• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konuk, Dünya Gündeminde Kalmaya Devam Ediyor
07 Aralık 2009 Pazartesi 11:30

Konuk, Dünya Gündeminde Kalmaya Devam Ediyor

Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Recep KONUK, Dünya gündeminde kalmaya devam ediyor.

Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Recep KONUK, Dünya gündeminde kalmaya devam ediyor. 3,5 milyon okuyucuya ulaşan ve on yıldan fazla süredir İngiltere’nin en fazla satan günlük gazetesi olan “The Sunday Telegraph” ve günlük yayınlanan “The Daily Telegraph,” Pankobirlik, ve Konya Şeker A.Ş. Yönetim Kurulu ve Anadolu Birlik Holding İcra Kurulu Başkanı Recep KONUK ile özel bir röportaj yaptı.

Pankobirlik ve Konya Şeker ile ilgili gazetenin değerlendirmeleri ile birlikte Konuk ile yapılan kapsamlı röportajın da yer aldığı ve dünya çapında Ülke ve Hükümet temsilcileri, liderler, yöneticiler ve üst düzey bürokratlara da dağıtılan Gazetenin Özel Ekinin yayınlanma amacı olarak; “Tüm Dünyadaki iş adamlarını ve yatırımcıları yeni ortaklıklar ve yatırımlar yapmak üzere işbirliği odaklı olarak, Türkiye’ye davet ederken, yabancı yatırımcıları Türk yatırımcılarla buluşturmanın hedeflendiği” vurgulandı.

Gazete Türkiye özel ekinin sunumunda; “Küresel anlamda Türkiye’nin merkezi bir rol oynadığı konusunda en ufak bir şüphe yoktur. Türkiye, küresel ekonomide ön saflara doğru ilerlerken, yurtdışı ilişkilerinde daha aktif bir rol üslenmekte ve ülkenin Avrupa Birliği’ne adaylık konusunda pozisyonu kuvvetlenirken, uluslararası işbirliği zorunluluğu artmaktadır. Anahtar sektörlere ve başlıca firmalara odaklanarak iki taraflı olarak hazırlanan raporlarımız, bilgi açığını kapatmayı amaçlamaktadır. Ülkenin önde gelen liderleriyle yapılan röportajlar sayesinde kültürel farklılıkları azaltarak, yatırım ve ticaret olanaklarını arttırmak ve sonuç olarak The Sunday Telegraph okuyucularına ekonomik ve ticari bütünleşme hakkında objektif bir yaklaşım sunmak amaçlanmıştır” denildi.   

Gazete, birincisi 11 Ekim 2009 diğeri 1 Kasım 2009 tarihlerinde olmak üzere Türkiye Küreselleşiyor”, “Türkiye de Çok Büyük Yatırım Olanakları”  başlıklı iki özel PM Communications eki yayınladı.

Gazetenin Türkiye Özel Ekinde yer alan röportajında Recep KONUK; Türkiye’de Tarım ve Şeker Sektörü ile Konya Şeker’in sektördeki yeri ve geleceği ile Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşları arasında 52. sırada yer alan Konya Şeker’e ait Tarımsal Sanayi yatırımları, Enerji Yatırımları ve yeni iş imkânlarını konusunda kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı. Özel Ekte Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’un yanı sıra Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, önemli bankaların temsilcileri ve TOKİ’nin görüşlerine de yer verildi.

 Gazetenin “Alternatif Bir Gelecek İçin Türk Çiftçisini Birleştirmek” başlığı altında Recep Konuk’un Başkanlığında Pankobirlik’in vizyonunun anlatıldığı değerlendirmede, Pankobirlik’in Türkiye’nin tarım sektöründe en büyük sivil toplum kuruluşu olduğu vurgulanırken, faaliyetlerini hükümetten maddi destek almaksızın yürüttüğü ve üretimin tüm aşamasını başarıyla yönettiği belirtildi.

 Dergi şeker sektörüne ve Türk çiftçisine 37 yıldır hizmet veren Pankobirlik’in 616 milyon Pound sermayeye sahip olduğunu, yıllık cirosunun 1 milyar 680 milyar dolara ulaştığını ve 9.000 kişiye doğrudan istihdam sağlayan kurumun ortaklarına ürün bazında yıllık 170 milyon dolar ayni ve nakdi destek sağladığını belirtti. Bu özelliğiyle Pankobirlik’in Türkiye’de tarım sanayi entegrasyonun sağlanması konusunda örnek bir kuruluş olduğunu belirten dergi, 1972 yılında kurulan birliğe ortak yaklaşık 1,7 milyon üreticinin Türkiye’deki 81 ilin 64’ünde pancar tarımı yaptığını yazdı. Dergi, Pankobirlik’in kooperatiflere ait 7 şeker fabrikası ile birlikte 50’den fazla iştirakiyle Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğu yorumunu yaptığı değerlendirmesinde Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’un Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Konya Şeker A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlıklarını da yaptığını belirterek sektörde ve şeker sanayinde oldukça deneyimli olduğunu vurguladı.

 Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’un “üretici ortakların tüm yöneticileri ve Pankobirlik yönetimini demokratik usullere uygun olarak seçimle” belirlediğine dair sözlerine yer vererek birliğin demokratik yapısına da değinen Gazete, Pankobirlik’in hem ekonomik hem sosyal faaliyetleriyle Türkiye’deki ticari kuruluşlar ve kooperatifler için bir model olduğunu yazdı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA