• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konuk; Türkmenlere her türlü desteğe hazırız
13 Haziran 2010 Pazar 18:31

Konuk; Türkmenlere her türlü desteğe hazırız

Hotamış 9. Büyük Türkmen Kurultayı ile 1. Hotamış Tarım Fuarı, Konya'nın Karapınar ilçesinde yöredeki 36 köyden Türkmenler'in katılımıyla gerçekleştirildi.
Hotamış 9. Büyük Türkmen Kurultayı ile 1. Hotamış Tarım Fuarı, Konya'nın Karapınar ilçesinde yöredeki 36 köyden Türkmenler'in katılımıyla gerçekleştirildi.
     Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Sadun Köprülü, Hotamış ve Havalisi Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Karapınar'a bağlı Hotamış beldesinde düzenlenen programda, Türkmenlerin bu beldede birleştiğini, Türkiye'nin Türkmenler'e her zaman kapı ve kucak açtığını söyledi.
     Türkiye'nin bugüne kadar hep Türkmenler'in yanlarında yer aldığını ifade eden Sadun, ''Saddam gitti, ABD işgali var. Bizi ana yurttan Türkiye'den ayırmak istediler. Ancak bizim Türkiye ile Atatürk ile gönlümüz coştu. Türkiye ile Atatürk ile gönlümüz doldu. Bağımızı koparmadık. Sizleri Kerkük sevgisiyle sevdik. Her zaman Türkiye uğruna canımızı kanımızı veririz'' dedi.
     PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk ise belediye başkanlarının bölgeye yatırım yapılması konusunda kendisinden talepte bulunduğunu ancak bunun tek başına gerçekleşemeyeceğini vurgulayarak, Hükümet ve muhalefetin desteğiyle bu yatırımları yapabileceklerini bildirdi.
     Ereğli Şeker Fabrikasını Hükümet'ten istediklerine dikkat çeken Konuk, şunları kaydetti:
     ''Ereğli Şeker Fabrikasını Konyamıza kazandıracağız. Ereğli Şeker Fabrikasını aldıktan sonra tüm tesislerin 5 yıl içinde Hotamış'a da kurabiliriz. Ereğli'deki Şeker Fabrikası'nı aldığımızda aynı tesisleri 5 yıl içinde buraya da kurabiliriz. Ayrıca Hükümetle geçtiğimiz günlerde temasımız oldu. Başbakan'dan ön söz aldık. Son günlerde bölgemizde tespit edilen yaklaşık 1,5 milyar ton kömür rezervine de talibiz. Biz Konya PANKOBİRLİK ve Konya Şeker olarak bu rezervleri alabilirsek 2 tane termik santral kurabiliriz. Memleketimizi parıl parıl parlatırız''
     Hotamış ve Havalisi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Kiraz da Türklerin bir bütünün parçası olduğunu bildirdi.
     Türkmenlerin vefanın dayanışmanın en güzel örneklerini sergilediklerini bildiren Kiraz, faaliyetlerin sadece köy ve bölgeyle sınırlandırılmaması gerektiğini söyledi.
     Kurultaya, Türkmeneli Sağlık Konseyi Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, Konya milletvekilleri ile Konya ve Karaman bölgesindeki 36 köyden Türkmenler katıldı.
     Bu yıl ilki gerçekleştirilen Hotamış Tarım Fuarı'nda da tarım aletleri sergilendi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA