• Konya33 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Komşuda evcilik oyunu olur mu?

29 Haziran 2010 15:41

Bu sıralar sizi fazlaca Başkan vekilliğinde görmüyoruz diye başladım cümleye. Doğru, çok yoğun işlerimiz var, inanılmaz bir tempoyla çalışıyoruz. Onun için siyasete biraz mola verdik, diyerek açıklama yaptı.

Memiş Kütükçü’den bahsediyorum. Türkiye’nin en önemli araç üstü vinç üretici Hidrokon’un sahibi kendisi.

Üretim, iş, satış, performans, başarı hikayesi anlatmak için girmedim bu konuya. Konya’da sıfırdan biri, kendi tabiriyle yakın coğrafyanın en önemli markası oluyorsa zaten O’nun bu başarıda ki her adımını anlatmak gerekir.

Biz yinede o başarı hikayesini geçerek, Memiş Kütükçü ile dış politika üzerine yaptığımız sohbetteki detayları aktaralım.

Siz her ne kadar geçtiğimiz hafta şahit olduğunuz medyadaki Ahmet Davutoğlu tartışmasının izlerini sürmeye çalışsanız da, işadamları için Davutoğlu’nun “Komşularla sıfır problem” projesi müthiş bir sinerji oluşturmuş görünüyor.

Memiş Kütükçü Konya’da olmadığı günlerde Türkiye’nin etrafını şöyle bir turlamış. Suriye’den, Batı Trakya, Avrupa’ya kadar, geniş bir bölgede bulunmuş geçtiğimiz bir yıl içinde. Azerbaycan’dan, Rusya’ya, İran’a kadar ki bölge için temennisi hem ticari hem sosyal anlamda çok güzel. Kriz yılında ihracat patlaması yapmış. Suriye Enerji Bakanlığı ihalesini teknoloji uzmanı Japonların elinden almış. Gördüğüm o ki, şu terör biterse Türkiye 2023 hedeflerine çok kısa zamanda ulaşır. Tabi, burada terörü kimin istediği ve desteklediği gibi açık bir durum ortaya çıkıveriyor.

İşadamları için komşularla sıfır problem gerçekleşince, ihracat oranları da hemen yükseliyor. Bu yükseliş daha işin başı, asıl büyüme dünya krizi atlatınca görünecek.

Komşular ve bölge ülkeleriyle ilişkiler sadece ticari değil elbette. Sosyal etkinliklerde bir o kadar önemli. Bunu da STK’lar yapıyor haliyle. Bu günlerde ismini sıklıkla görüyorsunuz, duyuyorsunuzdur. Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı, önemli bir proje gerçekleştiriyor. Abluka altındaki Gazze’de evlenemeyen bin genci yılda 200-250 düğün yaparak 4-5 yıl içinde evlendirmeyi planlıyor.

Vakıf Başkanı Mustafa Özdemir’in uzun yıllardır Türkiye’de evlendirdiği mutlu çiftlerin sayısı on binlerle ifade ediliyor artık. Hayırseverlerden aldığı yardımlarla ihtiyaç sahibi gençlere mutlu yuvalar kuran Mehir Vakfı’nın “Gazze’de düğünüzüm” var organizasyonu bu bağlamda fotoğrafı tamamlayacak bir unsur. Ülkenin önemli TV kanallarında “Evcilik Oyunları” yayınlanırken, Mehir Vakfı’nın ihtiyaç sahibi gençleri gerçek evlendirme projelerine herkes gücü yettiğince destek vermeli.!

Bu destek, ahlak değerleri çözülmekte olan bir toplumun en önemli kurumu olan aileyi yeniden güçlü kılarak, geleceğe hem sosyal hem ekonomik hem de siyasal anlamda sağlam zemin kazandırmak anlamına gelecektir. Türkiye’nin bölgesel çekim merkezinde iş, siyaset, işadamı ve sivil toplumla sınırlı değil tabi. Ancak bu unsurları tamamlamadan da mesafe almak mümkün değil.

****

Türkiye’nin en önemli ve köklü İlahiyat Fakültelerinden biri olan Konya Selçuk İlahiyat fakültesi mezunları hafta sonu büyük buluşmada bir araya geliyor.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Ahmet Önkal’ın 1966 yılından bu güne kadar mezun olan fakülte öğrencilerini buluşturma projesinin ikincisi, 3 Temmuz Cumartesi günü Meram Yeni Yol’daki Fakülte binasında saat 9.00’da başlayacak programla gerçekleşiyor. Türkiye’nin dört bir yanından farklı yaş gruplarından binlerce ilahiyat mezununun bakalım gündeminde ne olacak?

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Solmaz ve Öztürk’ten Konya Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaret
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA