• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Komando birlikleri profesyonelleşiyor
26 Eylül 2009 Cumartesi 09:12

Komando birlikleri profesyonelleşiyor

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Gürak, komando birliklerinin profesyonel hale getirilmesi çalışmalarının planlandığı şekilde devam ettiğini söyledi.
Tuğgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca 2010 yılı içerisinde 5 komando tugayının profesyonelleşmesinin tamamlanacağını bildirdi.

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personel yapısı ile personele yönelik son dönemde yapılmış iyileştirmeler hakkında bilgi verdi. Hizmetin daha iyi yürütülmesi, çalışanların yaşam standardı ile moral ve motivasyonlarının artırılması amacıyla gereken tedbirleri almanın TSK'nın bugüne kadar uyguladığı ana prensip olduğuna dikkati çekti. Bu kapsamda TSK personelinin özlük hakları, eğitim seviyeleri, sosyal hakları, sahip oldukları yetkiler ile ilgili olarak bugüne kadar birçok çalışma yapılarak sonuçlandırıldığını kaydetti.

TSK'nın süreklilik isteyen bazı kadrolarında profesyonelleşme çalışmalarına kademeli olarak devam edildiğini ve bu kapsamda komando birliklerinin tamamen profesyonel personelden oluşturulmasının hedeflendiğini ifade eden Tuğgeneral, bu konuda Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca 5 komando tugayının profesyonelleşmesi çalışmalarının sürdürüldüğünü bildirdi. Bu kapsamda, ilk olarak komando kollarında yedek subay görevlendirilmeyecek şekilde muvazzaf subay ve astsubay kadrolarının tamamının desteklenmeye başlandığını dile getirdi. Bugüne kadar temin edilen 2 bin 750 uzman erbaş ile komando birliklerinin yüzde 70'inin profesyonel hale getirilmesinin sağlandığını kaydetti.

Halen eğitimi devam eden 650 uzman erbaşın daha sisteme girmesi ile bu oranın Aralık 2009'da yüzde 86'ya ulaşacağını belirten Gürak, "Komando birliklerinin profesyonel hale getirilmesi çalışmaları planlandığı şekilde devam etmekte olup 2010 yılı içerisinde 5 komando tugayının profesyonelleşmesi tamamlanacaktır." açıklamasında bulundu. Gürak, Jandarma Genel Komutanlığı'nca, 1 jandarma komando tugayının tamamının profesyonelleştirilmesi çalışmasının 2008 ve 2009 yıllarında temin edilerek sisteme giren 872 uzman erbaş ile tamamlandığını ifade ederek, Jandarma Özel Harekat birliklerinin tamamının profesyonel personelden oluştuğunu bildirdi. Tümgeneral Güler, gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin bazı sorularının da yazılı olarak gönderilmesini istedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA