• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konut almanın tam zamanı
05 Kasım 2009 Perşembe 09:37

Konut almanın tam zamanı

İnşaat maliyetlerinin üç yıl önceki rakamlara gerilemesi ve faiz oranlarındaki düşüş konut fiyatlarını avantajlı hale getirdi
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya, mortgage kredilerinin 2006 yılındaki dalgalanmadan öncesinin de altına düştüğünü kaydederek, faizlerin düşmesinin sektöre ivme kazandıracağını söyledi. Dumankaya, "Kriz sürecinde bankalar oldukça likit kaldılar. Merkez Bankası'nın faizleri indirmiş olması onların kredi kullandırmalarını zorunlu kılıyor. Dünyanın krizden çıkma ihtimalleri de ivme kazandırıyor" dedi.

POTANSİYEL SATIŞA DÖNÜŞMEDİ

Sektörde oluşan potansiyelin yüzde 100 olarak satışa döndüğünün söylenemeyeceğini ifade eden Dumankaya, mevcut durumun 2004 yılından çok farklı olduğunu dile getirdi. Şu an konut satın almak için en uygun dönem olduğunu kaydeden Dumankaya, "Çünkü eskiden konut kredi faizleri düşmeye başladığında, fiyatlar artmaya başlardı. Ters bir orantı vardı. Şimdi ise kredi faizleri düşmesine rağmen, fiyatlarda artış olmadı. Arzın fazla olması, talebin artması ancak yeterli seviyeye gelmiş olmaması da fiyatları tutuyor" dedi.

2010'DA HAREKETLİLİK OLACAK

Dumankaya, kizle birlikte banka faizlerinin ve dövizin yatırım aracı olarak cazibesini yitirmesinin de önümüzdeki süreçte gayrimenkulü yatırım aracı olarak ön plana çıkaracağını söyledi.

Özellikle 2010 yılında ciddi bir hareketlilik beklediklerini anlatan Dumankaya, şirket olarak buna göre senaryo kurduklarını, Aydınlı, Kurtköy, Kartal ve Bahçeşehir'de 400 milyon dolarlık yeni projeler hazırladıklarını söyledi.

Maliyetler çok düştü

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök, inşaat maliyetlerinin üç yıl önceki seviyeye geldiği, buna karşın her zaman alışılmışın aksine konut kredisi faizlerinin yükselmeyip yüzde 1'in altına demirlediğini dile getiren Sürenkök, sektörün, akılcı, uygulanabilir ve ileri politikalarla desteklenmesi gerektiğine belirterek, hala istenen hareketliliğin elde edilemediğini söyledi.

Odada proje kuyruğu oluştu

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, bankaların faiz indirimleriyle kredi kullanmanın cazip hale geldiğini, fiyatların yerinde saydığını ve inşaat maliyetlerinin düşük olduğunu belirterek, bu durumun sektörü hareketlendirmeye başladığını söyledi. Sektördeki hareketliliğe parelel olarak firmaların da kriz nedeniyle dondurdukları projeleri raflardan indirmeye başladıklarını ifade eden İnan, "Mimarlar Odası'nda şu anda kuyrukta bekleyen proje var. Herkes tek tek projesini getiriyor” diye konuştu.

(YENİŞAFAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA