• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya 80 aileyi bağrına bastı
29 Nisan 2012 Pazar 13:08

Konya 80 aileyi bağrına bastı

Selçuklu Belediyesi tarafından organize edilen programla, çocukları Selçuk Üniversitesi'nde okuyan 80 ilden 80 aile Konya'ya gelerek 3 gün geçirdi. Hasret gideren öğrenci ve aileleri Konyayı...
Selçuklu Belediyesi, Mevlana Kalkınma Ajansı, Selçuklu Üniversitesi ve Selçuklu Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen programla, çocukları Selçuk Üniversitesi'nde okuyan 80 ilden 80 aile hiç görmedikleri Konya'ya gelerek çocukları ile 3 gün geçirdi.
"Türkiye Selçuklu'da" başlığıyla gerçekleşen projenin galası Hilton Otelde düzenlenen programla başladı. Programa Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Mevlana Kalkınma Ajansı'nın (MEVKA) Genel Sekreteri Ahmet Akman, S.Ü. Rektör Yardımcısı Musa Özcan, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, projenin başlangıcında seçim yapılırken Konya'yı hiç görmeyen ailelerin tercih edildiğini söyledi. Başkan Altay, "Programımıza dahil olarak şehrimize gelen tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Bugün burada bir Türkiye mozaiği var. Bu projenin başında bu kadar heyecanlanmamıştım. Bugün ne kadar büyük ve anlamlı bir iş yaptığımızı görebiliyorum. Sizlerin bize emaneti çocuklarınızla sizi bir araya getirmekten ve konuk etmekten dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Sizleri misafir ettiğimiz bu süre zarfında çocuklarınızla hasret giderecek ve şehrimizi daha yakından tanıyacaksınız.
 
Projeyi önemsiyoruz çünkü MEVKA, Selçuk Üniversitesi, Selçuklu Belediyesi ve Selçuklu Gençlik Meclisi birlikte yürütüyoruz. Anadolu’nun merkezinde bulunan, başkentlik yapmış ve atalarımızın önem verdiği şehirlerin başında geliyor. Türkiye’nin birçok şehrinden vatandaşlarımızın bu merkezde bulunması bizim için oldukça önemli. Bu programla sizlerin gönüllü kültür elçilerimiz olarak Konya'nın tanıtımına önemli bir katkı sağlayacağınıza inanıyorum. Kardeşliğe en çok ihtiyaç duyulan bugünlerde, Konya'nın hoşgörüsünü görecek ve tekrar şehirlerinize dönüp Konya'yı anlatmanızı istiyorum.
Şehrinize döndüğünüzde Konya’nın kardeşliğinden, hoşgörüsünden, güzelliğinden ve maneviyatından bahsetmenizi istiyoruz. Bu vesile ile sizler bizim hemşehrimiz oldunuz ve aramızda manevi bir köprü oluştu. Sizleri burada konuk etmekten duyduğum memnuniyeti dile getirerek hepinize tekrar hoş geldiniz diyorum.” dedi.
Misafirler adına konuşan öğrenci ailesi Salim Baltacı, “Programa Ankara’dan katılıyorum. Türkiye’nin başkentinden Selçukluların başkentine seyahat etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Burada kendimizi özel hissediyoruz. Bizler için dünyada en değerli varlıklarımız çocuklarımızla buluşmak 81 ilden dostlar kazanacağımızı bilmek bize ayrıca kıvanç veriyor. Böyle bir programı düzenlediği için Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve ekibine çok teşekkür ediyoruz.” dedi.
Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Musa Özcan, Konya’nın güzel günlerinden birini daha yaşadığını belirterek, “Bu güzel günlerin yaşanmasına vesile olan Selçuklu Belediyesi ile MEVKA’ya ve projeye katkı sağlayan herkese teşekkür ederek, bu güzel projelerin devem etmesini arzu ediyorum.” dedi.
MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, “Eski bir başkent ve eski bir cazibe merkezi olan Konya’nın cazibesi sizleri burada bir araya getirdi. Gönül erbabı, hoşgörü ve Mevlana şehri Konya’ya hoş geldiniz. Bu güzel etkinliklerin aynı şekilde devam etmesini arzu ederek projeye emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Dünya’ya anlamlı mesajların verildiği Anadolu’ya uzun süre başkentlik yapmış sevgi ve hoşgörü şehrine hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında, “Konya sadece Konyalılara ait değil. Çünkü bu şehir tarihte Anadolu’nun her yerinden herkese olduğu gibi dünyanın her yerinden herkese kucak açmış büyük bir medeniyete sahip bir şehirdir. Şimdi de sizlere kucak açarak sizleri misafir ediyor. Bu beraberliğin bitmeden devam etmesini diliyorum. Program vesilesi ile sizlerde artık bizlerin hemşehrisi oldunuz. Bu programın gerçekleşmesinde emeği geçenleri kutluyor ve teşekkür ediyorum.
Program sonunda öğrenci ailelerine protokol üyeleri tarafından hemşehrilik beratı verildi. Cuma günü sabah otogarda karşılanan ailelere Cumartesi günü tarihi ve turistik mekanlar rehber eşliğinde gezdirildi. Cumartesi akşamı Mevlana Kültür Merkezinde Sema gösterisi izleyen misafirler Pazar günü şehrimizden ayrıldılar.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA