• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KOMEK ile dostluk köprüleri güçleniyor
16 Ağustos 2009 Pazar 14:40

'KOMEK ile dostluk köprüleri güçleniyor'

Bosna Hersek ve Makedonyadaki kurslarda ebru, çini, takı tasarımı, ahşap boyama ve kurdele nakışı branşlarında sertifika alarak Konyada eğitimlere katılan öğretmenler,Akyürek'i ziyaret etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in Saraybosna, Makedonya’nın Üsküp, Kalkandelen ve Gostivar şehirlerinde açılan meslek edindirme kurslarından mezun olup aynı kurslarda öğretmen olarak çalışmaya başlayan 12 kişi Konya’daki KOMEK’lerde bir hafta eğitim gördü.

Bosna Hersek ve Makedonya’daki kurslarda ebru, çini, takı tasarımı, ahşap boyama ve kurdele nakışı branşlarında sertifika alarak Konya’da eğitimlere katılan öğretmenler, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret ederek tablo hediye ettiler.
 
Makedonya, Bosna Hersek ve İspanya’ya KOMEK merkezleri açarak diğer şehirlere öncülük yaptıklarını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bu merkezler sayesinde ülkeler arası dostluk köprülerinin güçlenerek devam ettiğini söyledi. Kurslarda geleneksel Türk el sanatlarının öğretildiğini vurgulayan Başkan Akyürek, Bosna Hersek ve Makedonya’dan Konya’ya gelen 12 öğretmene görevlerinde başarılar diledi.
 
KOMEK’te çeşitli kurslara katılan Makedonyalı öğretmenlerden Seyhan Sabani, 8 ay süren kurslara katıldıklarını kaydederek, “Konya’dan gelen öğretmenler bizleri eğitti. Şimdi bizim de öğrencilerimiz oldu. Çok mutluyuz” dedi. Konya’nın beklediklerinden daha güzel bir şehir olduğunu ve kendilerini çok etkilediğini dile getiren Sabani, kurslarda emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
Saraybosna’dan gelen Halima Cakâl, kurslar sayesinde hem iki ülke arası ilişkilerin geliştiğini, hem de yeni dostluklar edindiklerini vurgulayarak, kendi ülkesinde de KOMEK’lerdeki gibi bir ortam oluşması için çalıştıklarını ifade etti.
Saraybosnalı bir diğer öğretmen Nevresa Ahatovic ise, kurslar sayesinde Konya, Makedonya ve Saraybosna arasında çok güzel bir işbirliği geliştiğini hatırlatarak, kursların devamı için eğitim alarak ders vermeye başladıklarını söyledi.
 
Saraybosna’da 2007, Makedonya’da ise 2008 yılında açılan kurslarda öğrencilere ebru, çini, takı tasarımı, ahşap boyama ve kurdele nakışı dersleri verildi. Kurslardan bugüne kadar 500 öğrenci mezun oldu. Kurslar ilk açıldığında Konya’dan giden öğretmenler, görevlerini kurslardan mezun olan 12 öğretmene devrettiler.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA