• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Komisyon raporu bugün görüşülecek
20 Ocak 2015 Salı 12:51

Komisyon raporu bugün görüşülecek

Dört eski Bakan ile ilgili Soruşturma Komisyonu Raporu, bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Meclis Soruşturma  Komisyonu çalışmalarında sona gelindi. Komisyon'un eski Bakanlar ile ilgili "yeterli şüphe oluşturan delil bulunmadığından Yüce Divan'a sevk edilmemelerine" kararını içeren Raporu, Genel Kurul'da görüşülecek. Yüce Divan ile ilgili nihai karar bugün Genel Kurul'da verilecek. 

Genel Kurul'daki görüşmelerde; Komisyon adına Başkanvekili ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, milletvekillerine tanının konuşma hakkını ise AK Parti'den Konya Milletvekili Mustafa Akış ve Denizli Milletvekili Bilal Uçar,  CHP adına Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ile İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal ile HDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız konuşacak. İsterlerse eski Bakanların da konuşma hakkı bulunuyor.

Görüşmelerin ardından Komisyon'un "sevk etmeme" kararına karşılık, CHP, MHP ve HDP milletvekilleri eski Bakanların Yüce Divan'a sevki yönünde önerge verecek. Önergeler birleştirilerek ve gerekçeleriyle birlikte okunacak. Önergeler, Soruşturma Önergesi'ndeki suç isnatlarıyla sınırlı olacak, yeni suç isnatları eklenemeyecek. Ardından her eski Bakan ile ilgili ayrı ayrı gizli oylama yapılacak. Genel Kurul'da gizli oylama için kabinler konuldu. Milletvekilleri, il sırasına göre ve isimleri okundukça kabinlere girerek kendilerine verilen önergenin kabulü  için beyaz (evet), reddi için kırmızı (hayır), çekimser için yeşil pulları  zarfın içine koyacak ve Genel Kurul Salonu'na konulacak kupalara atacak. 

Gizli oylamada Yüce Divan'a gönderilmesi için nitelikli çoğunluk  aranacak. Oylamada 276'nın yakalanmaması durumunda, kabul oyları fazla olsa bile, Yüce Divan'a sevk gerçekleşmemiş olacak. Oylama sonuçlarının açıklanmasıyla görüşmeler sona erecek. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA