• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konuşan ATM istiyoruz
03 Temmuz 2011 Pazar 15:49

'Konuşan ATM istiyoruz'

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi üyeleri Konya'daki tüm bankalardan konuşan ATM cihazı istediklerini belirtti.

Konya'da bir bankanın uygulamaya başlattığı sesli otomatik para çekme makinesinin (ATM) önünde para çekmek için kuyruğa giren Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi üyeleri, diğer bankaların da aynı uygulamayı hayata geçirmesini talep etti.

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nurullah Doğan (28), bir bankanın görme engellilerin yardım almalarına gerek kalmadan işlem yapmalarına olanak sağlayan konuşan (sesli) ATM'lerin nasıl kullanıldığını basın mensuplarına gösterdi. Merkez Karatay ilçesinde bulunan bankanın önünde dernek üyeleriyle birlikte açıklama yapan Nurullah Doğan, görmeyenlerin bankalarda işlem yaparken sürekli sorunlarla karşılaştığını söyledi. Görme engellilerin kredi kartı kullanırken çekilen miktarı öğrenmesi ve ATM'lerden kendi başına para çekmesi mümkün değildir diyen Doğan, "Daha önce dernek olarak 2006 yılında tüm bankalara sorunlarımızı belirten ve çözüm önerileriyle beraber çalışma yapmıştık. Bunun sonucu olsa gerek 2011 yılında örnek bir banka Türkiye çapında 50 bankasına bu kullanılabilir ATM'lerin yerleştirmiş. Bugünkü incelemelerimiz sonunda para çekme ve hesabımızdaki tutar öğrenmemize yardımcı oluyor" dedi.

Farklı bankalarında aynı sistemleri kullanmalarını talep ettiklerini ifade eden Doğan, "Şu anda ben farklı banka müşterisi olduğum için görmediğimden dolayı bu ATM'yi kullandığım zaman benden 4,5 TL işlem ücreti alıyor. Eğer gerekli şartlar yerine gelmediyse ben buradan para çekiyorsam, bu masrafların kanunen ilgili banka tarafından ödenmesi gerekiyor" diye konuştu.

Açıklamanın ardından dernek üyesi avukat Mustafa İncekara (39), konuşan ATM'den kulaklık ve hoparlör yardımıyla tuşlarda bulunan kabartmaların da yardımıyla para çekme işlemi yaptı. Sesli komutlar yardımıyla işlemini gerçekleştiren İncekara, hiç kimsenin yardımı olmadan ATM'den 10 TL çekti, ardından bilgi fişini aldı.

Tuşların üzerinde normal klavyelerde olduğu gibi beş işaretli, diğer tuşları da beşe esas alarak tespit ettiklerini kaydeden Mustafa İncekara (39), "Tuşlarda sil, iptal ve giriş tuşların da da farklı kabartma işaretleri var. Kulaklık girişi uygun olan tüm kulaklıklarla bu işlem gerçekleştirilmektedir. Her yapacağımız işlemde birine muhtaç olmaktan kurtulmuş oluyoruz. En azından kendi paramızı çekebiliriz. Başkasına hesap vermek zorunda kalmayız. Eğer yazılım geliştirilir de havale ve diğer işlemler de yaptırılabilirse çok daha fonksiyonel olur" şeklinde konuştu.

Dernek üyeleri daha sonra ATM önünde para çekmek için sıraya girdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA