• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kombassan ve Selçuk nanoteknolji için toplandı
24 Ocak 2011 Pazartesi 13:39

Kombassan ve Selçuk nanoteknolji için toplandı

Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri ve Kombassan Grubu şirket yöneticilerinin katıldığı 'Nanoteknoloji Proje Pazarı' konulu bilgilendirme ve işbirliği toplantısı, Konya Bera Otelde gerçekleştirildi.

Kombassan Grubu bünyesindeki şirketlerin yöneticilerinin ve Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinin katıldığı toplantıda, “Nanoteknoloji”nin önemi ve geleceği, Selçuk Üniversite’sinde nanoteknoloji alanında yürütülen bilimsel araştırma çalışmaları, Kombassan Grubu şirketleri ile Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinin müştereken yürütülebilecekleri Ar-Ge projeleri konusunda sunumlar yapıldı ve potansiyel işbirlikleri için görüşmeler gerçekleştirildi.

Kombassan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şan, yaptığı açılış konuşmasında, sanayi-üniversite işbirliğinin önemine dikkat çekerek, teknolojik açıdan gelişmiş ülkelerin tamamında,  şirketlerin üniversitelerle iç içe olduğunu ve teknolojik ürün gelişiminde üniversitelerin katkısının büyük önem taşıdığını belirtti. Kombassan olarak üniversitelerimize ve bilime verilmesi gereken önemin farkında olduklarını da ifade eden Şan, yönetime gelmelerini müteakip tüm şirketlerindeki gelişmeleri teşvik etmek amacıyla Grup Merkezinde İnovasyon Koordinasyon Merkezini kurduklarını, bu sayede  Tübitak, TTGV, SANTEZ gibi resmi kuruluşlarca da desteklenen birçok projeye imza attıklarını ifade etti.

Konya Teknokent Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı’da Üniversitelerdeki temel bilimsel çalışmaların sanayicimizin talebi doğrultusunda daha özel çalışmalara yönlendirilebileceğini ve her zaman sanayicimize destek olmaya hazır olduklarını söyledi. Şu an Selçuk Üniversitesinde bir çok alanda olduğu gibi “Nanoteknoloji” alanında da Dünyada ilk sayılan çalışmaların yapıldığını, Kombassan’ın bu alana göstermiş olduğunu ilginin takdire şayan olduğunu belirtti. Botsalı, bu tür organizasyonların, Üniversite camiasının spesifik konular üzerinde bir araya gelmesini sağlaması ve durum değerlendirmesi açısından da son derece önemli olduğunu da ifade etti.

“Nanoteknoloji” en az bir boyutu metrenin milyarda biri ölçeğinde olan malzeme ve ürünlerin tasarımı, sentezi, karakterize edilmesi ve uygulanmasıyla ilgili mühendislik ve bilim dalı şeklinde tanımlanmakta. Halen elektronik, sağlık, inşaat, eczacılık, kimya, enerji, otomotiv, tekstil, savunma sanayi gibi birçok alanda uygulanabilmekte olan “Nanoteknoloji”ye ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Çin, Avustralya, Rusya ve hatta Singapur, Tayvan gibi ülkeler, globalleşen yüksek rekabet ortamında kar oranlarının yükseltilmesi amacıyla milyarlarca dolar yatırım yapmaktalar.

S.Ü. Fen Fakültesi Dekanı ve İleri Teknoloji Ar-Ge Merkezi Müdürü  Prof. Dr. Mustafa Ersöz yaptığı sunumunda, S.Ü. İleri Teknoloji Ar-GE Merkezinin nanoteknoloji araştırmaları için sahip olduğu imkanları tanıtarak üniversite düzeyinde ve uluslararası düzeyde kurulan işbirlikleri ile yürüttükleri projeler hakkında bilgiler sundu. Ersöz, üniversite-sanayi işbirliği ile nanoteknoloji alanında çok yüksek katma değer sağlama potansiyeli olan yeni projeler oluşturulabileceğini ve bu bilincin özellikle 2005 sonrasında Konya’mızda ve ülkemizde daha da yükseldiğinin görülmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

S.Ü. Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi Şükür Kılıç, lazer pulse depolama yöntemi ve endüstriyel kullanım alanları,  S.Ü. Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi  Prof. Dr.Ahmet Avcı, nano partikül üretim teknikleri, S.Ü. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdoğan Eşref Hakkı, Dünyadaki artan nüfusun sağlıklı beslenmesinde gen ve nanobiyo teknolojilerinin kullanımı, S.Ü. Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Esad Sami Polat’ da,   doğal izolasyon malzemeleri hakkında bilgiler verdi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA