• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Komisyonda dövizle askerlik bedeli tartışması
06 Ocak 2016 Çarşamba 17:51

Komisyonda 'dövizle askerlik bedeli' tartışması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, "torba tasarı"da yer alan dövizle askerlik bedelini 6 bin Avrodan bin avroya düşüren madde üzerinde tartışma çıktı. Bedelin düşürülmesini eleştiren muhalefet, kapsamı genişleten önergeye karşı çıktı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının, yurt dışında yaşayan vatandaşların dövizle askerlik bedelini 6 bin avrodan bin avroya düşüren 1. maddesi üzerindeki müzakereler sürüyor. 

Komisyon, dün geneli üzerindeki görüşmeleri yaptığı tasarıyı, bugün maddeleri üzerinden görüşmeye devam etti.

Tasarının, "yurt dışında yaşayan vatandaşların dövizle askerlik bedelini 6 bin avrodan bin avroya düşüren" maddesi uzun süre müzakere edildi. 

Muhalefet, dövizle askerlik bedelinin 6 bin avrodan bin avroya indirilmesini ve kapsamının genişletilmesini eleştirdi.

CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, "Bu yanlıştır; terörle mücadele edenleri, askerliğini onurla yapanları rencide eder, devlete, topluma olan güven duygusunu ciddi anlamda sarsar, bunları görmezden gelemeyiz" dedi.

Milli Savunma Bakanlığı Kanunlar ve Kararlar Dairesi Başkanı Hakim Albay Murat Yaman, bu madde ve kapsamı genişleten önerge hakkında bilgi verdi. 

Tasarının, dövizle askerlik kapsamı içinde yer alan tüm gurbetçileri kapsamadığı söylenince bu önergenin gündeme geldiğini belirten Yaman, şöyle konuştu:

"Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türk vatandaşlığından vazgeçmesine neden olan 6 bin avroluk dövizle askerlik hizmet bedelini bin avroya düşürüyoruz, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar başvurmaları şartıyla. Daha önce 10 bin avro olan, sonra 6 bin avroya düşen bedeli 4 taksitte ödeyebiliyorlardı. Bundan vazgeçiyoruz, bin avroyu defaten ödemeleri halinde, oturma ve çalışma iznine sahip olmak şartıyla yurt dışında işçi veya işveren sıfatıyla, 3 yıl süreyle fiilen bulunan Türk vatandaşları, şartlarını taşıdıklarına dair belgelerle birlikte konsolosluklara başvurmaları ve bin avroyu ödemeleri halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar." 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının 6 bin avroluk bedeli çok bulduklarını kendilerine iletmeleri nedeniyle, dövizle askerlik hizmeti bedelini bin avroya düşürdüklerini vurgulayarak, "Eskiden 6 bin avro belki de çok önemli değildi. Fakat yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın bazılarının, bulundukları ülkelerdeki ekonomik kriz nedeniyle işsiz kalmaları nedeniyle 6 bin avro çok gelmeye başladı diye konuştu.

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Hukuk Müşaviri Fatih Nişancı, "6 bin avronun, dövizle askerlik hizmet bedeli olarak yüksek gelmesi nedeniyle, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarımızın bu bedeli ödememek için çifte vatandaşlıktan çıkıp o ülkenin vatandaşlığına geçmesi söz konusuydu. Bu yüzden bu düzenleme getirildi" dedi.

Nişancı, tasarının mevcut halinde bu düzenlemeden yurt dışında yaşayan Türklerden 125 bin kişi yararlanabiliyorken, önergeyle yapılan değişiklikle, dövizli askerlikten 557 bin kişinin yararlanabileceğini söyledi. 

Tasarının görüşmeleri 1. madde üzerinde sürüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA