• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konevi sohbetleri başladı
14 Kasım 2009 Cumartesi 16:23

Konevi sohbetleri başladı

MEBKAM Konyanın manevi mimarlarından Konevinin daha iyi tanınması ve tanıtılması için faaliyetlerine hız verdi.

Meram Belediyesi Sadreddin Konevî Araştırma Merkezi (MEBKAM) Konya’nın manevi mimarlarından Konevi’nin daha iyi tanınması ve tanıtılması için faaliyetlerine hız verdi. Tarihi Konevi Kütüphanesinde ilki yapılan sohbete Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu konuşmacı olarak katıldı.

Programın başında kısa bir konuşma yapan MEBKAM Başkanı Hasan Yaşar, “Danışma Kurulumuzun aldığı tavsiye kararları çerçevesinde Cuma akşamları Konevi Sohbetleri düzenliyoruz. Konevi’nin yaşadığı dönemde teşekkül etmiş ve yüzyıllarca dünyaya ışık saçmış olan bir yerde bu programların yapılması çok manidardır. Burada yapacağımız programlarla yeniden o manevi havayı teneffüs edeceğiz” dedi.
Konevi Türbesi ve Camisi’nin bulunduğu yerin 55-60 sene önceki durumu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu, “Nasıl ki musikiyi seven insanlara musikişinas deniliyorsa Mevlana’yı tanıyıp sevenlere Mevlana Şinas, Konevi’yı iyi tanıyanlara da Konevi Şinas denilir. Ya da psikolog, sosyolog gibi Konevilog da denebilir. Konevi hazretlerinin tanıtılması için öncelikle onun her iki yönünün de iyi anlatılması gerekir. Dini, ilmi, felsefi ve diğer bütün yönleriyle onu çok iyi anlamak lazım” diye konuştu.
Konevi Mahallesi’nde ikamet eden bir vatandaş kütüphane 60-70 yıl önce çok önemli el yazması kitapların bulunduğunu anlattı.
Konevi Sohbetleri’nin ilki genel bir değerlendirme şeklinde geçerken bundan sonraki haftalarda onun Kırk Hadis ve Fatiha Tefsiri kitaplarından sohbetler yapılacak
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA