• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konuk çiftçinin her zaman yanında
18 Şubat 2009 Çarşamba 14:59

Konuk çiftçinin her zaman yanında

Pankobirlik ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Konya Şekerin gerçekleştirdiği çiftçi bilgilendirme toplantılarına katılarak üreticilerle bir araya geldi.

Recep Konuk, ülke tarımının sürdürülebilirliğini devam ettirmek için yapılan yatırımları anlattı ve bu yatırımların niçin yapıldığının çok iyi anlaşılması gerektiğini vurguladı.

Son yıllarda, Konya Şeker’in hızlı bir büyüme süreci içine girdiğini ve bunun da gerçekleştirilen yatırımlarla birlikte ekonomik tabloda da görüldüğünü söyleyen Recep Konuk, “Biz yatırım yapıyoruz. Çünkü bu ülkenin özellikle de ülke tarımının ve onun bel kemiğini oluşturan tarımsal sanayinin gelişmesi için yeni yatırımlara, yeni üretim alanlarına ihtiyaç var. Konya Şeker olarak, son yıllarda ülke ekonomisine ciddi anlamda katma değer sağlayan yatırımları gerçekleştirdik. Bu yatırımları yaparken de dikkat ettiğimiz en önemli konu ise tarımın sürdürülebilirliğine ve üreticilerin daha fazla üretim yapmalarına zemin hazırlamak olmuştur” dedi.

Konya Şeker’in bir yandan yatırım yaptığını, diğer taraftanda üreticileri desteklediğini kaydeden Konuk, asıl mücadeleyi halk arasında NBŞ olarak bilinen nişasta bazlı şekerlere ve sentetik tatlandırıcılara karşı verdiklerini söyledi.

Recep Konuk, “Bugün, ülkemizde pancar tarımı ciddi anlamda tehlikeyle karşı karşıyadır. Bir yanda pancar tarımını yok etmek isteyenler, öte yanda ise doğal pancar şekerinin yerine sentetik tatlandırıcıları ülkemize sokmak isteyenler vardır. Biz bunlarla sizin adınıza mücadele veriyoruz. Pancar şekeri pazarını korumazsak, gıda sanayinin ihtiyaç duyduğu ürünleri üretmezsek ne sizler üretim yapabilirsiniz, ne de ürettiğiniz ürünler değer bulur. Biz bu tehlikenin farkında olduğumuz için sıvı şekeri ürettik” şeklinde konuştu.

Üreticilerin sorunlarını çözme noktasında Konya Şeker’in üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdiğini söyleyen Konuk, üreticilerle birlikte her geçen gün daha da büyüdüklerini belirtti.

Dünyayı etkisine altına alan küresel kriz konusunuda değinen  Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bu krizden en çok fakir fukaranın etkilendiğini söyledi. Ayrıca Konuk, kendisini çok etkileyen ve gittiği her yerde de anlattığını söylediği bir olayı ise şöyle dile getirdi; “Vatani görevini yapan bir askerimiz evlerini arayarak telefona çıkan ablasına “Abla, babam beni arasın” demiş ve telefonu kapatmış. Babası “tamam” demiş ama aradan geçen zaman içinde oğlunu arayamamış. Derken, bir hafta sonra askerin şehit haberi gelmiş. Baba, oğlunun tabutu başında “Oğlum, ölmeden bir sesini duyamadım. Kontörüm yoktu o yüzden arayamadım seni yavrum, affet beni…” diye ağlıyordu. Kontör olmadığı için şehadete uğurladığı oğluyla konuşamayan bu baba, Aydın’lı bir çiftçiydi. ”

Bu olaydan çok etkilendiğini söyleyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Bizim asıl amacımız ülkemizde böyle acı olayların yaşanmamasıdır. Babaların kontörsüz kalmasını önlemektir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA