• Konya13 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya adaylarından son notlar

29 Mart 2011 15:02

Önceki hafta temayülde teşkilatlardan notlarını alan Ak Partili aday adayları geçtiğimiz hafta üç günde genel merkezde parti yöneticileri ile mülakatta ter döktüler.

11 Nisan tarihinin asıl aday listelerinin YSK’ya verilecek gün olması sebebiyle sadece iki haftalık bir süreç kaldı. Aday adayları ise bu sürecin bir bölümünü kendi şehirlerinde, bir kısmını ise karar verilecek Ankara’da geçiriyorlar.

 Temayül ve mülakattan sonra aday adayları için,  bu günlerde yapılmakta olan şehirde tanınma anketlerinde öne çıkabilme ve mülakat komisyonlarına tesir edebilme çabaları kalıyor.

Önce Ak Parti Genel Merkezinde yapılan mülakata dikkat kesilelim. Aday adaylarının pek çoğu başarılı bir görüşme yaptıklarını basın yoluyla ifade ettiler. Bu işin bir ölçüsü olmadığı için, tabi ki nasıl kötü bir mülakat bekliyoruz onu da bilmiyorum. Ancak aldığımız bilgiler çerçevesinde bazı aday adaylarının neden mevcut görevlerinden istifa edip siyasete soyundukları sorgulanmış. Halka hizmetin tek adresi meclis mi ifadesi kullanılmış. Haksız sayılmazlar bu konuda.

Özellikle Konya’da temayülde ilk 100’e giremeyen adaylar için vekillik şansı büyük oranda sona erdi. Dolayısıyla bu görüşmelerin sohbet havasına bürünüp siyasi bir görüşme yapılmaması da bu kanaatin netleştiğini gösteriyor. Tabi ki istisnalar olabilir.

Az oy alan aday adaylarında durum böyle. Birde çok iyi oy alıp baş sıralarda yer alan adayların bu başarısının perde arkası sorgulanmış. Popüler ve teşkilat merkezli isimler tamam ancak Konya’da yaşamayan ve yeni yüzlerin bu yüksek oy almayı nasıl başardıkları merak edilmiş. Cevabını bize de anlatsalar sevineceğiz.
Şimdi bu hafta neler olacak ona bir bakalım.

 Konya’da ki 157 kişilik aday adayı listesi Salih Kapusuz’un başkanlığını yaptığı komisyon tarafından önce aday sayısı 42’ye indirildi. Sonra yeni bir komisyon ki bu isimlerin (Salih Kapusuz, Bülent Gedikli ve Ayşe Nur Bahçekapılı’dan oluştuğu bilgisine ulaştım) ince eleyip sık dokuyup, bu sayıyı yirmili rakamlara indirip, Genel Başkan ve üst komisyona sunacak. Böylece mevcut vekillerle birlikte 30-35 kişilik bir liste içinden Konya’dan 14 kişilik milletvekili sayısı Başbakan Erdoğan tarafından netleştirilecek.

Bunlar Ankara’da konuşulan ve önceki seçimlerde yapılan uygulamalar olduğu için, üç aşağı beş yukarı durum böyle gelişir.

Herkesin konuştuğu acaba “Konya’dan çıkacak 14 kişi kim olacak” sorusun cevabı tabi ki zor ancak herkesin de makul bir tahmini var. Biz tahminimizi son haftaya bırakalım.

Bu çerçevede gözlerden biraz kaçan ancak mutlaka konuşulması gereken önemli bir konu başörtülü milletvekilinin durumudur.

 Başbakan Erdoğan bu konuda net bir kanaat bildirmedi. Fakat bazı kadın merkezli sivil hareketler bu konuya oldukça fazla önem veriyorlar.

Bence de Türkiye’nin bu değişen yeni görüntüsü içinde mecliste başörtülü bir vekilin problem olacağını düşünmüyorum. Açıkçası son bir yıl içinde Türkiye’nin tartıştığı konulara baktığımızda meclise girecek bir başörtülü vekil hiçte önemli bir tartışma olmayacak gibi duruyor. Üstelik bu konu şimdi gündeme gelmezse 4 yıl daha beklemek gerekecek. Şartların çok hızlı değiştiği Türkiye’de bu kadar süre beklenebilir mi?

Bu konuda Başbakan Erdoğan’ın kadın milletvekili sayısının artacağını söylemesi, Ak Parti’ye başvuran aday adayı sayısının da ciddi şekilde artmasına yol açtı.

Ancak başörtülü başvuru yapan aday adayı sayısı ise çok sınırlı kaldı. Genel kanaatin başörtülü vekilin meclise giremeyecek olması,  tercihi sınırlı kılmış olmalı.

Madem kadınlara temsil açısından eşitlik sağlanmaya çalışılacak, kadınlar arasında da bir eşitlikten söz etmemiz gerekir. Türkiye’nin %70’nin örtülü olduğunu düşündüğümüzde, halkı temsil edecek kadınlarında mecliste bu yönleriyle bulunmasından daha doğal ne olabilir. Bu da başörtülü vekillerinde en az diğerleri kadar mecliste yer almasıyla mümkün olabilir. Bu konuda başörtülü başvurular yanında başvuruda bulunmayan nitelikli başörtülü kişilerde araştırılıp aday yapılmalı.

Türkiye’nin gerçek anlamda normalleşmesi inanın böyle olacaktır.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA