• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konevi konutlarını TOKİ ile yapacağız
10 Ağustos 2010 Salı 14:42

'Konevi konutlarını TOKİ ile yapacağız'

Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı Meram Belediyesi ile TOKİnin, Hacı İsa Efendi ve Yenice Mahalleleri kentsel dönüşümünün yapılabilmesi için anlaşmaya vardığını düzenlediği bir basın toplantısıyl

Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı Meram Belediyesi ile TOKİ’nin, Hacı İsa Efendi ve Yenice Mahalleleri kentsel dönüşümünün yapılabilmesi için anlaşmaya vardığını düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladı. TOKİ ve Meram Belediyesi bölgeye 2624 konut inşaa edecek.

 

Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı Meramlıların merakla, Hacı İsa Efendi ve Yenice Mahalle sakinlerinin de sabırsızlıkla beklediği kentsel dönüşüm konusuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek için yerel ve yaygın medya temsilcilerinin karşısına çıktı. Basın toplantısının hemen öncesinde TOKİ ve Konevi Konutları’yla ilgili kısa bir tanıtım filmi izlettirildi. Barkovizyonda gerçekleştirilen sunumdan sonra konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Kalaycı; “Hacı İsa Efendi ve Yenice Mahallelerinin içinde bulunduğu durumdan kurtarılabilmesi için TOKİ ile anlaştıkları açıkladı. Bölgenin şehirleşme hızına ayak uyduramadığını ve bunun sonunda da çöküntü alanı oluşturduğunu belirten Başkan Kalaycı konuşmasında şunlara yer verdi; Bölgeyi yeniden modernleştirebilmek ilk kez 2006 yılı içerisinde projelendirilmiş fakat Danıştay tarafından yürütmesi durdurulmuş. 2004 yılı nisan ayında göreve gelir gelmez konunun üzerinde tüm samimiyetimizle ve hassasiyetimizle durduk. Bölgede yeniden incelemelerde bulunduk ve yeniden bir proje oluşturduk. Hazırladığımız projeyi TOKİ ile paylaştık. Ve TOKİ, Konya’da ilk kez kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmeye karar verdi. 24 Haziran’da Sayın Cumhurbaşkanımızın kentsel dönüşüm ile ilgili yasayı imzalamasıyla dönüşüm yapma yetkisi ilçe belediyelerine geçmiş oldu. Yasa çıktıktan hemen 2 gün sonra TOKİ ile protokolleri imzaladık. Yani projemizin hayata geçmesinin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.” dedi.

 

Evlerin Tahliyesi Başlıyor

 

TOKİ işbirliğinde yapılacak olan dönüşüme bir an önce başlanıp ve 2 yıl gibi bir sürede tamamlanabilmesi için 1. etap çalışmasının uygulanacağı yerde ikamet eden hemşehrilerimizin evlerinden taşınması gerekiyor diyen Başkan Kalaycı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu konuda bölge halkı da bizimle aynı hassasiyete sahip olduğu için, şimdiden birçok vatandaşımız taşınmaya başladı. Belediyemiz tarafından kendilerine proje tamamlanıp modern konutlarına taşınacakları süreye kadar da kira yardımı yapılacak. Tahliyelerin kısa sürede tamamlanırsa bu yıl Konevi Konutları’nın temelini atmayı da planlıyoruz.” dedi.

 

Bölge Halkının Yüzde 90’nıyla Anlaşma Sağlandı

 

350 Bin metrekare gibi bir alanda uygulanacak olan çalışmada bölge halkının yüzde 90’nı ile resmen anlaşıldığını, geriye kalan yüzde 10’luk kısım ile de görüşmelerin devam ettiğini belirten Başkan Kalaycı; ”Bu konuyla ilgili detaylı bir bilgilendirme toplantısı yaptık ve yüzde 10’luk kesimin aklındaki soruları yanıtlayarak, oluşabilecek çekincelerini ortadan kaldırmış olduk” dedi.

 

Konevi Konutları 100, 150 ve 200 metrekare Olacak

 

Dönüşüm kapsamında yapılacak olan konutların modern ve estetik bir şekilde inşa edileceğini vurgulayan Başkan Kalaycı, sadece kaliteli konutlar üretilmeyecek bölge halkının sosyal ihtiyacının karşılanacağı tesislerde yapılacak dedi.

 

Başkan Kalaycı’ dan Bir Müjde de Belediye Hizmet Binası İçin Geldi

 

1989 yılında kurulan Meram Belediyesi’nin bu tarihten bu zamana kadar başka bir ilçeden kendi halkına hizmet ettiğini hatırlatan Başkan Kalaycı; “Belediye hizmet binası ile ilgili beklenti de bizim dönemimizde bitecek. Önceden hastane olarak düşünülen, ama yüklenici firmanın tamamlayamadığı eski TMO binasını belediyemize kazandırdık ve aralık ayından itibaren burayı belediye hizmet binası olarak kullanacağız. Dışı giydirilmiş olan binanın içinin yapım çalışmasının tamamlanmasıyla birlikte Meram Belediyesi’nin tarihinde ilk kez bir belediye hizmet binası olmuş olacak.” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA