• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konevi Sempozyumu başladı
06 Ekim 2011 Perşembe 15:22

Konevi Sempozyumu başladı

Meram Belediyesi Konevi Araştırma Merkezi (MEBKAM) tarafından organize edilen 2. Uluslararası Konevi Sempozyumu başladı

Meram Belediyesi Konevi Araştırma Merkezi (MEBKAM) tarafından organize edilen “2. Uluslararası Konevi Sempozyumu” başladı. 3 gün sürecek sempozyuma yurt içi ve yurt dışından katılan 85 ilim adamı, Sadreddin Konevi ve 13. yüzyıl Konyası hakkında tebliğler sunacak.

Bera Otel'de gerçekleştirilen sempozyuma Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Okka, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yerli ve yabancı akademisyen ve bilim adamları ile davetliler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, yedi asır önce Konya'da yanan bir ilim ve irfan meşalesi olan Sadreddin Konevi Hazretleri'ni daha iyi anlamak, tanımak ve tanıtmak için bu sempozyumu gerçekleştirdiklerini söyledi. Toplumların kıymetinin, yetiştirdikleri şahsiyet ve bu şahsiyetlerin insanlığa kazandırdıklarıyla ölçüldüğünü dile getiren Başkan Kalaycı, "Mevlana, İbn-i Arabi ve Sadreddin-i Konevi hazretlerinin insan, yaratılış ve eşya hakkındaki görüşleri, doğuda ve batıda son derece ilgi uyandırmıştır. Bugün bu sempozyumda bilim kurulu olarak profesör ve doçentlerden oluşan 25 akademisyenimiz görev alırken, 3 gün içinde konu ile ilgili olarak 13 oturum gerçekleştirilecek ve 54 tebliğ sunulacaktır. Birinci gün 3 oturumda 12, ikinci gün 5 oturumda 20, üçüncü gün 5 oturumda 22 tebliğ sunulacaktır. Sempozyumda, Azerbaycan, Mısır, Cezayir, Fas, Ürdün, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Kanada ve İran'dan 15, Türkiye'den ise 70'e yakın ilim adamı bizleri aydınlatacaktır" dedi.
 Protokol konuşmaları kapsamında IRCICA’dan Doç. Dr. Cengiz Tomar, Dr. Fadıl Geylani, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Okka ve Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam da birer konuşma yaparak bu organizasyonunun önemine vurgu yaptılar.
 Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ise, kendi varoluş sebebini unutan insanoğlunun yabancılaşma ve ötekileşme problemleriyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

İKÖPAB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç’ın başkanlık yaptığı açılış panelinde Prof. Dr. Mustafa Fayda ile Doç. Dr. Ekrem Demirli birer tebliğ sundu.

Sempozyumla ilgili detaylı bilgi www.konevisempozyumu.com adlı web sitesinde yer almaktadır.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA