• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konuk:Yoksulluk kaderimiz olmayacak
06 Mart 2012 Salı 17:08

Konuk:'Yoksulluk kaderimiz olmayacak'

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, belediye başkanları, sivil toplum örgütü başkanları ve köy muhtarlarından oluşan Seydişehir heyeti ile bir araya geldi.
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, belediye başkanları, sivil toplum örgütü başkanları ve köy muhtarlarından oluşan Seydişehir heyeti ile bir araya geldiği toplantıda, bu coğrafyanın bize bahşettiği değerleri iyi kullanmamız ve üretime büyük önem vermemiz gerektiğini belirterek, “Fukaralık, yoksulluk, yokluk bizim kaderimiz olmaktan çıkartılacaktır. Bunları hep beraber ve birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.
Kalabalık bir Seydişehir heyeti, ülkemize ve bölgemize kazandırılan tarımsal sanayi yatırımlarının baş mimarı olan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’u ziyaret ettiler ve gerçekleştirilen yatırımlardan dolayı teşekkür ve şükranlarını ilettiler.
Altınekin heyetinden sonra Seydişehir heyetinin de Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’u ziyaret ederek, bölgelerine kazandırılan yatırımlardan dolayı şükranlarını iletmeleri ve, ”Başkanım biz her zaman sizin yanınızdayız”  diyerek, desteklerinin süreceğini vurgulamaları ziyarete bir başka anlam kazandırdı.
 
Ziyarete,  Seydişehir Belediye Başkan Vekili olmak üzere Akçalar, Bostan Dere, Çavuş ve Ortakaraören Kasabası Belediye başkanları, Ticaret Odası, Ziraat Odası, Şoförler Odası, Minibüsçüler Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanları ile Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ve köy muhtarlarından oluşan kalabalık bir heyet katıldı.
Seydişehir heyetinin sorunlarını anlatmalarını isteyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, görüşmede söz alan belediye başkanları, oda başkanları ve köy muhtarlarının konuşmalarını not aldı ve olası sorunların giderilmesi için ilgili birimlere talimat verilmesini istedi. Başkan Konuk’un ortak aklı kullanmak, birlikte düşünerek bir sonuca varmak ve beraber hareket ederek sorunları çözmenin konuşmaktan geçtiğini belirtmesi üzerine söz alan Seydişehir heyeti, Konya Şeker’in bölgelerine kazandırdığı Seydibey Tarım Ürünleri İşleme Tesisleri’nin ilçelerine ekonomik bir canlılık kattığını, bölge insanına aş ve iş sağladığını ifade ederek, üreticilere ise hububat ve şeker pancarından sonra patates gibi önemli bir münavebe ürünü kazandırdığını ve, bu sayede de daha çok para kazanmalarına vesile olduğunu dile getirdiler. Belediye Başkanları ve Meslek Odası Başkanları “Biz, Seydişehir heyeti olarak sizin yaptıklarınızdan, bölgemize yaptığınız yatırımlardan ve sizden çok memnunuz. Seydişehirliler olarak size olan güvenimiz sonsuz ve desteğimiz tamdır. Biz, her zaman sizinle birlikteyiz ve yanınızdayız. İlçemize yaptığınız yatırımlardan dolayı size ve ekibinize çok müteşekkiriz. Keşke, ülkemizin her bölgesinde Recep Konuk’ların sayısı artsa diye dua ediyoruz” dediler.
Seydişehir’in güzide kuruluşlarını temsil eden belediye başkanları, oda başkanları ve köy muhtarlarını Konya Şeker’de ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ve heyetle birlikte olmaktan da son derece keyif aldığını belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bugün dünyada yükselen iki değer bulunduğunu ve bunların da tarım, gıda ve enerji olduğunu söyledi.
Sektörün çok farklı yerlere gittiğini veya önümüzdeki yıllarda çok daha farklı yerlere gideceğini söyleyen Recep Konuk, “Dünyadaki trend gıda ve enerji ile çok daha farklı yerlere taşınmıştır. Bu önemli iki sektörden bir tanesinin tamda dünyadaki karşılığı en ideal, en verimli bölgelerden bir tanesinin yeri Konya’dır. Yarınlarda gıdanın çok daha değer bulacağı bir aralığı Konya üretecektir. Burasını bizim atalarımız bize vatan etmiş, armağan etmiş.  Biz o kan ve can pahasına o büyük mücadelelerin sonucu bu coğrafyayı, bu toprağı, bu bölgeyi, bu vatanı eğer işletemezsek, dünyada yükselen değer olan gıda da bir alt yapıyı dünyaya hazırlayamazsak, yarın dünyalıların buna itirazı olur. Biz üretmezsek birileri “çekilin, orada oturmayın” derler. Daha da ileri gidersek, biz üretemezsek birileri gelir bizim yerimize üretir” dedi.
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk daha sonra Seydişehir ve Beyşehir bölgesine dondurulmuş patatesin dışında yeni yatırımların da yapılacağı müjdesini vererek şunları söyledi;
“Bugün Seydibey’deki üretimimiz Türkiye’deki kapasitenin %25’ini karşılıyor. İlave tesislerle bu yıl Seydibey Tesisleri  70 milyon dolara mal olmuştur.  Önümüzdeki yıl yüzde yüz kapasite artışı ile Türkiye pazarının % 50’sine ulaşacaktır. Buradaki patatesi oradaki hemşerilerimiz üretecektir.  Talep her gün artacak. Orası bu işin merkezi olacak. Patateste çok önemli bir üretim noktası olacaktır.
Ayrıca size müjdeli haberler de vermek istiyorum. Seydibey’e bir nişasta fabrikası kuracağız. Burada her türlü patatesi işleyeceğiz.  Patates küçükmüş, patates sarıymış, patates beyazmış demeyecek, alacak hepsini işleyecek. Türkiye’nin ilk nişasta fabrikası olacak.  Patatesin merkezi bu iki ilçemiz olacak.  Böylece üreticilerin kota gibi üretimdeki engelleri kaldırıldığında bütün sorun bugünden çözülmüş olacak.
Yine o bölgede soğuk zincir dediğimiz brokoli, bezelye, Brüksel Lahanası gibi bugün bizim ekmediğimiz ama ektiğimiz zaman verim alabileceğimiz hem de mevcut ürünlere göre daha çok kazanacağımız yeni ürünleri de inşallah bölgemizde oluşturacağız. Bunun da tesislerini Seydibey’e kuracağız. O bölgede yeni bir üretim deseni gelişecek.”

POPÜLİST POLİTİKA YAPMAYIZ-
Konya Şeker’in gerçekleştirdiği yatırımların hepsinin de ayakları üzerinde durduğunu, laf olsun diye yatırım yapmadıklarını belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bugün çiftçilerin işlettiği birçok fabrikanın veya fabrikaların battığını belirterek şöyle konuştu;
“Bugün maalesef çiftçinin işlettiği fabrikaların bazıları batmıştır. Bazılarıyla Konya Şeker arasındaki fark 1 katrilyon lirayı geçmiştir. Yanlış hesap Bağdat’tan döner.  İyi kötü tutunduğumuz bir Konya Şeker bizi ayakta tutmaktadır. Konya Şeker’i de yanlış politikalarla asla riske etmeyiz. Asla politik düşünemeyiz. Asla popülist politika yapamayız. Bizim geleceğimiz buraya bağlı. Burası olmasa kim gelir size 70 milyon dolara Seydibey’i kurar?  Nasip olursa en kısa sürede buradaki yatırımın toplamı 150 milyon dolara çıkacak ve burası kampüs olacak. Bundan da hem ülkemiz, hem de sizler yararlanacaksınız.”
Konuşmaların ardından Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’e ve şahsına Seydişehir heyetinin gösterdiği yakınlığa ve desteğe teşekkür ederken, Seydişehir Ziraat Odası Başkanı da bölgelerine yapılan yatırımlardan dolayı Recep Konuk’a teşekkür plaketi verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA