• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KONEXPO Sanayi ve Kültür Etkinliği başladı
13 Eylül 2012 Perşembe 22:48

KONEXPO Sanayi ve Kültür Etkinliği başladı

Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından İstanbulda gerçekleştirilen 1. KONEXPO Sanayi ve Kültür Etkinliği öncesi düzenlenen gala yemeğine katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı...

Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen 1. KONEXPO Sanayi ve Kültür Etkinliği öncesi düzenlenen gala yemeğine katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın yatırım avantajları hakkında bilgi vererek, işadamlarını Konya'da uygun sektörlere yatırım yapmaya davet etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği (KONSİAD) tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen 1. KONEXPO Sanayi ve Kültür Etkinliği öncesinde düzenlenen gala yemeğinde Konya’ya yatırım çağrısı yaptı.

“İki Başkent Feshane'de Buluşuyor” sloganıyla Feshane'de gerçekleştirilecek ve Konya'nın tanıtımı için yapılan ilk büyük organizasyon olan etkinliğin galasına Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakçı ve Mustafa Baloğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, KONSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Başçı ile Konyalı sanayici, işadamı, yönetici ve akademisyenler katıldı.

Programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, işadamlarını Konya'da uygun sektörlere yatırım yapmaya davet ederek, “Altyapı olarak, yaşam kolaylığı olarak, şehir hizmetlerinin en ucuz verildiği yerlerden biridir Konya. Ayrıca valilik koordinasyonuyla ticaret ve sanayi odaları, borsası, yerel yönetimler ve STK'larıyla kurumlar arası işbirliğinin en güçlü olduğu illerden biridir” dedi.

Konya'da 10-15 yılda gelinen seviyenin, şehrin nereye doğru gittiğinin de bir göstergesi olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, 10 sene önce 500 bin olan Konya'ya gelen ziyaretçi sayısının bugün 2,5 milyona ulaştığını ve sürekli yeni 5 yıldızlı ve marka oteller yapıldığını hatırlattı. Konya sanayisinin çeşitliliği hakkında da bilgiler veren Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Konya'nın sanayi çeşitliliği, şehrin büyük bir gücünü oluşturuyor. Birkaç gün önce TÜİK tarafından yayınlanan istatistiklere göre, Anadolu'da son 1 yılda ihracatçı sayısını en çok artıran il Konya oldu. İhracat rakamımız firma başına yeterli değilse de ihracatçı sayısına baktığımızda Türkiye'de İstanbul, Ankara İzmir ve Bursa'dan sonra 5. şehir konumundayız. Geçmişte ihracatın hiçbir prosedürünü bilmeyen firmalarımız, KOBİ statüsünde de olsa, artık dünya fuarlarını takip ediyor ve uluslararası şirket olma hazırlığında. Biz de yerel yöneticiler olarak 1960'larda şehrin ilk planlarının yapıldığı günlerden bugünlere hep birlikte yatırım, şehircilik, eğitim ve sağlık altyapılarını güçlendirmek için gayret gösteriyoruz.”

Türkiye'nin TÜBİTAK destekli ilk Bilim Merkezi’nin yapımının sürdüğünü vurgulayan Başkan Akyürek, 10 bin kişilik kapalı spor salonu ve 40 bin kişilik stadyum inşaatının da devam ettiğini hatırlattı. 1. KONEXPO Sanayi ve Kültür Etkinliği 13-16 eylül tarihlerinde İstanbul Feshane'de gerçekleştirilecek.


 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA