• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konserveler tamamlanıyor
27 Eylül 2013 Cuma 10:44

Konserveler tamamlanıyor

Anadolu'da ki hazırlıklarının başında gelen ev yapımı salça, domatesin uzun ve meşakkatli uğraşlar sonucu birçok işlemden geçmesiyle elde ediliyor.

Yurdun hemen her yöresinde, bazıları yüzyıllar öncesinden günümüze kadar ulaşmış olan 'kış hazırlıkları, yaz mevsiminin sıcaklığını kış sofralarına taşıyor.Kışlık patates ve soğan alınmasıyla başlayan kış hazırlıkları genelinde , turşular kuruluyor, patlıcan, fasulye veya dolma biber gibi sebzeler kurutuluyor. Birçok sebzeden meyveden  konserveler reçeller yapılıyor, kimi yerde kavrulan sebzeler dondurucularda saklanmak için kış sofralarına hazırlanıyor.Kış hazırlıklarının başında ise ev salçası yapımı geliyor. Yemeklerine fabrika üretimi salçalar yerine kendi elleriyle yaptıkları salçalar ile lezzet katmak isteyen kadınlar, bunun için yoğun ve yorucu uğraşlar veriyorlar.
  
GÖRÜNTÜLER İŞTAH AÇIIYOR
Anadolu'da, kış mevsiminde bulunamayan ya da aynı tazelikte bulunamayacak olan gıdaların depolanmasına, yazın son aylarında başlanıyor. Her yörede farklı kültür birikimleriyle hazırlanan gıdalar, bütün kış bozulmayacak şekilde, değişik saklama yöntemleriyle depolanıyor.Mutfaklarda kaynatılırken evleri meyve kokularıyla dolduran reçeller, kavanozlardaki iştah açan turşular, sofralardan eksik olmayacak domates ve biber salçaları, beraberinde değişik bir lezzet kültürü oluşturuyor.


DOMATES SALÇAYA DÖNÜŞÜYOR
 
Domatesin salçaya yolculuğu, sebze halleri veya pazarlardan salçalık domates satın alınmasıyla başlıyor. Konya  bölgesine daha çok Bursa, Aksaray’dan gelen tonlarca domates, hal ve pazar yerlerinde alıcı buluyor. Daha çok  salçalık cinsi domateslerin kilosu 35-40 kuruş arasında değişen fiyatlarla alıcı buluyor.

DOLMALIK BİBER VE PATLICAN KURUSU

Konya’da  kış mevsiminde tüketilmek için kurutulan dolmalık biber ve patlıcanlar mutfaklarda yerini aldı.Kışlık dolmalık kurutmanın önemli bir gelenek olarak varlığını sürdürdüğü Konya’da , zengin ya da yoksul, bütün aileler kendi ihtiyaçları yanında başka kentlerde ya da yurt dışında yaşayan yakınları için de ağustos eylül aylarında dolmalık patlıcan, biber ve kabak kurutuyor. Turşu hazırlığı için de, ''acur'' satıcılarının kurduğu pazarda, turşu hazırlayacak kadınlar alışverişlerini yapıyor.MERVE ATEŞ

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA