• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Komşularla bol sıfırlı sorun
04 Ağustos 2012 Cumartesi 16:50

Komşularla bol sıfırlı sorun

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 256. hafta basın açıklamasını yine Kayalıparkta yaptı.
Platform adına açıklamayı Abdurrahman Akcan yaptı. Akcan, dış politikada yaşanılan olaylara dikkat çekti ve “Komşularla sıfır problem dış politikanın en önemli esası haline getirilmişken ve bu esasın Türkiye'yi dünya devleti haline getireceği kamuoyuna deklere edilmişken bugün ki gelinen durumu izah etmekte zorlanıyoruz” dedi.

Bundan iki yıl evvel tüm komşularla problemlerin çözüldüğünü ve bazı ülkelerle sınırların kaldırılmasının konuşulduğuna dikkat çeken Akcan, “Her gün kaldırılan vizeler flaş haber olarak gündeme geliyordu. Şuan gelinen durum ise biri bir vadide diğeri öteki vadide gibi gözüküyor” dedi.

PUSULU HAVADA AVA GİTMEK

Irak hükümetinin ültimatom üzerine ültimatom yayınladığını ifade eden Akcan, “Suriye içerisindeki sorunların sebebi olarak Türkiye'yi görüyor. Türkiye-İran ilişkileri Suriye üzerinden oldukça gergin gidiyor. Rusya ile olan ilişkilerde limonlu gibi görünüyor. Yani ülkenin kuzeyi doğusu ve güneyinde komşularla sıfır sorun teorisi çökmüş durumda. Sıfırın sol tarafına rakamlar kaydedilmiş durumda. Komşularla bol sıfırlı sorun yaşanıyor.

Ülkenin güneyinde kuzey Suriye olgusunun ortaya çıkması bir koyup pek çok şey alma isteklilerinin ne aldığını gayet açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bulanık suda balık avlamayı dış politika haline getirmek çıkacak her şeye razı olmak demektir. Puslu havada ava gidenin yolunu kaybetme ihtimalide çok güçlüdür.  Olaylar gösteriyor ki Suriye yakın zamanda bir dinginliğe kavuşabilecek değil, istikrarının bozulması her yeni olayla daha da katmerlenmekte. Esed diğer baasçı zalimler gibi halkının isteklerini yerine getirmemekte ısrarcı davranıyor. Halkını katletmekten çekinmeyen baasçı diktatör halkının geleceğini de kanla şekillendiriyor. Suriye'nin istikrarının daha da bozulması ve bölgenin bilinmez bir meçhule doğru sürüklenmesi bölgeyi de tamamen istikrarsızlaştıracak gibi görünmekte. Bu karmaşadan bölge halklarının karlı çıkmayacağı da bir gerçek gibi durmaktadır. Emperyalist dünya bu meçhul geleceği kendisi için karlı hale getirme planları yapmakta bunları sahaya sürmektedir” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA