• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konut alacaklar dikkat!
27 Nisan 2012 Cuma 11:37

Konut alacaklar dikkat!

Konutlarda uygulanan KDV'lerde değişikliğe gidildi.
Konutlarda uygulanan KDV'lerde değişikliğe gidildi. Vergi uzmanlarından yeni düzenleme konusunda uyarı geldi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in geçtiğimiz günlerde açıkladığı, KDV oranının metrekare yerine konutun değerine göre belirlenmesine yönelik yapılacak değişikliğin evini henüz teslim almayanları da kapsayacağı belirtiliyor.
 
DEĞERE GÖRE VERGİLENDİRME
 
Konut teslimlerinde 149 metrekareye kadar yüzde 1, üzerine ise yüzde 18 KDV uygulaması yerine bölgelere göre kademeli KDV oranı belirlenerek konut değerine göre vergilendirmeye geçiliyor.
 
TESLİM TARİHİNDEKİ KDV ORANI GEÇERLİ
 
Vergi uzmanları, en erken 2013’te başlaması öngörülen yeni sistemin, evin şimdi parasını ödese dahi, teslim almayanları da kapsayacağını kaydediyorlar. Vergi Uzmanı Sezgin Özcan, KDV’de verginin teslimle doğduğunu kaydederek, mevcut yasal düzenlemeye göre, teslim tarihindeki KDV oranının geçerli olduğunu belirtti.
‘’Kişi eve ne zaman girerse girsin, ne zaman teslim alırsa teslim tarihindeki KDV oranı esas alınır. Evi 2013’te teslim alacaksa ve KDV oranı artmışsa KDV’si artar’’ diyen Özcan, artan KDV’yi müteahhitin mi alıcının mı ödeyeceğinin sözleşmeye göre tayin edildiğini bildirdi.
 
'FİRMALAR KENDİLERİNİ SAĞLAMA ALIYORLAR'
 
Vergi uzmanı Erdoğan Sağlam ise değerlendirmesinde, konut satışlarında faturanın yapı kullanım izninin alınmasının ya da fiilen anahtar tesliminin gerçekleşmesinin ardından kesildiğini ve KDV yükümlülüğü doğduğunu bildirdi. Müteahhitlerin geçmişte kısa süre için KDV indirimlerinde sorunlar yaşadığına değinen Sağlam, sorunların yaşanmasını önlemek amacıyla müteahhitlerin ‘’Teslim tarihinde geçerli KDV oranı neyse ona göre müşteri KDV ödemek zorundadır’’ hükmünü koyduklarını dile getirdi. Mevcut duruma göre, peşin faturanın kesilmesini engelleyen düzenlemenin olmadığını, hukuken geçerli olduğunu bildiren Sağlam, firmaların fatura düzenleyerek kendilerini sağlama almaya çalıştıklarını söyledi.
 
NE YAPILMALI?
 
KDV oran artışının yapılması durumunda, daha önce proje üzerinden veya inşaat devam ederken konut alanların KDV yönünden korunması gerektiğini kaydeden uzmanlar, proje üzerinden veya inşaat devam ederken yapılan satışlarda, kararnamenin yayımlanması itibariyle ‘’kat irtifaklı arsa tapusu’’ almış olanların, KDV oranlarının yüzde 1 olarak uygulanacağı yönünde yapılacak bir düzenlemenin sorunu çözeceğini belirtiyorlar.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı
  • Konya'da terör operasyonu! 8 PKK'lı gözaltında...
  • Hançerli, Yaşlılara Saygı Haftasını kutladı
  • Hançerli'ye ziyaret

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA