bir şey yapmalarına çok gerek yok. Genel Başkanlarının yaptıklarını taklit etseler, bu onlara iş olarak yeter. Mesela, medya olmadan Konya’da garipleri, fakirleri yerlerinde ziyaret edip, bir bardak çaylarını içecek kişi olmalıdır Ahmet Sorgun. Bu davranış, bir süre sonra herkes için halk adamı söylemi için yeterli olacaktır. Ak Parti’nin bu dönemde en çok ihtiyacı olan da halkın adamlarıdır. Hiç kimsenin değil sadece halkın adamı olmak tam da Başbakan tarzı bir siyasettir.

Teşkilatçılık, gerçekten bir ekip işi, iyi bir takım kurmaktır. 2 milyon nüfusu bulan Konya için, Çeltik’te de Taşkent’te de Emirgazi’de de çok dinamik yapı gerekir. Bunu sadece Konya için de söylemiyorum. Şuan Türkiye’nin geçtiği süreçte, halka demokratik açılımı doğru anlatabilecek, ekonomiyi savunabilecek, Türkiye’nin süper güç olma heyecanını verebilecek gönüllü insanlardan bahsediyorum. Bu işlerin bir rantı olmaz, fiili getirisi olmaz, ülkesini seven, çocuklarının geleceğini düşünen fedakâr insanların işidir bu.

Ahmet Sorgun’a düşen işte budur. Çalışma arkadaşlarını doğru seçmelidir. Konya’nın yeni dönemdeki vizyonuna yakışan ufuk sahibi kişiler seçmelidir. Kamuoyunun rahatsızlık duyacağı, tepki göstereceği isimleri kadrosuna almamalıdır. Bu kocaman şehirde, 50 nitelikli insan bulmak çok zor değildir. Konya için bu süreç, belki de hayra yorulacak bir gelişmeye muhatap olmuştur. Onun için Başbakan Erdoğan’ın emanetini iyi taşıyıp, Konya’ya hak ettiği değerleri kazandırmak gerekir.

Cuma gecesi Ankara’da Başbakan Tayyip Erdoğan, görüşmeye aldığı adaylara önce kaç çocuk sahibi olduklarını sormuş. Düz mantıkla şu yorumu yapalım da bu işin latifesi olsun; görüşmeye giren adaylar içinde 6 çocukla, en çok çocuğa sahip olduğu için, görev Ahmet Sorgun’a verilmiş. Bundan sonra siyaset düşünenlere kısa yoldan çözüm!

Konya kamuoyu genel bir mutabakatla Ahmet Sorgun’u destekliyor, bizde bu desteğin başarı getirmesini diliyor ve Allah utandırmasın diyoruz.

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA