• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kombassan İMKBde
01 Aralık 2011 Perşembe 14:25

Kombassan İMKB'de

Kombassan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin, 2011 yılı sonunda cirolarını 1 milyar TL'nin üzerine çıkarmayı ve 2012 yılı içerisinde
Kombassan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin, 2011 yılı sonunda cirolarını 1 milyar TL'nin üzerine çıkarmayı ve 2012 yılı içerisinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) kote olmayı hedeflediklerini söyledi. Şahin, İzmir Seferihisar'a bir termal tesis ile Hindistan'a yeni bir sanayi tesisi yatırımı yapmayı planladıklarını açıkladı.    Kombassan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin, ülke insanının küçük birikimlerini değerlendirerek, tekelleşen sermaye kuruluşlarına alternatif ekonomik bir yapılanmanın sağlanması ve sadece ticari bakış açısıyla gelişen sanayiye farklı bir yorum getirerek bölgeye ait insan gücü ve doğal kaynakların aktif hale getirilmesini hedefleyerek yola çıktıklarını belirtti. 
Bugün, yurtiçinde 11 ilde, yurtdışında ise Romanya ve Macaristan da olmak üzere, 18 şirkete ait 24 fabrika ve tesisle faaliyet gösteren gruplarının İstanbul Sanayi Odası'nca (İSO) belirlenen en başarılı 1000 şirket arasında altı şirketiyle yer alarak önemli bir başarıya imza attığını kaydeden Şahin, "Genel olarak değerlendirdiğimizde ilk 500 içerisine girme potansiyeli olan 7 civarında şirketimiz bulunmaktadır. Başarı kabul standartlarımızı sürekli olarak yükseltiyoruz. Kağıt karton, makine ve teknoloji, inşaat ve yapı elemanları, gıda - pazarlama, turizm, maden grubu, petrol ürünleri ve tekstil gibi alanlarda faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz.  Yurtiçi ve yurtdışında 5 bin 850 çalışanımız ve yıllık bir milyar TL ciro hedefimizle, her geçen gün daha da güçlenerek paydaşlarımızın beklentilerini karşılama gayretindeyiz" dedi.  
 Kombassan Holding'in küresel ve bölgesel ekonomik gelişmeleri konusunda uzman yönetim kadrosuyla yakından takip ettiğini, gelişmelere göre şirketlerin pozisyonlarını belirlediklerine değinen Şahin, "Yaptığımız değerlendirmeler sonucun da bazı sektörlerden çıkmayı uygun gördük. Gelecek vadeden sektörlerde, tevsi ve kapasite artırımına yönelik yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Faaliyet sürdürdüğümüz sektörlerde mücadele edebilmenin yolu sürekli yenilenmekten geçmekte. Buna uygun bir yapılanma içerisinde organizasyon yapımıza yeni kuruluşlar dahil ettik. Şüphesiz bunların başında, çalışanımızı yaptığı işin ticari faaliyetlerimize mevcut katkısını muhasebe etmeye yönelten ve yapacağı yeniliklerle bu sürece faydasının artırılmasının hedeflendiği inovasyon çalışmaları gelmektedir. Bu maksatla grubumuz merkezinde İnovasyon Koordinasyon Merkezi ve şirketlerimizde de buna bağlı birimler oluşturduk. Bu doğrultuda şirketlerimizde oluşturduğumuz farkındalıkla üretim zincirinde herhangi bir noktada yer alan personelimizin en küçük bir teklifi dahi değerlendirilmeye alınmakta ve fayda sağlayan yeni fikirlerin tümü ödüllendirilmektedir" şeklinde konuştu. 

Grup şirketlerini sürekli geliştirdiklerini, grup genelinde 30-35 milyon Euro'luk bir tevsi ve yenileme yatırımının devam ettiğini anlatan Şahin, "Kombassan Kağıt, geçtiğimiz dönemde matbaa ambalaj makine parkında yaptığı yatırımla, kapasitesini artırarak, karton ambalaj ve ofset baskılı sıvamalı kutu üretim tesisleriyle üretim hattını genişletmiştir. Tesislerde 'Speedcopy ve Ultracopy' fotokopi kağıdı ve Komeks markalı defter üretimi ile birinci hamur ebat ve bobin kağıt müşteri isteğine göre belirlenen özel ebatlarda satışa sunulmaktadır. Kombassan Kağıt'ta devam eden projeler kapsamında 2012 Şubat ayında yaklaşık 6 milyon Euro'luk yatırım gerçekleştirilecektir. Ayrıca 2011 yılı mevcut verilerine göre Kombassan Kağıt'ın önümüzdeki yıl İSO ilk 500 şirket arasında tekrar yerini alabileceğini şimdiden söyleyebiliriz. GOLDA ve MELDA markalı un, bakliyat, irmik, makarna ve bisküvi üretimi gerçekleştiren KOMGIDA'da ise geçtiğimiz aylarda hayvancılık tesislerinin temeli atılmıştır. Komgıda Hayvancılık Tesisleriyle, sektöre 480 baş damızlık süt sığırı ile girerek bu sayıyı 2-3 yıl içerisinde 3 bin civarına getirmeyi ve ilave olarak 100 kişiye daha istihdam sağlamayı hedeflemektedir. PVC kapı pencere sektöründe 2002 yılından bu yana ihracatta ilk sıralarda yer alan Kompen, 2010 yılında yüzde 22 kapasite artırımı ile yıllık 15 bin 500 ton olan üretimini 19 bin tona çıkarmıştır. Aynı yıl 2 milyon Dolar tutarında makine ve bina yatırımı yapan Kompen'in, 2011 yılında üretim kapasitesini 23,000 ton'a çıkarmasını hedefliyoruz. TÜBİTAK AR-GE desteğiyle, Türkiye'de bir ilk olarak, teleskopik vinç üretimine başlıyoruz. TUBİTAK'tan onayları alınan, yaklaşık 90 metrelik vinçlerin üretimi için AR-GE çalışmaları tamamlandı, prototipi hazırlandı. Seri üretime geçtiğimizde bu noktada yurtdışından yapılan ithalatın azalmasını hedefliyoruz. Ayrıca 2011 yılı içerisinde, Çevre ve Orman Bakanımızın katılımlarıyla Afyonkarahisar Emirdağ'da, adaCAL markasıyla üretim gerçekleştiren, Türkiye'nin ilk PCC (Çöktürülmüş Kalsiyum

Karbonat) tesisinin açılışını gerçekleştirdik. Boya, plastik, ilaç, gıda ve kağıt gibi sektörlerde kullanılan ve ülkemizin PCC ithalatından daha fazla üretim kapasitesine sahip tesisimizden elde edilen ürün, yüksek verimliliğe ve nano teknolojik özelliklere sahip" diye konuştu. 

YENİ OTELLER VE HİNDİSTAN'DA YENİ TESİS ÇALIŞMASI 

 Turizm sektöründe Bera otelleri ile Konya ve Alanya'da faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Şahin, İzmir Seferihisar'a bir termal tesis planladıklarını, Hindistan'da da yeni bir sanayi tesisi için çalıştıklarına değindi. Şahin, "Bera Otelleri'nin alternatif tatil konsepti için önemli bir model oluşturduğumuza inanıyoruz. Sektörde birçok ilkleri gerçekleştiren Bera markasıyla, sanayi ve ticaretin geliştiği bölgelere şehir otelleri planlıyoruz. Ayrıca termal ve denizin bir arada olduğu Seferihisar'da ki bir arazimize büyük bir termal tesis planlıyoruz. Bu projeyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Romanya'da ilk 50 şirket arasında yer alan ve özelleştirme yoluyla grubumuza dahil olan Rulmenti şirketimizde rulman üretimimiz devam ediyor. Bu şirketimiz dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyor. Kritik bir sanayi kolunda faaliyet gösteren tesislerimizde önümüzdeki dönemde yerli otomobil için ihtiyaç duyulacak en önemli ürünleri üretiyoruz. Ayrıca bu tesisimizin uzantısı olarak Macaristan ve Türkiye'de iki işletmemiz var. Hindistan'da da yeni bir tesis için çalışmamız devam ediyor" dedi. 

KARLI ŞİRKETLER HALKA AÇILACAK 

Kombassan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin, İMKB'ye kote olarak karlı şirketleri halka açmayı planladıklarını dile getirdi. Şahin, "2011 yılı sonunda ciromuzu 1 milyar TL'nin üzerine çıkarmayı ve 2012 yılı içerisinde grubumuzu İMKB'ye kote ettirmeyi hedefliyoruz. Şu anda aracı kurum ve danışman şirketlerin müşavirlik ve denetiminde çalışmalarımız devam ediyor. Planladığımız şekilde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 2012 yılı içerisinde ortaklarımızın hisse senetlerinin borsada işlem yapılabilir hale gelmesini hedefliyoruz. Müteakiben karlı olan şirketlerimizi de halka açmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA