• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kombassandan büyük yatırım
07 Haziran 2011 Salı 18:10

Kombassan'dan büyük yatırım

Türkiye'nin ilk çöktürülmüş kalsiyum karbonat tesisi, Kombassan Holding tarafından Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde açıldı.
Türkiye'nin ilk çöktürülmüş kalsiyum karbonat tesisi, Kombassan Holding tarafından Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde açıldı. Törene Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Kombassan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, AK Parti milletvekili adayları ve davetliler katıldı. Kürsüye ilk olarak Adaçal Endüstriyel Mineraller Genel Müdürü Muharrem Kaplan geldi. Kaplan, tesis hakkında teknik bilgiler verdi.
 
Kombassan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin ise yaptığı konuşmada, Kombassan'ın Konya başta olmak üzere, Afyon-Emirdağ, Tekirdağ, Muğla, Aksaray, Antalya, Karaman, Aydın, Düzce, Adapazarı gibi Türkiye'nin değişik bölgelerinde bulunan işletmelerinin faaliyetinin devam ettiğini dile getirdi. Haşim Şahin, yurt dışında da faaliyet gösteren fabrikalar ile istihdama katkı sağladıklarını kaydetti. Anadolu'dan aldıkları gücü, bilgi, teknoloji ve emekle birleştirerek, Anadolu insanına hizmet ettiklerini anlatan Şahin, Türkiye'de bu ürünün ilk defa üretimini gerçekleştirdiklerini ve bölgeye nitelikli bir istihdamın sağlanmasına katkı sağladıkları için mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu da yaptığı konuşmada, Adaçal PCC'nin üretime başlaması ile şu ana kadar yüzde yüzü ithal edilen bir ürünün Türkiye'de üretilecek olmasının ve cari açığın azaltılmasına olan katkının çok önemli olduğunu, fabrikada üretilecek PCC'nin, içme suyu arıtma tesislerinde, boya sanayiinde, tekstilde kullanılan çok önemli bir hammadde olduğunu belirtti. Bu maddenin daha önce yurt dışından ithal edildiğini anlatan Eroğlu, 5-10 milyon dolarlık bir döviz kaybının da ortadan kalktığını kaydetti.

Türkiye'nin büyük hedeflerinin olduğuna dikkat çeken Eroğlu, şöyle konuştu: "Bizim, dünyadaki ilk 10 büyük ekonomi arasına girelim diye bir arzumuz var. Şunu belirtmemde fayda var, 'Büyük hedefi olmayan devletler veya şirketler yok olmaya mahkumdur.' Dolayısıyla bizim de büyük bir millet olarak büyük hedeflerimiz var. İnşallah 2023 yılından dünyadaki 10 büyük ekonomi arasına Türkiye'yi yerleştireceğimiz gibi 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefimiz var. Aynı zamanda kişi başına 25 ila 30 milyar dolarlık bir gayrisafi milli hasıla hedefliyoruz. Bunlar gerçekten büyük hedefler. Ben başaracağımıza inanıyorum."

Ekonomide benim özellikle üzerinde durduğum 4-İ prensibim var" diyen Eroğlu, bu 4-İ'yi bir masanın ayaklarına benzeterek sözlerine şöyle devam etti:
 
"Bu 4-İ olmadan ekonomiyi ayakta tutmak mümkün değildir. Bunlardan biri istihsaldir. Yani üretim olmadan ekonomi olmuyor, üreteceksiniz. İkincisi istihdam, işsizliği mutlaka azaltacaksınız. Üçüncü husus ihracattır, Türkiye'de üretilenler Türkiye için gerçekten fazladır, mutlaka ihracatın önü açılması lazım ki milli gelirimiz artsın. Bu yüzden 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi ortaya koyduk. Dördüncüsü ise ithalatın azaltılmasıdır. Burada bu fabrikanın hakikaten ithalatı azaltıcı bir rolü var. Özellikle çok kaliteli bir ürün üretiyor. 5-10 milyon dolarlık bir döviz kaybını da ortadan kaldırıyor. Burada 150 kişilik bir istihdam sağlanacak. Ben Adaçal'ın yönetim kurulunda bulunan kardeşlerimizi gönülden tebrik ediyorum. İnşallah Kombassan grubu için de kazançlı hayırlı bir kurum olur."

Eroğlu konuşmasını şöyle tamamladı: "Kombassan'ın borsaya girmek için de bir teşebbüsü var. Şirketlerin özellikle riskli işlerle yönetildiği zaman ve fizibilite çalışmalarını çok isabetli bir şekilde yürüttükleri zaman büyümeleri de mümkündür. Ayrıca çevre duyarlılığına sahip bir tesisin bölgeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu ve beraberindeki katılımcılar tarafından fabrikanın açılışı gerçekleştirildi.
PCC, çöktürülmüş kalsiyum karbonat olmakla beraber, aynı zamanda saflaştırılmış, rafine veya sentetik kalsiyum karbonat anlamına da geliyor. Kağıt, boya, plastik, gıda ve ilaç endüstrilerinde kullanılıyor. Malzemeye; mukavemet, parlaklık, opaklık ve akış özelliğini düzenleme gibi önemli özellikler kazandırıyor. Kullanımı, üretim maliyetini düşürüyor ve ürün kalitesini artıyor
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA