• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konuk; Pakistan’a Yardım Tarihi Borcumuzdur
17 Eylül 2010 Cuma 11:36

Konuk; Pakistan’a Yardım Tarihi Borcumuzdur

Yaşanan sel felaketiyle 2 milyon ailenin evsiz kaldığı, binlerce insanın hayatını kaybettiği Pakistana Konya Şekerin
Yaşanan sel felaketiyle 2 milyon ailenin evsiz kaldığı, binlerce insanın hayatını kaybettiği Pakistan’a Konya Şeker’in yardımlarını ulaştıracak tırlar yola çıktı.
 
Temmuz ayında başlayan muson yağmurları ve aşırı yağışlarla yaşanan sel sonrası, Pakistan, ülke tarihinin en büyük felaketinin yaralarını sarmaya çalışırken, selden etkilenen yaklaşık 14 milyon Pakistanlı bir yandan salgın hastalık tehdidi ile karşı karşıya iken, diğer yandan da açlık ile boğuşuyor. Sel ve heyelanlar nedeniyle 2 milyon ailenin evsiz kaldığı, binlerce Pakistanlının hayatını kaybettiği dost ve kardeş ülke Pakistan’a Konya Şeker dostluk elini uzattı.
 
500 tonluk şeker yardımını taşıyan toplam 25 konteynır Konya Şeker çalışanlarının duaları eşliğinde düzenlenen törenle yola çıktı. Konya Şeker’in yardım konvoyu demiryolu ile yapacağı yolculuktan sonra sel felaketinin yaşandığı Kuzey Pakistan’da olacak ve selzedelere Konya Şeker’in ve Konya Şeker çalışanlarının topladığı yardımı ulaştıracak.
 
Yardım konvoyunun Pakistan’a hareketi öncesi bir açıklama yapan Pankobirlik, AB Holding ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Pakistan’daki manzaranın tam bir felaket olduğunu, koca bir ülkenin yarsının sular altında kaldığını belirttiği konuşmasında yaşanan çaresizlik ve felaket karşısında hiçbir vicdan sahibi insanın duyarsız kalamayacağını söyledi.
 
Türk insanının ise bu vicdani sorumluluğun dışında Pakistan’a el uzatmak için tarihi borcunun da olduğunu hatırlatan Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, “yaşanan felaketin boyutlarına haber bültenlerinden hepimiz şahit olduk. Vicdan sahibi hiç kimsenin duyarsız kalamayacağı görüntülerdi. Koca bir ülkenin yarısı sular altında. Binlerce insan sel sularına kapılıp hayatını kaybetti. Yaklaşık iki milyon aile artık evsiz. Ve Pakistan’ın tarlalarına bereket yerine felaket yağdı. O tarlalarda şimdi ürün yerine balçık var.
 
 Felaketten sağ kurtulanları ise çetin bir yaşam mücadelesi bekliyor. Bir yanda salgın hastalık tehdidi bir yanda açlık. Sadece elleri ve kafası çamurun üzerinde, helikopterden atılacak yardım malzemesine uzanarak hayata tutunmaya çalışan çocukların görüntüsü insanlığın hafızasından silinebilir mi? O hayata tutunmak için açılan el boş çevrilebilir mi? Biz Konya Şeker olarak o eli boş çeviremezdik. Biz de o ele dostluk elimizi uzatmalıydık. Bu konvoy o çocukların televizyonlar vasıtasıyla tüm dünyaya yardım için açılan ellerini boş bırakmamak, onları tekrar hayata bağlamak için yola çıkıyor.  Bu işin vicdani yönüdür. Ancak Türkiye için, Türk milleti için Pakistan’a duyarsız kalmamak tarihi bir mesuliyettir” dedi. 
 
Milletler ya da devletler arasında kardeşlikten ya da dostluktan klişe bir laf olarak şıkça söz edildiğini hatırlatan Recep Konuk, coğrafi uzaklığa rağmen Türkiye ile Pakistan’ın klişe kardeşliğe değil gerçek anlamda ve kopmaz bir kardeşlik hukukuna sahip çıktıklarını belirterek şunları söyledi: “Bugünkü Pakistan 1947 yılında kuruldu. Ancak bizim Pakistanlı kardeşlerimizle hukukumuzun tarihi yüz yıllara dayanır. Bugün Pakistan vatandaşı olanlar Hint Müslümanlarıdır. Ve o Müslüman kardeşlerimizin Cumhuriyetimizin harcında katkısı ve payı vardır. İstiklal mücadelemize dua ile desteğin dışında maddi desteği bu kardeşlerimizin ataları yapmıştır. Milli mücadeleyi dünyaya duyuran lobi faaliyetlerini bu kardeşlerimiz gerçekleştirmiş, sömürge olarak yaşadıkları Hindistanda onbinler olarak sokağa dökülmüşler, sömürgecilerini isyan ile tehdit edebilme cesaretini göstermişler, Anadolu’nun işgaline karşı omuz omuza mücadele için Ankara Alayını kurmuşlardır.
 
Önce Anadolu’nun Yunan işgalinden kurtulması için İzmir Fonunu, İstiklal Harbinin zaferle noktalanmasından sonra da Anadolu’nun imarı için Ankara Fonunu kurarak Cumhuriyetimizin harcına o günkü parayla 125.000 İngiliz Altını maddi katkı yapmışlardır. Ettikleri dua ve gözyaşının yanı sıra Hint Müslüman’ı anneler bilezikleri, küpeleri ile, babalar evlerinin nafakaları ile de Türk milletinin dar gününde yanında olmuştur. Bugün sel ile dara düşenler, hastalık ve açlıkla boğuşanlar o annelerin, babaların evlatları, torunlarıdır. Ve onlar kardeşlik hukukuna sahip olduğumuz bir ülkenin evlatlarıdır. Gerçek dostluk ve kardeşlik dar günde belli olur. Onlar bizim dar günümüzde hem duaları hem paralarıyla yanımızdaydı. Şimdi sıra biz de. Bu konvoy o nedenle bir tarihi borcun edası vazifesini de görüyor. İstiklal harbini veren ataların torunları Türk çiftçisi, Konya Şeker vasıtasıyla, dar gününde yanında olanların torunlarına dar günlerinde dostluk elini uzatıyor. Bu yardım konvoyunun bizim için anlamı budur. Ve ben tüm hemşehrilerimi, tüm milletimi imkanları ölçüsünde Pakistan’da açılan o ellere yardım etmeye, yardım edemeyecek durumda olanları dualarıyla kardeşlerine destek olmaya davet ediyorum. Bu bizim tarihi borcumuzdur. Dualarımız onlarla.”

 

 

 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA