• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya, ABDlileri büyüledi
31 Mart 2009 Salı 12:06

Konya, ABD'lileri büyüledi

Amerika Birleşik Devletlerinden (ABD) gelen sanat tarihçisi akademisyenler Konyaya hayran kaldı.
Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelen sanat tarihçisi akademisyenler Konya’ya hayran kaldı. Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği’nin (AKTİSAD) davetlisi olarak gelen sanat tarihçisi akademisyenlerden oluşan heyet, Konya’da kültür ve tarih gezisi düzenledi.
 
Başta Mevlana Müzesi olmak üzere çok sayıda Selçuklu mirası tarihi eseri inceleme fırsatı bulan heyet, “Konya’nın eşsiz tarihi dokusu insanı büyülüyor. Selçuklu Devleti’nin başkentliğini yapmış böylesi bir kentte yaşayan insanlar bizce önemli bir ayrıcalığa sahipler” diye konuştular.
 
AKTİSAD Genel Sekreteri Celal Güneş’le bir süre görüşen heyet, ABD ve Konya arasında yapılabilecek tarihi ve kültürel işbirliği konusunda bilgi alışverişinde bulundu.
 
Konya’nın tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ABD’de çok iyi tanıtılması gerektiğini vurgulayan akademisyenler, özellikle Hz. Mevlana’nın bu açıdan önemli bir şahsiyet olduğunu dile getirdi. Amerika’da yapılan çok uluslu birçok etkinlikte Konya’nın temsil edilmesi gerektiğini kaydeden sanat tarihçileri, “Amerika’da birçok bölgesel yönetim kültürel etkinliklerde dünya ülkelerinden katılıma destek vermektedir. Bu yönde Konya’dan yapılacak başvurular mutlaka değerlendirmeye alınacaktır. Selçuklu medeniyetinin başkenti olan Konya’nın kültürel ve tarihi zenginliğiyle ABD’de tanıtımı adına gerekli çalışmalar için her türlü konuda elimizden gelen desteği sağlamak bizim için büyük mutluluk kaynağı olacaktır”
 
AKTİSAD Genel Sekreteri Celal Güneş ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kültürel işbirliği için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi. Amerika Birleşik Devletleri’nin California Eyaleti Los Angeles şehrinde Orange County Fuar Alanı’nda 2–5 Nisan 2009 tarihleri arasında yapılacak olan Anadolu Kültür ve Yemek Festivali hakkında bilgi veren Güneş, “Büyük ilgi görmesini beklediğimiz bu festivalde, Anadolu’da yaşamış 11 Adet Uygarlığın temsili takları bulunacak. Bunlar içinde Konya’nın temsili dekoru da yer alıyor. Mevlana Müzesi ve İnce Minare’nin taç kapısı bulunuyor” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA